Bizi Takip Edin

facebook

Menü

2013’te Türkiye. (Siyaset, Hukuk, Dış Politika, Ekonomi, Eğitim)

(SETA)

 

 

2012 yılı, 2013 yılına kritik öneme sahip iki önemli siyasal gündem devretti: Çözüm Süreci ve yeni anayasanın yazımı. Eski Türkiye’den Yeni Türkiye’ye geçişte önemli bir dönemeç teşkil eden bu iki gündem maddesinin nasıl bir seyir izleyeceğinin yanı sıra, 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşecek üç seçim ve Arap Baharı sancıları da 2013 yılına ciddi bir işlev yüklüyordu.

 

Gündemdeki bu ve benzeri maddeler ile onların etrafında gelişen başka gelişmeler dolayısıyla 2013 yılını hızlı bir şekilde yaşadık. Yeni Türkiye’nin hangi parametreler ve değerler üzerinde inşa edileceği etrafında yaşanan keskin mücadelelere sahne olduğundan bir “geçiş” yılı olarak nitelendirilebilecek 2013 yılı, siyasal mühendisliklerin olanca açıklıklarıyla tekrar siyasal sahneye geri dönmesine, siyasal ve toplumsal muhalefetin canlanmasına ve sürpriz ittifaklara girmesine yol açması açısından da dikkat çekici bir yıl oldu.

 

SETA’nın 2013 yılının dikkate değer gelişmelerini herhangi kronolojik bir sıra takip etmeden, geniş bir çerçeve içine yerleştirilmiş ana başlıklarla sunduğu 2013 yılı analizi, iç siyaset, hukuk ve insan hakları, dış politika, ekonomi ile eğitim alanlarında yaşanan gelişmelerle 2013 yılında Türkiye’nin bir portresini ortaya koyuyor. Sahasındaki uzmanlar tarafından kaleme alınan SETA "2013’te Türkiye" analizi, hem geçmişin daha iyi anlaşılmasına ve hem de geleceğe dair sağlıklı bir okuma yapılmasına fayda sağlayacak bir mantıkla hazırlandığından Türkiye’yi anlamak isteyenler için iyi bir başvuru kaynağı olacaktır.

 

YAZININ TAM METNİ (PDF)

 

kaynak: http://setav.org/tr/2013te-turkiye/analiz/14300 

Yorumlar