Güncellenme Tarihi: 03 Ocak 2020

Fakültemiz Son sınıf Öğrencilerini Umreye Götürüyor

PAÜ İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ UMREYE GİDİYOR

Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, öğrencilerinin başarısını ödüllendirmeye devam ediyor. Bu yıl İlahiyat Fakültesi’nce Denizlili bir hayırseverin desteği ile yeni bir etkinlik hayata geçiriliyor. 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılından başlayarak her yıl son sınıf öğrencilerinden ilk 15’e girenler Ara Tatil Umresi’ne gönderilecekler. Bilindiği üzere İlahiyat Fakültesi öğrencileri için Hac ve Umre hem dini bir vecibenin ifası hem de bir eğitim ve staj anlamı ifade etmektedir. Bu yıl 11 gün sürecek olan Umre Ziyareti ile ödüllendirilen öğrencilerin başında tecrübeli bir isim yer alacaktır. Eski Merkezefendi Müftüsü olan Dekan Yardımcısı Dr.Öğr.Üyesi Gencal ŞENYAYLA gözetim ve rehberliğinde gerçekleşecek Umre Ziyareti’nde öğrenciler Umre’nin, Haccın ve Kutsal Topraklar’ın pek çok ayrıntısını öğrenecekler, Resûl-i Ekrem'in hayatını geçirdiği yerleri tüm ayrıntısı ile tanıyacaklardır. Öğrenciler İslam Tarihi hocası olan Gencal Hocadan aynı zamanda Bedir, Uhud, Hendek gibi önemli yerleri ve burada geçen tarihi olayları da görerek öğreneceklerdir.

İlahiyat Fakültesi ayrıca her yıl Fakülteyi ilk sırada tercih eden 10 öğrenciye birer laptop bilgisayar hediye etmeyi sürdürmektedir. Üçüncü bir etkinlik olarak, Hazırlık Sınıfını başarı ile tamamlayanlar arasından ilk 15 öğrenci yaz döneminde dil pratiklerini geliştirmeleri için Ürdün’e gönderiliyorlar. İlahiyat Fakültesi’nden bir öğretim elemanının refakat ettiği grup bu eğitimi Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden seçilen başarılı öğrenciler ile birlikte almaktadırlar. 40 günlük bir süre için Ürdün’e gidip dönen öğrenciler bu yolla hem Arapçalarını geliştirdiklerini hem de yeni yerler tanıdıklarını söylemekte ve bu etkinlikten çok büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etmektedirler.

Denizlili hayırseverler her yıl 120 kadar İlahiyat Fakültesi öğrencisine burs desteği de sağlamaktadır. Bütün bu çabalar ile, ilme hevesli gençler İlahiyat eğitimi konusunda teşvik edilmekte, topluma sağlıklı dini bilgiler sunacak bir donanıma sahip olmaları için olabildiğince desteklenmektedirler. Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı bu dört etkinliğe destek veren paydaşlara, Denizlili hayırseverlere ve İlahiyat Fakültesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yöneticilerine teşekkür eder.