Güncellenme Tarihi: 23 Kasım 2019

Yaratıcı Şefler ve Girişimcilik Yönelimi Konferansı Gerçekleşti

Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Girişimcilik ve Dünya Mutfakları-I dersi kapsamında Dr. Burcu Koç yürütücülüğünde “Yaratıcı Şefler ve Girişimcilik Yönelimi” konferansında öğrenciler ile bir araya gelen Doç. Dr. Ece Konaklıoğlu, Öğr. Gör. Elif Denizci ve Şef Sahra Tuncer, sektördeki deneyimlerini paylaşarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Hierapolis Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kasım İnce, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurten Çekal, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Bayram, Turizm Fakültesi öğretim üyeleri, öğrenciler ve etkinliğe katkı sunan firma temsilcileri katıldı.

Konferansın ilk konuşmacısı olan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda “Kings & Queens Catering” firma kurucusu Doç. Dr. Ece Konaklıoğlu, firmasını kurarken yaşadığı zorluklar ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğinden bahsettiği konuşmasında öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. İşletmeci olmak isteyenlerde öncelikle cesaret ve ikna gücünün olması gerektiğine değinen Doç. Dr. Konaklıoğlu, hazırlanan yemek sunumlarında lezzetin yanında estetik kaygısı ve renk uyumunun da olması gerektiğini vurguladı. Öğrencilik yıllarının iyi değerlendirmesi gerektiğini ve yaz aylarında yapılan stajların iş yaşantısı için bir birikim olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ece Konaklıoğlu, öğrencilere gastronomi sektöründe başarılı olabilmeleri için çok çalışmalarını ve farklı açılardan bakmalarını tavsiye etti.

Konferansın ikinci konuşmacısı olan Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Öğr. Gör. Elif Denizci konuşmasında gastronomi sektöründe kadınların karşılaştığı problemlerden bahsederken gastronomi eğitimi alanların yaklaşık yarısının kadın olmasına karşın sonrasında başka mesleklere yönelmelerinden dolayı bu sektördeki kadınların iş gücüne katılım oranının oldukça düşük olduğunu belirtti. Diğer çalışma alanlarında olduğu gibi gastronomi alanında da yabancı dil bilmenin ve insanlarla doğru iletişim kurabilme becerilerinin önemli olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Denizci, öğrencilere başarılı olabilmeleri için çok çalışmaları ve sektördeki yenilikleri yakından takip etmeleri gerektiğini hatırlattı.

Konferansın son konuşmacısı “Just Food” İşletme Kurucusu Şef Sahra Tuncer oldu. Konuşmasında Tuncer, bankacılık sektöründen aşçılığa geçiş hikâyesini öğrencilere aktardı. Kurucusu olduğu “Just Food” işletmesi fikrinin nasıl ortaya çıktığını anlatan Sahra Tuncer, sektör deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Konferansın sonunda konuşmacılar öğrencilerden gelen soruları yanıtlarken, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurten Çekal, Doç. Dr. Ece Konaklıoğlu, Öğr. Gör. Elif Denizci ve Şef Sahra Tuncer’e günün anısına hediye takdiminde bulundu.