Bizi Takip Edin

facebook

Menü

 

BU SAYFA GÜNCEL DEĞİLDİR.

LÜTFEN MENÜDEN GİTMEK İSTEDİĞİNİZ SAYFAYI SEÇİNİZ.

SGK RAPOR ÜCRETLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

TAŞINIR İŞLEMLERİ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ.

MAAŞ İŞLEMLERİ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Bu sayfada hepimize yardımcı olacak bazı bilgiler bulunuyor. 

Tüm yazılar özgün olarak oluşturulmuştur, kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

 


 

 

 • SGK RAPOR ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

İstirahat parası almak için rapordan önceki 1 yılda 90 gün prim ödemiş olmanız gerekir. İstirahat parası hesaplamasında rapordan önceki son 3 aydaki bilgiler istenilmektedir .Örneğin 12 kasımda rapor aldıysanız son 3 ay ağustos eylül ekim olacaktır. rapor alınan aydaki ödemeler dikkate alınmaz. Son üç ayda hiç çalışma yoksa geriye doğru gidilerek diğer aylara bakılır. Son 3 aydaki toplam ödemeleri ve toplam gün sayısını yazacaksınız .Örneğin 3 aydaki geliriniz 1000 1000 1000 ve çalışma gün sayınız 30 30 30 ise formda Brüt ücrete 3000 gün sayısına 90 yazın prim ikramiye geliri varsa onuda aynen yazın bu gelirlerin %50 si esas alınacaktır. Ayakta tedavilerde 2/3 yatarak tedavilerde 1/2 gelir alırsınız. İlk iki gün ödenmez. 

 

Örnek:   İlk Üç Aylık Brüt Gelir: 1000+1000+1000=3000 TL

Son üç aydaki prim günü: 30+30+30=90

Raporlu olunan gün sayısı: 15 (Ayakta tedavi)

Rapor parası ödenecek gün sayısı= 15-2=13 gün.

 

3000 / 90= 33,34 TL günlük brüt gelir.

33,34 * 13= 433,42 TL 

(433,42 / 3) * 2 =288.96 TL  (Ayakta tedavi olduğu için tutarın 2/3' ü ödenecek)

 

Bulunan rapor ücreti 10-15 gün içerisinde T.C. Ziraat Bankasına gönderiliyor. Sizde herhangi bir şubeye giderek TC Kimlik Numaranızı vererek alabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz öncelikle rapor paranızın bankaya gönderilip gönderilmediğini buraya tıklayarak açılan sayfadan bilgilerimizi girdikten sonra "İş Göremezlik Ödeme" kısmında ödemenin yapıldığı ibaresini görünceye kadar beklemek...

 

 

 


 

 • 4857 SAYILI KANUNA GÖRE ÇALIŞIYORUM, MAZERET İZNİ KULLANMAK İSTİYORUM, KULLANDIĞIM MAZERET İZİNLERİNDEN DOLAYI MAAŞIMDAN KESİNTİ OLUR MU?

4857 SAYILI İŞ KANUNUNA TABİ ÇALIŞIYORUM MAZERET İZNİ KULLANMAK İSTİYORUM 
Bu konuda 4857 sayılı İş Kanununda düzenleyeceği hükümler ayrı bir madde olarak tanımlanmamıştır. Yıllardır çalışma hayatında gelen tartışma konularından biri de bu mazeret izinlerinin nasıl kullanılacağı, çalışanın ücretinden bir kesinti yapılıp yapılmayacağı konusunda odaklanmıştır. 


Mazeret izni uygulamaları olarak ayrı bir madde görmesek de bununla ilgili Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış süreler başlığından hareket edersek 4857/55.maddesinde ''ı) İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.''belirlenmiştir. Bu madde hareket ettiğimizde;

-İşçilerin evlenmelerinde üç gün, Ana veya Babalarının ölümünde üç gün, Eşlerinin ölümünde üç gün, Kardeşinin ölümünde üç gün, Çocuklarının ölümünde üç güne kadar mazeret izni verilecektir.

