» SGK, SMS Bilgi Sistemi hizmetlerinden yararlanmak isteyen tüm öğrencilerimiz cep telefonlarını e-devlet üzerinden SGK web sayfası E-SGK/SMS Bilgilendirme butonu altında yer alan SMS Hizmetleri için Bilgi Giriş ve Güncelleme seçeneğinden giriş yapmaları gerekmektedir. Amacı; SGK yürüttüğü önemli faaliyetlerden olan staj giriş-çıkış belgeleri vb. SMS bildirimidir. (Mutlaka bunu yap!)

» Staj İşlemleri Süreci ve Şemasına buradan ulaşabilirsiniz.

» Form ve Dilekçelere buradan ulaşabilirsiniz. (Devlet Katkısı Talep Formu, Staj Zorunluk Belgesi vb.)

» SPAS Müstahaklık Belgesi kodu e-devlet üzerinde görüntülenen belgenin sağ alt köşesinde SGK............ ile başlayan sayı ve numaralardan oluşmaktadır. Bu numarayı staj başvuru belgeniz de ki SPAS alanına yapıştırınız.

» Staj ile ilgili tüm sorularınızı Bölüm Staj Koordinatörlerine veya Üyelerine sorabilirsiniz.

» Staj için yapılacak olan "İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası" bildirimleri, Staj başlama tarihinden bir (1) işgünü öncesi okulumuz tarafından SGK bildirilir. Öğrencilerimiz, Staj başlama tarihinden bir (1) işgünü öncesi bildirimlerini kontrol etmek veya görmek için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-ise-giris-cikis-bildirgesi adresine bakabilirler.

» Tüm öğrencilerimizin "İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası" bildirimleri zorunlu olarak okulumuz tarafından SGK bildirilecektir (Sigorta istemiyorum dilekçesi kabul edilmeyecektir). Halihazır da sigortası olan öğrencilerimizin staj için sigortalarını sonlandırmalarına veya çıkış yaptırmalarına gerek yoktur. 

 

Not: Devlet Katkısı, İşletmeleri ilgilendiren isteğe bağlı bir durumdur!

» Öğrencilerimize staj yaptırmış ve devlet desteği talep eden işletmeler; Devlet Katkısı Talep Formu ve öğrenciye staj ödemesi adı altında ödeme yapılmış dekont ile birlikte evrakları, elden veya elektronik posta yoluyla Fakülte Staj Sigorta Birimine göndereceklerdir. (Dekont 'da ..... öğrencinin stajyer maaş ödemesi yazmalı)

Örnek :

Fatih Sultan MEHMET, isimli öğrenci 30 iş günü staj yapmış ve ödenecek ücret;

30 x (günlük net asgari ücret x 30/100) = öğrenciye en az ödenecek ücret (gönlü geniş olanlar daha fazla da ödeyebilir)

30 x (380,07 x 30/100) = 3.420,60 TL (2023 asgari ücrete göre hesaplanmıştır.)

Şirket, yukarıdaki ödenen ücret 'in ne kadarını talep edebilir?

20'den fazla çalışanı varsa en fazla;  30 x ((günlük net asgari ücret x 30/100) / 3) / 3 = 1.140,00 TL

20'den az çalışanı varsa en fazla;  30 x (((günlük net asgari ücret x 30/100) / 3) x 2) = 2.280,00 TL

 

Menü