Menü

Etkinlik Takvimi

<Eylül 2021>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Tümünü Gör

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler  

Günümüzde, özellikle haberleşme ve iletişim alanındaki hızlı teknolojik gelişmeler, her alanda olduğundan daha fazla, Bitkisel ilaç piyasalarında ve özellikle bu piyasaların temel dinamikleri olan doğal bitkiler ve doğal ilaçlar sektörlerinde hissedilmektedir. Söz konusu bu değişim ve gelişim, ilgili sektörlerin ürün ve hizmet yelpazesini geliştirdiği gibi; yaşanan rekabet ortamının da etkisiyle ihtiyaç duyulan, nitelikli işgücü gereksinimini arttırmış, bu gereksinimin karşılanmasını adeta zorunlu kılmıştır.  

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler sektörlerinin, söz konusu bu rekabet ve inovasyon ortamında gelişmelerini sürdürebilmeleri, bu ortama uyum sağlayabilecek, esnek, üretken, değişime ve gelişime açık, sektörün gereklerinin farkında, mesleki bilgi ve vizyon sahibi yönetici ve çalışan kadrolarına sahip olmaları ile mümkün olabilir.    

 

Tavas Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı, Türkiye'nin sahip olduğu geniş bitki çeşitlerinden tıbbi ve aromatik olarak kullanılan bitkileri tanıyabilen, bu bitkilerden drog elde etme yöntemlerini bilen, tıbbi ve aromatik laboratuarındaki cihazları kullanabilen, kaybolma riski altındaki bitkileri kültüre alarak yetiştiren, bilimsel temele dayalı akılcı bir yaklaşımla toplumdaki bilinç düzeyinin yükseltilmesi yönünde çalışmalar yapan, tıbbi ve aromatik bitki gen kaynaklarının korunması, sürdürülebilir tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinin sağlanması konularında çalışabilecek teknik eleman yetiştirme amacıyla eğitim faaliyetlerini yürütmektedir.  

Programımızda eğitim gören öğrencilere kazandırılmaya çalışılan yeterlilikler;

Tıbbi ve Aromatik Bitkileri doğal ortamında tanıyabilme Her türlü tıbbi ve aromatik bitkinin yetiştirilmesinde maruz kalabileceği hastalık ve zararlıları belirleyebilme ve bunlarla savaşım konusunda çalışma yürütebilme Tıbbi ve aromatik bitkilerin hasatlama işlemlerini yapabilme Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlemlerini yürütebilme Tıbbi ve aromatik bitkilerden yağ elde edebilme Laboratuar ortamında kullanılan cihazları tanıma ve bunlarla çalışabilme Tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlemlerini gerçekleştirebilme Parfüm, krem, merhem, tentür vb. gibi ürünlerin imalat süreçlerini gerçekleştirebilme Tıbbi ve aromatik bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alabilme Tıbbi ve Aromatik Bitkiler programından mezun olan öğrenciler, Tarım Bakanlığı, ilaç fabrikaları, eczaneler, kozmetik sanayisi v.b. gibi işletmelerde istihdam edilebilmektedirler. Mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş yapabilecekleri Lisans programları: Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Ziraat Mühendisliği

 

Program Öğretim Elemanları:

Öğr. Gör. Levent KIRCA

Öğr. Gör. Dr. Naime Nur BOZBEYOĞLU KART

Öğr. Gör. Betül PAK

Öğr. Gör. Fatma Nur BİLGİÇ