 

Burada verilen mazeret izinleri aslında yıllık izin hesabında dikkate alınmayacak izinlerdir. 
Gündem de olan asıl konu ise çalışanlar açısından bu hak kullanıldığında ücretli mi yoksa ücretsiz olarak nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağı konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.Bununla ilgili olarak da yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanununda düzenleyeci bir hüküm bulunmamaktadır.Tamamen bu insiyatif uygulama da işverenlerin vicdanı ve cüzdanı arasına sıkışmıştır. 


Yukarıda saydığımız mazeret izinleri her ne kadar mevcut Kanunun'da başlı başına bir madde olarak sayılmasa da 4857/55 ilgili bendinde belirtilmiştir. Çalışan bu bentte yazılı izinleri kullanmasında işveren bir ücret kesintisi yapmayacağını bireysel yada toplu sözleşmesinde kabul ettirmiş ise çalışan ücretinden bir kesinti olmadan o aylık ücretini tam olarak alacaktır. 

 

Bireysel yada Toplu Sözleşme İle Mazeret İzin Süreleri Çeşitlenebilir mi? 

Bu uygulama da mümkün olmaktadır. Özellikle sendikalı iş yerlerinde toplu sözleşme hükümlerine baktığımızda mazeret izinleri için çeşitli uygulamalar olduğunu göreceğiz. Tüm bu uygulamalar ücretlidir. 

Ülkemizde Sendikalı sayısına baktığımızda 700.000 Kişi bu hakları kullanabiliyor. 
Örneğin: (B) A.Ş. ile (C) İşçi Sendikası Arasında iki yıllık Toplu iŞ Sözleşmesi Bağıtlanmıştır. 

Sosyal İzinler Kısmında:

Evlenme Durumunda 6 iş günü, Ana, baba, kardeş, eş, çocuk ölümünde 3 iş günü, Kayınvalide yada kayınbeder ölümünde 1 işgünü, İşçinin eşinin doğum yapmasında babaya 3 işgünü, Doğal felaketlerde 10 işgünü, Yılda 6 iş günü mazeret izni gibi iş günü ibaresi belirtilerek düzenlenmiştir.

4857/55 ilgili bendinde iş günü ibaresi konulmamıştır. Bunun nedeni ise yıllık ücretli izin ve hafta tatilinin hesabında çalışılmış gibi sayılmasından kaynaklanmaktadır. 

 

Ücretin Ödenmemesi Durumunda Nasıl Bir Uygulama Yapacağız?

Başta dediğimiz gibi ücret uygulaması için kanununda bir hüküm olmadığından, bu izinleri çalışanların izinli olduğu günler dikkate alınarak alacağı o ay ki ücretinden kesilir. Bunun sonucunda o ayki ücretini çalışan eksik alacaktır. 

 

Gün kesintisi yapan işverenlerin EK-10 dediğimiz eksik gün belgesini düzenlemeleri gerekiyor. SGK’ya verilecek olan eksik gün bilgi formunun ekine mazereti gösteren belgelerin de eklenmesi gerekmektedir. 

 

kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=4563 sayfasından alıntı yapılmıştır.

 


 

 • SATIN ALINAN BİR TÜKETİM MALZEMESİ YA DA DEMİRBAŞ MALZEMESİ TAŞINIR KAYIT KONTROL SİSTEMİ VE HARCAMA YÖNETİM SİSTEMİNDE HANGİ AŞAMALARDAN GEÇİLEREK İŞLEMİ SONLANDIRILIR?  

 

