Menü

Bizi Takip Edin

twitter instagram academia

HİERAPOLİS CADDESİ

Hierapolis Caddesi Doğu Portiği’nin batı kenarında yükselen sütunlardan cadde üzerine yıkılarak kırılmış ve çatlamış durumdaki tambur ve başlıklar, çizimleri yapılıp fotoğraflarla belgelendirilmesinin ardından vinç yardımı ile tasnif alanına taşınmıştır. Sütun kaidesi, tambur ve başlıklar üzerinde gerekli restorasyon uygulamaları yapıldıktan sonra anastylosis esas alınarak sütunlar ayağa kaldırılmıştır (Figür 1 ve Figür 2).

Hierapolis Caddesi doğu ve batı stylobat duvarındaki derzlerin bağlayıcı özelliğini kaybetmesi nedeniyle orijinaline uygun harç ile derzler yenilenmiştir. Caddenin doğu kenarındaki heykel kaidelerinin altındaki dolgular yenilenmiş ve heykel kaideleri anastylosis esas alınarak ayağa kaldırılmıştır. Caddenin doğu kenarındaki su havuzunun batı duvarında, devşirme malzeme olarak kullanılan yazıtlı paye üzerinde mekanik ve kimyasal temizlik yapılmıştır (Figür 3, Figür 4 ve Figür 5).

Ayrıca cadde altında bulunan kanalizasyonun doğu ve batı duvarlarının yaklaşık 60 cm yüksekliğindeki yıkılmış kısmı orjinaline sadık kalınarak yükseltilmiştir.

Duyurular Tümünü Gör