AEK Programı Zorlu JES-3'e teknik gezi düzenledi

Güncellenme Tarihi: 02 Haziran 2022

 

AEK Programı öğrencileri, Öğr. Gör. Arda Kılıç ve Öğr. Gör. Erkan Karakaş'tan oluşan grup Zorlu Enerji'ye ait Kızıldere 3 Jeotermal Santral tesisini ziyaret etti.

Ekibimizi karşılayan İşletme Şefi Çağdaş Kasapoğlu tesis hakkında detaylı anlatımlar ile öğrencileri bilgilendirdi. Jeotermal enerjinin sondaj aşamasından başlayarak, buharın türbine ulaştırılması ve elektrik enerjisine dönüşümüne kadar geçen aşamalar hakkında geniş bir anlatımda bulundu. 165 MW kurulu güce sahip olan santral, flaş ve binary tip olmak üzere 2 farklı santrali yapısı barındırıyor. Binary tip santral ile düşük sıcaklıklardaki akışkandan elektrik enerjisi üretmek mümkün hale geliyor.

Santral son teknoloji scada sistemleri ile donatılmış ve tüm veriler uzaktan kumanda odasından takip edilebiliyor. Bu sayede daha güvenli ve kesintisiz enerji üretimi mümkün hale geliyor. Enerjisi kullanılan jeotermal akışkan yoğuşturularak sıvı hale getirilip re-enjeksiyon pompaları ile tekrar yer altındaki rezervuara gönderiliyor. Bu sayede çevre kirliliği en aza indirilirken rezervuarın da sağlığı korunmuş oluyor.