Personel Hareketliliği

  Personel ders verme hareketliliği Türkiye’de ECHE sahibi bir yükseköğretim kurumunda ders vermekle yükümlü olan bir personelin, Ortak Ülkelerin birinde kurumlararası anlaşma imzalanan bir yükseköğretim kurumunda veya Ortak Ülkedeki bir yükseköğretim kurumunda ders vermekle yükümlü olan bir personelin kurumlararası anlaşma kapsamında Türkiye’de ECHE sahibi bir yükseköğretim kurumunda öğrencilere ders vermesine ve ders vermeye ilişkin olarak karşı kurumla ortaklaşa akademik/eğitsel faaliyetler gerçekleştirmesine imkân sağlayan faaliyet alanıdır.

 

Personel KA107 Ders Verme Hareketliliği

 

Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapmakta olan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından, 2019 proje yılında Erasmus+ Program ve Ortak Ülkeler Arasında (KA107) Yükseköğretim Personel Ders Verme Hareketliliği kapsamında Üniversitemize tahsis edilmiş personelin ders verme hareketliliği kullanımı için anlaşma yapılan bölümlerde ders vermesine imkan sağlayan alt faaliyet alanıdır.

 

Personel Ders Verme Hareketliliğinin hedefleri şunlardır:

  • Hareketlilik programına katılamayan öğrencilere farklı Ortak ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarının akademik personelinin bilgi ve deneyiminden faydalanma imkanı vermek
  • Pedagojik yöntemler konusunda uzmanlık ve deneyim değişimini teşvik etmek
  • Yükseköğretim kurumlarını sundukları derslerin çeşit ve içeriğini genişletme ve zenginleştirme konusunda teşvik etmek

Personel Ders Verme Hareketliliğine Katılabilme Şartları

1. Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda en az yarı zamanlı öğretim elemanı olunması,

2. Üniversiteler arası anlaşmanın olması,

3. Hem gönderen hem de misafir olunan yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen bir öğretim programının (teaching programme) olması (Öğretim programı taraflarca imzalanmış olmalı ve en azından gerçekleştirilecek programın genel amaç/hedeflerini, içeriğini ve beklenen sonuçlarını içermelidir) 

NOT: Ders verme hareketliliği sonrasında hibe almaya hak kazanabilmek için misafir olarak gidilen yükseköğretim kurumunda en az 8 ders saati ders vermek gerekmektedir.

 

Başvuru Süreci ve İşlemler

 

Erasmus Ders Verme Hareketliliği Süreci


1. BAŞVURU ve ONAY

  Faaliyetten yararlanacak öğretim elemanlarımızın öncelikle duyurumuzdaki başvuru tarihleri içerisinde Puanlama Tablosunu doldururlar. Bütün başvurular değerlendirildikten sonra asıl olarak gitmeye hak kazanan Öğretim Elemanları web sitemizde sonuç ilan duyurusunda ve aşağıda Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği Başvuru Formuna (Application Form) ulaşabilirler. Başvuru formu  EN AZ ardışık 5 gün ve 8 saat olacak şekilde doldurulmalıdır.

   Formunuzu doldururken şu noktalara dikkat ediniz:

- Akademik ünvanınızı yazmayı unutmayın.

- Adres bilgilerinizi Türkçe olarak fakat İngilizce karakterlerle yazınız.

- Cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi yazmanız karşı tarafla kolay iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

- Ziyaret tarihleri (date of visit) görevlendirme istediğiniz tarihlerlerle aynı olmalıdır.

- Faaliyet süre aralığını belirlerken ders vereceğiniz günün hafta içine denk gelmesine dikkat edin ve toplam 7 günden uzun bir faaliyet süresi planlıyorsanız diğer günleri kendi imkanlarınızla finanse etmeniz gerekecektir.

- Ders verilecek toplam süre en az 8 saat olmalıdır. Bu ders saatleri yevmiye talep edilecek günlere bölünmeli.

- Ziyaret edilecek Üniversitenin iletişim bilgileri ve kodlar anlaşma formunda bulunmaktadır, formu bölümünüzün Erasmus Koordinatöründen ya da Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğünden edinebilirsiniz.