 1. Öncelikle satın alma belgelerinin tam olduğunu var sayarak hareket ediyoruz. (Teklifler, Harcama Onayı, Fiyat Karşılaştırma ve Ortalama Fiyat belgeleri ile tutar limitini geçen satınalmalardan vergi borcu yoktur belgesi gibi.)
 2. En önemli nokta oluşan TİF belgesinda TAHAKKUK NO sunun yazmasıdır. Eğer bu yazılı değil ise Strateji Daire Başkanlığı işlem yapamamaktadır. Yapacağımız bildirimlerde Strateji Daire Başkanlığına göndereceğimiz TİF Fişlerinde bahsettiğimiz tahakkuk nosunun olup olmadığına bakınız. İşlemi takip ederek tahakkuk nosunun nasıl alındığını görebilirsiniz. Son işlem yani Muhasebe İşleminin tamamlandığı anda tahakkuk no Tif belgesine düşer. 
 3. TKYS Sistemine fatura belgelerine göre giriş yapıyoruz. (Giriş İşlemleri > Satın Alma menüsü)
 4. Onaysız Tif oluştu. Onaylamak için (Onaylama İşlemleri > Onayla)
 5. Onaylama işlemlerinden onayladığınız işlemin TİF'in birimimiz hesaplarına işlenmesi amacıyla HYS Sistemine havale ediyoruz. (Onaylı Taşınır İşlem Fişleri > Harcama Yönetim Sistemine Gönder)
 6. Onayladığımız tüm fişlerin durumlarını Onaylı Taşınır İŞlemleri menüsünden listelediğimizde Muhasebe Fiş Durumu sütunundan görebilirsiniz. (Harcama Yönetimine Gönderildi, Muhasebe İşlemi Tamamlandı vs.)
 7. Tif belgemiz HYS'ye gönderilmiştir. İşlem sırası HYS şifresi bulunan kullanıcıya geçmiştir. Bundan sonraki süreç HYS tarafından devam edilecektir. 
 8. HYS Sisteminden Taşınır TKYS > ÖEB İşlem menüsünden ödeme yapılacak firma veya kişinin TC numarasını girelim. Hesap numarasını seçelim. 
 9. Üst menüde bulunan Taşınır Sorgula'yı tıklayalım. Burada işlemlerden SATINALMA, DOĞRUDAN ALIM ve VERİLEN GÖNDERME EMİRLERİ ni seçelim. TİF SORGULA diyelim. Yan tarafta TKYS üzerinden gelen tif görülecek. Fişi seçtikten sonra ekrana hesap kodları gelecek. Burada Fonksiyon ve Bütçe kodlarını seçip, açıklama kısmını yazdıktan sonra ÖDENEK KONTROL'e basalım yoksa ÖEB Oluştur aktif olmuyor. ÖDENEK KONTROL'e bastık, ÖEB Oluştur'a bastık ve MUHASEBE BİRİMİNE GÖNDER dedik. Bizim yapacaklarımız burada bitiyor. TAHAKKUK NUMARASI OLUŞTURULMUŞTUR. 
 10. HYS üzerinden alınan TİF lerde halen tahakkuk numarası gözükmüyor, TKYS Sisteminden TİF'in çıktısının alınması gerekiyor. Muhasebe onayladığında İşlem bitmiştir. 

 

 


 

 

 • TKYS Taşınır Kayıt Kontrol Sistemi Üzerinden HYS Sistemine Gönderilmiş değişik Tif ler nasıl işlem görür?
 1. Döner Sermayeli veya proje kapsamında alınmış bazı malzemeler TKYS Sistemi üzerinde Bağış olarak giriliyor. HYS Sisteminde ise Taşınır TKYS > ÖEB Dışı İşlem Menüsünden bağış alan kurumun vergi nosunu yazıp Taşınır Sorgula diyoruz. İşlem tifini bulup seçiyoruz. Açıklama kısmını doldur, kaydet ve Muhasebe Birimine gönder diyoruz. 
 2. Alınan Tüketim Malzemelerinin çıkışları için TKYS Sisteminden oluşturulan Çıkış Tifini yine HYS ye gönderiyoruz. HYS den yine Taşınır TKYS > ÖEB Dışı İşlem diyoruz. Çıkış yaptığımız kişinin tc nosunu yazıp Taşınır Sorgula diyoruz, Tüketim Malzemesi Çıkış bilgisini seçiyoruz, bulunan tifi seç, açıklama yaz, Muhasebe birimine gönder. Yalnız bu işlemi dönemlik olarak yapabiilyoruz. Yani ilk 3 ay (Ocak, Şubat ve Mart) aylarının muhasebe işlemlerini 4. ayda yapmamıza izin veriyor. 

