Denizli

Denizli ili kara, demir ve havayolu ulaşımı olanaklarına sahiptir. Denizli iki ayrı karayolu ile İzmir'e bağlanmıştır. Bunlardan biri Manisa üzerinden, diğeri Aydın üzerinden kurulan bağlantılardır. Denizli - Aydın - İzmir karayolunu izleyen demiryolu da kentin, Ege Bölgesinin en büyük kenti İzmir ile bağlantısını sağlamaktadır. Denizli'nin Ankara ile karayolu bağlantısı Afyon üzerinden, demiryolu bağlantısı ise, Afyon - Kütahya - Eskişehir üzerinden kurulmuştur.

Denizli, Anadolu Yarımadası'nın güneybatı, Ege Bölgesi'nin doğusunda yer almaktadır. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli İli'nin her uç bölge üzerinde de toprakları vardır. Denizli ili 28o38' - 30o05' doğu meridyenleri (doğu uç noktası; Çivril ilçesi Gümüşsu - Gökgöl Koyu Dinar sınırında Efekli Tepe, bati uç noktası; Buldan ilçesi Alandız Koyu, Manisa - Sarıgöl sınırında Tezek tepe) 38o29' - 38o52' kuzey paralelleri (Kuzey uç noktası; Çivril Çapak Koyu, Afyon sınırında Avgan Damları mezarlığı, güney uç noktası; Çameli - Muğla sınırında Karabayır Koyu) arasında yer alır. Denizli ili doğuda Burdur, Isparta, Afyon; batıda Aydın, Manisa; güneyde Muğla; kuzeyde Uşak illeri ile komşudur. Yüzölçümü 11.868km2, denizden yükseltisi ise 428m'dir.

İl Ege Bölgesi'nde olmasına rağmen, Ege Bölgesi'nin iklimi tamamen görülmez. Kıyı kesimlerinden iç bölgelere geçit yerinde olduğundan az da olsa iç bölgelerin iklimi hissedilir. Ege Bölgesi ikliminden sıcaklık olarak biraz düşük farklılıklar görülebilir. Denizli'de dağlar genel olarak denize doğru dik olduğundan, denizden gelen rüzgarlara açık bulunmaktadır. Kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. İlde yıllık sıcaklık ortalaması 15,8 derecedir.


Karayolu İle Ulaşım

İlin İzmir ile bağlantısını sağlayan iki karayolundan biri İzmir'den doğuya yönelerek, Manisa il sınırına girer. Güneydoğu yönünde devam eden yol, Sarıgölün güneyinden Denizli il sınırlarına girer.

Daha sonra Buldan ve Sarayköy üzerinden Denizli'ye girer. Denizli - İzmir bağlantısını sağlayan ikinci yol, İzmir'den güneye iner ve Aydın iline ulaşır. Bu yol, Sarayköy'ün 3 km. kuzeyinde diğer devlet yolu ile birleşir. Denizli'den sonra güneydoğu yönüne devam eden yol, ikiye ayrılır. Güneybatı kolu Tavas ve Kale ilçelerinden geçerek, Muğla iline bağlanır. Güneydoğuya yönelen ikinci kol, Acıpayam üzerinden Antalya'ya bağlanır. Acıpayam'ın kuzeyinde bu yoldan ayrılan bir başka devlet yolu, doğuya yönelerek il dışına çıkar ve Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlanır. Tavas'tan kuzeybatıya çıkan devlet yolu, Aydın - Denizli yolu ile birleşir.

İl sınırları içindeki bir diğer devlet karayolu ise Denizli merkezinde, Aydın - Denizli yolundan ayrılır. Doğuda Çardak ilçesinden geçerek, il sınırları dışına çıkar ve Dinar üzerinden Afyon'a bağlanır.

Denizli - Çardak devlet karayolundan bir yol kuzeydoğuya çıkarak Çivril'e ulaşır. Diğeri ise önce doğuya, sonra güneydoğuya dönerek Dinar'da Denizli - Afyon yolu ile birleşir. İlin önemli turizm merkezlerinden olan Pamukkale'ye Denizli - Çardak yolundan ayrılarak kuzeye çıkan bir yol ile ulaşılır. Yine aynı yoldan ayrılan bir il yolu, Honaz ilçesi ile bağlantıyı sağlar.Tren İle Ulaşım

İzmir-Aydın demiryolu, Aydın'dan sonra karayolunu izleyerek doğuya uzanır. Yine karayoluna paralel olarak Sarayköy'den güneye kıvrılarak Denizli'ye ulaşır. Daha sonra doğuda, Çardak ilçesinden geçerek, il sınırları dışına çıkar. Afyon Dazkırı'dan geçtikten sonra yine kuzeye yönelen demiryolu, Afyon-Denizli sınırındaki istasyon Mevkii'nden ikiye ayrılır. Bir kol kuzeybatıya yönelerek il sınırları içine girer ve Çivril'de son bulur. Öteki ise, güneydoğuya yönelip, Dinar üzerinden Afyon'a ulaşır. Afyon üzerinden Kütahya-Eskişehir ve Ankara'ya ulaşan demiryolu, kentin Ankara ile de bağlantısını sağlar. İstanbul ve Eskişehir'e her gün 1 sefer, Afyon'a 2 sefer, İzmir'e 5 sefer yapılmaktadır.

 

 

 

Uçak İle Ulaşım

 

 

Denizli ili Çardak ilçesinde, ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta bir hava alanı bulunmaktadır. Havaalanından İstanbula her gün, kışın haftada iki gün karşılıklı sefer yapılmaktadır. Uçuş günleri Denizli merkezden havaalanına servis yapılmaktadır.

 

Hava yolu ulaşımıyla ilgili en geniş ve güncel bilgi için THY Resmi Sitesi'ni ziyaret edebilirsiniz.