 

  Başvuru formunu doldurduktan sonra kontrol edilmesi için lütfen Koordinatörlüğümüze word formatında e-posta ile gönderiniz. Formunuzda varsa eksilikler giderilecek ve size kısa zamanda geri gönderilecektir. Formun son halini onaylanması için e-posta ile ziyaret etmeyi planladığınız Üniversite’nin ilgili bölümüne göndermeniz ve karşı tarafı ziyaret planınız hakkında bilgilendirmeniz gerekmektedir. Karşı taraftan olumlu yanıt alırsanız formu imzalayarak e-posta ile taranmış kopyasını size göndermelerini isteyiniz ve size gönderilen formu e-posta aracılığıyla Koordinatörlüğümüze gönderiniz. Onaylı başvuru formunuz haftada bir ya da en az iki haftada bir Çarşamba günleri, saat 13:30‘da toplanan Uluslararası İlişkiler Komisyonu tarafından değerlendirilir.

 

  Önemli Not: Tüm bu başvuru süreci en az 2 hafta sürmektedir. Yurtdışına çıkmadan önce tamamlanması gereken işlemlerde sorun yaşamamak için, hareketliliği gerçekleştirmeyi planladığınız tarihten yaklaşık olarak 1 ay önce başvuru sürecini başlatmanızı öneririz.

 

2. GÖREVLENDİRME

  Başvurunuz Komisyon tarafından onaylandıktan sonra görevlendirme işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bunun için Fakültenizin Dekanlığına ya da Yüksekokul Müdürlüğünüze dilekçe vermeniz gerekmektedir. Görevlendirme talebiniz Rektörlüğe iletilecek ve Personel Daire Başkanlığından görevlendirme yazınız bölümünüze gönderilecektir. Rektörlük olurunuz çıktıktan sonra, Koordinatörlüğümüze gelerek Erasmus Hareketlilik Faaliyeti Hibe Sözleşmenizi imzalamanız ve avans ödemenizin yapılabilmesi için bu belgenin aslının Koordinatörlüğümüze ulaştırmanız gerekmektedir. Ödemenizin aksamaması için birimler arası evrak teslim süresini bizzat takip etmenizi ve elden teslim ederek süreci hızlandırmanızı öneririz.

3. PASAPORT – VİZE İŞLEMLERİ

  Yurtdışına çıkabilmek için varsa pasaportunuzun süresini uzatmanız, yoksa pasaport çıkartmanız gerekmektedir. Yeşil Pasaport sahibi öğretim elemanlarımız öncelikle gidecekleri ülkenin vize prosedürünü araştırmalı ve pasaport süresinin geçerli olup olmadığına dikkat etmelidirler. Gri Pasaportla yurtdışına çıkacak olan öğretim elemanlarımız görevlendirme yazıları ile Personel Daire Başkanlığı’na başvurarak işlemlerini başlatabilirler ve gidecekleri ülkenin vize prosedürüne göre işlemlerini yürütürler. Buradan alacağınız yazı ile Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, Pasaport Şubesine başvuracaksınız. Bilgi almak için 0258 265 1425 nolu santralden Pasaport Şubesini bağlatabilirsiniz.

 

4. SEYAHAT PLANLAMASI

  Seyahat planlamanızı yaparken Ulusal Ajans’ın belirlediği şu kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir:

- Ders verme hareketliliğine katılan personelin, bulunduğu şehirden gideceği şehre kadar olan ulaşımı km bazında hesaplanır.  (ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm)

 

  Önemli Not: Ödeme yapılabilmesi için Katılım Sertifikası, Başvuru Formunun aslı ayrıca Boarding Pass ve Pasaport Giriş - Çıkış sayfalarının fotokopilerinin koordinatörlüğe teslim edilmesi gerekmektedir.

 

5. OTEL REZERVASYONU

  Seyahat planlamanızı yaptıktan sonra ziyaret edeceğiniz şehirdeki konaklama imkânlarını araştırmanızı ve otel rezervasyonunuzu gitmeden yapmanızı öneririz. Bu konuda tavsiye almak için ziyaret edeceğiniz Üniversite ile iletişime geçebilirsiniz ve varsa konukevlerinde yer ayırtmalarını rica edebilirsiniz.

 

6. EURO HESABI

  Erasmus hibe ödemeleri Euro para biriminde yapılmaktadır. Koordinatörlüğümüz Halk Bankası ile anlaşmalı olduğundan ödemelerinizde kesinti olmaması için Halk Bankası 'ndan Euro hesabı açtırmanızı öneririz. Diğer bankalara yapılan ödemelerde ödeme başına yaklaşık 15 Euro’luk bir kesinti yapılmaktadır. Hesap açtırdıktan sonra IBAN numaranızı e-posta ile Koordinatörlüğümüze gönderiniz.

