OTOMOTİV TEKNOLOJİSİ PROGRAMI

Menü

Duyurular

Tümünü Gör

AMAÇ:

Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü otomotiv teknolojileri alanında teorik ve pratik bilgi ve beceriye yeterli düzeyde sahip, Türkiyenin endüstriyel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, teknolojik gelişmeleri takip edip okuyabilen, girişken, öz güvenli, sorumluluklarını bilen, sorgulayıcı ve çözüm bulucu nitelikte insanlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

TANITIM:

Motorlu araçlar ya da Otomotiv teknolojisi denildiğinde; otomobiller, toplu taşımacılıkta kullanılan taşıtlar, yük taşıtları, tekerlekli ve paletli iş makineleri, motosikletler, tarım makineleri ve raylı taşıtlar akla gelmektedir. Hatta hava ve deniz taşıtları da otomotiv teknolojisi kapsamında ele alınmaktadır. Bu araçların ortak özelliği güç kaynağı olarak bir içten yanmalı motor kullanmalarıdır.

Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri bölümü bu araçların tüm yönleriyle incelenmesi, bakım ve onarımlarının yapılması, iş yerleri ile organize olarak öğretim ve ticari faaliyetlerin yürütülmesini üstlenecek yetide, vasıflı insan gücünün yetiştirilmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktadır.

Öğrencilerin pratik yönden geliştirilmesi için hem bölümde mevcut olan atölye ve laboratuvar imkânlarından faydalanılmakta hem de bölgemizde mevcut olan otomotiv sanayisinin imkânlarından faydalanılmaktadır. Bu amaçla öğrencilerimize 14 haftalık gerek uygulamalı gerekse teorik dersler verilmektedir.