Etkinlik Takvimi

<Ekim 2021>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Tümünü Gör

Duyurular

Tümünü Gör

Programın Amacı

  Bu programın amacı; başta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleri ve klinikleri olmak üzere, üniversite ve devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık merkezleri ve SPA/termal tesislerinde çalışmak üzere bilimsel donanıma sahip insan sağlığına ve etik değerlere önem veren “Fizyoterapi Teknikeri” yetiştirmektir. Hazırlanan program süresi 2 yıldır. Bu programdan mezun olan öğrencilere “Fizyoterapi” önlisans diploması verilecek olup, program mezunları, sağlık sektöründe fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi uygulamalarına yardımcı olmak üzere görev alabileceklerdir. Program, müfredatındaki dersler ile öğrencilerin eğitim sonrasında daha kolay iş bulması ve lisans programlarına geçen öğrencilerin, geçtikleri programa kolayca uyum sağlayabileceği yeterlilikte işlenmektedir.

 

Eğitim/Öğrenim

  Fizik Tedavi, bilimsel açıdan oldukça dinamik olan ve teknolojik gelişmeyle kendini yenileyen bir sektördür. Modern yaşamın insan sağlığı üzerindeki giderek artan olumlu ve/veya olumsuz etkileri, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kalifiye eleman ihtiyacı eksikliğini gündeme getirmiştir. Özellikle doğuştan veya sonradan kazanılmış engele sahip birey sayısının giderek artışı rehabilitasyon alanında fizyoterapiste yardımcı olacak kalifiye elemana ihtiyacı da artmıştır. Üniversitemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda var olan donanımlar ve gelişen teknolojiye uygun olarak alınacak diğer ekipmanlarla eğitim kalitesi desteklenecektir.

 

Kazanılan Yeterlilik

  Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.30 ağırlıklı not ortalaması elde eden öğrencilere Fizyoterapi ön lisans diploması ve “Fizyoterapi Teknikeri” ünvanı verilir.

 

Programdan Alınacak Derece

Ön Lisans

 

Kabul ve Kayıt Şartları

  Fizyoterapi Pogramına, Sağlık Meslek Lisesinden mezun olup, Mesleki Sınavsız Geçiş ile gelenler veya normal liselerden mezun olup, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)’nin ilgili türde belirlenen puanını alıp ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler kabul edilmektedir.

 

İş İmkanları

  Fizyoterapi Teknikerliği Programı’nı tamamlayanlara ön lisans diploması ile birlikte “Fizyoterapi Teknikeri” ünvanı verilir. Mezunlar, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversite hastanelerinde, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerinde, huzur evlerinde, SPA/termal otellerde, kaplıca-kür merkezlerinde, sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedirler. 

 

Üst Derece Programlarına Geçiş

  Mezun öğrenciler Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde üniversitelerin Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü ve Fizyoterapi Rehabilitasyon Yüksekokullarında eğitim almaya devam edebilmektedirler.

 

Mezuniyet Koşulları

  Programda mevcut olan zorunlu ve seçmeli derslerin tümünü alarak toplamda minimum 120 AKTS’yi tamamlamak, dersleri başarılı bir şekilde geçerek genel not ortalamasının en az 2.30 olmasını sağlamalıdır. Ayrıca öğrencilerin 30 iş günü meslek stajları ile klinik uygulama derslerini başarı ile tamamlaması gerekmektedir.

 

Üst dereceye geçiş bilgileri (DGS)

Dikey geçiş sınavı ile Fakültelerin Fizyoterapi bölümlerine yerleşebileceklerdir.