 

7. AVANS ÖDEMESİ

  Ulusal Ajans tarafından Üniversitemize tahsis edilen hibeden daha fazla sayıda öğretim elemanının yararlanmasını hedeflediğimiz için ders verme hareketliliğinde toplam 7 günlük hibe ödemesi yapılmakta ve seyahat harcamaları karşılanmaktadır. Rektörlük görevlendirme olur yazısı Koordinatörlüğümüze ulaştıktan sonra toplam ödemenizin %70’i avans ödemesi olarak en kısa sürede Euro hesabınıza yatırılır. Ödemenin öğretim elemanı gitmeden önce yapılabilmesi için Rektörlük olurunun gidiş tarihinden en az 1 hafta önce çıkmış olması gerekmektedir. Hibe hesaplamaları aşağıda yer alan tabloda Ulusal Ajans’ın belirlediği hibe miktarları üzerinden şu şekilde yapılmaktadır:

 

  [7 günlük faaliyet (2 Tam gün seyahat + 5 gün ders verme)] + [seyahat masraflarını (gidilecek olan ülkenin KM olarak hesaplanması)]

(KM Hesaplayıcı link için tıklayınız.)

  Bu hibenin %70'i gitmeden önce, kalan %30'luk miktar döndükten sonra hesabınıza aktarılır. Eğer gidiş tarihinizle görevlendirme yazınızın bize ulaştığı tarih arasında yeterli süre olmazsa tüm ödeme tek seferde siz geri döndükten sonra yapılabilir.

 

2019-2020 Akademik Yılı İçin Geçerli olan Mesafe Bandı ve Seyahat Hibesi Tablosu

 

Elde edilen ''KM'' değeri  Hibe miktarı (EUR)
 10-99 KM arası  20 €
 100-499 KM arası  180 €
 500-1999 KM arası  275 €
 2000-2999 KM arası  360 €
 3000-3999 KM arası  530 €
 4000-7999 KM arası  820 €
 8000 KM ve üzeri  1500 €

 

 

2019-2020 Akademik Yılı için geçerli olan Erasmus+ KA107 Personel Hareketliliği Günlük Bireysel Destek Hibe Miktarları Tablosu

 

Gönderen Ülke Kabul Eden Ülke

Günlük Hibe Miktarları (EUR)

Türkiye

Ortak Ülke

180 €

Ortak Ülke

Türkiye

140 €

  Örnek Hesaplama: Cezayir'e giden bir personel hibe hesaplaması:

Cezayir’de 7 gün hareketlilik (5 gün ders verme hareketliliği artı 2 gün seyahat için bireysel destek) gerçekleştirildiği takdirde alınacak hibe aşağıdaki gibidir:

Günlük hibe miktarı 180 € olup 7 gün için hibe: 180x7=1260 € + 360 € Seyahat Hibesi = 1620 Avro

Gitmeden önce bu miktarın %70’lik kısmı (1134 €), döndükten sonra ise %30’lik kısmı (486 €) ödenir. 

 

8. YURTDIŞINDAYKEN

 

  Yurtdışındayken lütfen şu noktalara dikkat ediniz:

Biletlerinizi atmayın!

Boarding Pass’larınızı kaybetmeyin!

Öğretim programınızı imzalatın!

Katılım sertifikanızı almayı unutmayın!

  Ayrıca öğretim elemanlarımızın, Erasmus ortağımız olan üniversiteye gittiklerinde varsa oradaki üniversitedeki öğrencilerimizle mutlaka görüşmeleri ve Uluslararası İlişkiler Ofisleri ile görüşmeleri ilişkilerimizin devamı için önemlidir. Eğitimin dışındaki zamanlar öğretim elemanının kendi isteğine bağlı olarak bilimsel araştırmalar, kültürel faaliyetler, vs. için kullanılabilir.

 

9. EVRAK TESLİM

 

  Öğretim elemanı geri döndüğünde aşağıdaki belgeleri Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğüne teslim eder:

 

- Onaylanmış İmzalı Başvuru Formu

- Katılım Sertifikasının Aslı

- Seyahat Biletlerinin Asılları

- Boarding Pass’lar

- Yurtdışı Çıkış - Giriş mühürlerinin bulunduğu pasaport sayfası fotokopisi

  Tüm bu evraklar Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğüne teslim edildikten sonra geri kalan %30’luk ödemeniz Euro hesabınıza yatırılır.

 

İLETİŞİM 

  Erasmus+ Personel Hareketliliği ile ilgili işlemleriniz ya da daha fazla bilgi almak için Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğümüzle iletişime geçebilirsiniz:

Şeniz KURTULMUŞ

E-posta: internationaloffice2@pau.edu.tr

Tel:0258 296 32 99

Menü