 

 


 

 


 

 

TAŞINIR DEVİRALMA  VE MUHASEBE İŞLEMLERİ

TÜKETİM MALZEMESİ ÇIKIŞ VE MUHASEBE İŞLEMLERİ

İLE İLGİLİ ÖRNEK DOSYALAR AŞAĞIDADIR

 

 


 

 

 

Yorumlar

Emre
11.7.2017 14:15:05
Merhaba isgoremezlik parası ziraata yatmamis 1 sene oldu nasıl alirim
gökçe seyyar
7.9.2015 15:51:44
merhaba, 23 haftalık hamileyim, 1 temmuzda 15 haflık hamılelıgımde ısten cıkartıldım sözleşmeli çalışıyordum sözleşmem bitti, şimdi tekrar başka bir yerde işe başlayacağım aradaki 2 aylık süre boşluğum oluşuyor doğum iznine ayrılana kadar 2 aylık sigortam yatmış olacak, doğum parası hesaplanırken son 3 aydaki prim ödenmişliğine bakılıyor benim 2 aylık boşluğumdan önce yatan son primim ve doğum raporu alana kadar yatan 2 aylık sigorta bedelim mi dikkate alınacak
Aydın Muharrem ARMAN
10.4.2015 09:51:20
Alıntı: Ayşe hanım sorunuza ilişkin ayrıntılı cevap mail adresinize gönderilmiştir. İyi çalışmalar.
Zülküf bey,aynı konudan benimde sıkıntım var.Rica etsem bana da konu ile ilgili mail atarmısınız.Teşekkürler.
Zülküf YILMAZ
18.11.2014 09:58:42
Alıntı: Sayın Zülküf Bey Merhabalar Benimde size bir sorum olacak 3. Dönem Çıkış Raporu aldm,Çıkış Yaptığım Tüketim Malzemelerini HYS'ye gönderdim oradan muhasebeye göndericem fakat İlgilinin TCsini girin diyor Vergi no giriyorum kabul etmiyor Çıkış yaptığımız kişinin TC kimlik no giriyoruz kabul etmiyor. Bu bölüme ne girmem gerekiyor. İlk Olarak Yapıyorum Bu işlemleri. yardımlarınız için teşekkürler Gelibolu Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Yakub08 30.9.2014 22:29:04 envanter girişleri hk. Yakup Bey, envanter girişlerinden oluşan TİF belgesi KBS'ye aktarılmıyor. Dönem sonunda yılı kapatıyorsunuz, KBS'de o rakamlar devir rakamı olarak görülüyor. Yani KBS'den herhangi bir işlemi yok. İlk giriş olduğundan dolayı Konsolide yetkilisi Tifteki hesapları 3.basamağa kadar olan toplamlarını devrettiriyor.
Zülküf YILMAZ
18.11.2014 09:55:55
Alıntı: Sayın Zülküf Bey Merhabalar Benimde size bir sorum olacak 3. Dönem Çıkış Raporu aldm,Çıkış Yaptığım Tüketim Malzemelerini HYS'ye gönderdim oradan muhasebeye göndericem fakat İlgilinin TCsini girin diyor Vergi no giriyorum kabul etmiyor Çıkış yaptığımız kişinin TC kimlik no giriyoruz kabul etmiyor. Bu bölüme ne girmem gerekiyor. İlk Olarak Yapıyorum Bu işlemleri. yardımlarınız için teşekkürler Gelibolu Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Suzan ARSLAN 2.10.2014 09:48:13 3. Dönem Çıkış Raporu HK. Harcama biriminin vergi numarasını girip enter tuşuna bastığınızda işleminize devam edebilirsiniz. Sanırım vergi veya tc noyu yazıp devam etmeye çalışıyorsunuz. Entere basmaya unutmayın
Suzan ARSLAN
2.10.2014 09:48:13
Sayın Zülküf Bey Merhabalar Benimde size bir sorum olacak 3. Dönem Çıkış Raporu aldm,Çıkış Yaptığım Tüketim Malzemelerini HYS'ye gönderdim oradan muhasebeye göndericem fakat İlgilinin TCsini girin diyor Vergi no giriyorum kabul etmiyor Çıkış yaptığımız kişinin TC kimlik no giriyoruz kabul etmiyor. Bu bölüme ne girmem gerekiyor. İlk Olarak Yapıyorum Bu işlemleri. yardımlarınız için teşekkürler Gelibolu Ecebey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Yakub08
