Bizi Takip Edin

facebook

Menü

Ortadoğu Petrolü Etrafında ABD’nin Füze Dairesi

 

 

 

 

Romanya’da Amerika füzesavar sistemi bileşenlerinin inşaatı başladı. 2015 yılında burada önleyici füze bataryası devre açılacak. Artık Türkiye’de yerleştirilmiş olan Amerikan füzesavar sistemleri ve Akdenizde bulunan ABD askeri gemileriyle birlikte bu sistemler, Ortadoğu bölgesini kuzeyden kuşatan yarı daire oluşturacak.

 

Yorumcu Yevgeniy Yermolayev, zamanla bu yarı dairenin uzatılacağını ve daire oluşturacağını hatırlatıyor.

“Bundan önce ABD savunma bakanlığı, Birleşik Arap Emirliklerine iki önleyici füze bataryasının üretilmesi ve sevkiyatı konusunda “Lockheed-Martin” şirketi ile sözleşme bağlamıştı. Füzeler ile fırlatma platformlarından başka Lockheed-Martin sözü geçen kompleksler için radarlar sevkedecek.

Beklendiği gibi, füze sistemleri, Birleşik Arap Emirliklerine 2016 haziran ayının sonlarına kadar, radarlar ise daha sonra ulaştırılacak. Formel olarak, kompleksler BAE ordusu tarafından yönetilecek. Fiyatta ise Amerikan uzmanlarının yardımı olmadan sözü edilen yüksek teknolojili bu silahın benimsenmesi olası değil. Bu yüzden biz, Umman denizindeki Amerikan gemilerinde üslenen füzeleri gibi, bu kompleksleri de, bölgeyi kuşatan füzeler daire terkibine zihnen alabiliriz.”

Ortadoğu bölgesi etrafında tam bir daireye ne hacet var? Genelde Amerikalılar, bölgede Füzesavar sistemin kurulmasına İran füze tehdidinin yol açtığını bildiriyor. Beceriksiz bir argüman doğrusu.

Fakat bu argüman çalışıyor. Herhalde Amerika’nın Arap monarşilerine milyarlarca dolar tutarında olan sistemleri satmak istedikleri zaman. Gerçek neden ise başkadır. Devlet Başkanı Obama’nın geçenlerde söylediği sözleri anımsatmak yerinde olur. Barack Obama, ABD’nin Ortadoğu petrolüne bağımlılığın azalmasına rağmen, bölgede aktiviteyi sürdüreceğini, gerekirse başka ülkelerle birlikte askeri müdahaleye baş vuracağını açıkladı.

Bu açıklamanın mantığından ilerlersek, füze kompleksleri dairesi, bölgeyi kontrol altında tutmak için en iyi yöntemdir.

Böyle bir sonuç ne derecede haklı? Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü bilimsel çalışanı Viktor Nadeyin-Rayevskiy’nin fikrini sunuyoruz.

“Füzesavar sistemin meydana getirilmesi son yıllarda ABD için önemli bir konu halini aldı. NATO üyesi başka ülkeler gibi, Amerika, Ortadoğu bölgesi de içinde, sistemin kurulması sayesinde gerginliğin artmasını durdurmak istiyen Rusya’nın fikrine kulak asmaya hazır olmadığını sergiliyor.

Savunma sistemi olarak adlandırılan sistem ABD ve NATO blokunun toplam saldırı potansyelini gerçekte arttırıyor. Sistem, korkmadan darbe indirme olanağını sağlıyor. Amerika, darbeye maruz kalan tarafın buna gerekli yanıt veremiyeceğini, ya da olası yanıtın püskürtüleceğini iyi anlıyor.”

Amerika’nın Ortadoğu petrolüne bağımlılığı gerçekten de azalıyor. Buna rağmen, Washington’un bölgeye gösterdiği dikkat azalmıyor. Bunun bir nedeni daha, Ortadoğu ve onun enerji kaynaklarına Amerika’nın başlıca rakibi Çin’in gösterdiği ilgi. Yaklaşan karşı duruşmada, bölgenin Amerika’dan askeri ve siyasi bağımlılığını önceden karlı olarak sağlama bağlamada Beyaz Saray’ın çıkarı var.

Ortadoğu petrolü etrafında Amerikan füzelerinden oluşan daire bunun için çok iyi bir araçtır.

 

kaynak: http://enerjienstitusu.com/2013/11/05/ortadogu-petrolu-etrafinda-abdnin-fuze-dairesi/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+enerjienstitusu+%28Enerji+Enstit%C3%BCs%C3%BC%29 

 

Yorumlar