30.9.2014 22:29:04
merhba hocam .acil yardım edin lütfen ben kbs ki okulumuzun taşınırlarını sistemde görüyorum.ambardaki ürünlerimi ben kbs degörüyorum .İlçe milli eğitim müdürlüğündeki harcama yönetim sisteminde tc kimlik ve vergi numarasıyla girdiği halde envanter olarak girdiğimiz ürünler harcama yönetim sistem kulllanınıcısı neden görmesinki .oysa ben harcama yönetim sisitemeine gönderdim kbs de.şimdi ne yapmam lazım.
ZÜLKÜF YILMAZ
27.1.2014 10:53:10
Alıntı: çıkış işlemini yaptığım tüketim malzemesini HYS GÖNDERDİM AMA ORADA GÖNDERDİĞİM MALZEMELİ GÖREMİYORUM. ÖEB Dışı İşlemden vergi no yazıyorum taşınır sorgula diyorum tiketim malzemesi çıkışı seçiyorum ama birşey gözükmüyor.
Merhabalar, Bilindiği gibi Taşınır Mal Yönetmeliğine göre Tüketim Malzemeleri Str. Dai. Baştkanlığına 4 dönem halinde bildiriliyor. yaptığınız işlem için toplu fiş kesildiği için işlemin tamamlanması için dönemin bitmesini bekleyeceksiniz.
MUSTAFA AYDOĞAN
23.12.2013 00:30:10
çıkış işlemini yaptığım tüketim malzemesini HYS GÖNDERDİM AMA ORADA GÖNDERDİĞİM MALZEMELİ GÖREMİYORUM. ÖEB Dışı İşlemden vergi no yazıyorum taşınır sorgula diyorum tiketim malzemesi çıkışı seçiyorum ama birşey gözükmüyor.
MUSTAFA AYDOĞAN
23.12.2013 00:29:43
çıkış işlemini yaptığım tüketim malzemesini HYS GÖNDERDİM AMA ORADA GÖNDERDİĞİM MALZEMELİ GÖREMİYORUM. ÖEB Dışı İşlemden vergi no yazıyorum taşınır sorgula diyorum tiketim malzemesi çıkışı seçiyorum ama birşey gözükmüyor.
zülküf yılmaz
10.12.2013 13:30:52
Alıntı: İyi günler,ben yolparaları hakkında bir soru sormak istiyorum.Yolparalarımı geri alabilmek için gerekli olan ne varsa hepsini yaptım,SGK Müdürlüğüne teslim ettim.Makul bir süre sonra Ziraat Bankasına gidip paramı almak istedim.Gelmemiş dediler.Belirli aralıklarla defalarca gittim.Her defasında aynı cevap verildi.SGK Müdürlüğüne gidip söyledim:3 ay içinde alınmayan paralar SGK Genel Müdürlüğüne geri gider dediler!??Kahrettim ve bir dahada bankaya gitmedim.Ama bu para benim hakkım!Bana yardım ed.
Sayın Halime hanım, işyerinizde rapor günlerinizi e-sgk üzerinden giriş yapmalı. sizde raporunuzu sgk ya verince rapor teyit edildikten sonra ödenecek ücret bankaya tc numaranız üzerinden gönderilir. Rapor paranızın gelip gelmediğini her seferinde bankaya gitmek yerine bilgilerinizi yazarak aşağıdaki linkten sorgulayıp bankaya öyle gidiniz. Geçmiş olsun iyi çalışmalar. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/Isgoremezlik4AOdemeSorgula
Halime İçmez
1.12.2013 12:28:48
İyi günler,ben yolparaları hakkında bir soru sormak istiyorum.Yolparalarımı geri alabilmek için gerekli olan ne varsa hepsini yaptım,SGK Müdürlüğüne teslim ettim.Makul bir süre sonra Ziraat Bankasına gidip paramı almak istedim.Gelmemiş dediler.Belirli aralıklarla defalarca gittim.Her defasında aynı cevap verildi.SGK Müdürlüğüne gidip söyledim:3 ay içinde alınmayan paralar SGK Genel Müdürlüğüne geri gider dediler!??Kahrettim ve bir dahada bankaya gitmedim.Ama bu para benim hakkım!Bana yardım ed.
zülküf yılmaz
30.11.2013 18:08:12
Alıntı: çıkış işlemini yaptığım tüketim malzemesini HYS GÖNDERDİM AMA ORADA GÖNDERDİĞİM MALZEMELİ GÖREMİYORUM. ÖEB Dışı İşlemden vergi no yazıyorum taşınır sorgula diyorum tiketim malzemesi çıkışı seçiyorum ama birşey gözükmüyor.Bana dönem dışı gönderildiğimde için böyle olduğunu söylüyorlar.ben bunları hys'de hiç göremeyecekmiyim nasıl tahakkuk oluşturacağım yardımcı olursanız sevimirim
Ayşe hanım sorunuza ilişkin ayrıntılı cevap mail adresinize gönderilmiştir. İyi çalışmalar.
Zülküf YILMAZ
30.11.2013 18:06:27
Alıntı: çıkış işlemini yaptığım tüketim malzemesini HYS GÖNDERDİM AMA ORADA GÖNDERDİĞİM MALZEMELİ GÖREMİYORUM. ÖEB Dışı İşlemden vergi no yazıyorum taşınır sorgula diyorum tiketim malzemesi çıkışı seçiyorum ama birşey gözükmüyor.Bana dönem dışı gönderildiğimde için böyle olduğunu söylüyorlar.ben bunları hys'de hiç göremeyecekmiyim nasıl tahakkuk oluşturacağım yardımcı olursanız sevimirim
Merhaba Ayşe Hanım, sorununuzu içeren maili aldım. Öncelikle mailiniz için tşk ederim. Bilindiği gibi Taşınır Mal Yönetmeliğine göre Tüketim Malzemeleri Strteji Daire Baştkanlığına 4 dönem halinde bildiriliyor, eğer ilk 3 dönemde herhangi bir tüketim malzemesi çıkışınız yoksa Harcama Yönetim Sisteminden herhangi bir işlem yapamazsınız. Bildirimler şu aylarda yapılıyor. Tüketim Malzemesi çıkılan ay 1,2,3.üncü aylar 4.üncü aydan itibaren 4,5,6.ınca aylarınki 7.aydan itibaren 7,8,9.uncu ayların
AYŞE TUZCU
30.11.2013 17:51:13
taşınırdan gönderdiğim tüketim malzemelerini HYS göremiyorum.anlattığınız yöntemle denedim olmadı bana dönem dışında gönderdiğim için böyle olduğunu söylediler peki ben bunlara nasıl tahakkuk oluşturacağım yardımcı olursanız memnun olurum
ayşe tuzcu
29.11.2013 20:21:19
çıkış işlemini yaptığım tüketim malzemesini HYS GÖNDERDİM AMA ORADA GÖNDERDİĞİM MALZEMELİ GÖREMİYORUM. ÖEB Dışı İşlemden vergi no yazıyorum taşınır sorgula diyorum tiketim malzemesi çıkışı seçiyorum ama birşey gözükmüyor.Bana dönem dışı gönderildiğimde için böyle olduğunu söylüyorlar.ben bunları hys'de hiç göremeyecekmiyim nasıl tahakkuk oluşturacağım yardımcı olursanız sevimirim
Gürkan Yiğit HELVACI
16.11.2013 22:41:40
tecrübe bilgileri konuşmuş teşekkürler
Adil AKA
29.10.2013 14:06:12
bilgiler için tşk.
Gamze YAŞAR
19.9.2013 13:38:03
Tüm verdiğiniz bilgiler için teşekkür.
Halil Yiğit YAPICI
1.8.2013 15:02:29
Sayın Zülküf Bey, TKYS ve HYS sisteminin birbiriyle ilintili ve karmaşık olan yapısını çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık.
Hüdayi ÇELİK
4.7.2013 13:17:20
Yazdığınız TKYS bilgileri için teşekkürler.
Özlem ÖZÇELİK
11.6.2013 00:01:11
Bir kaç gündür çözemediğim tüketim malzemesi çıkış işlemini yapmama yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.