GENEL TANITIM

Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük üniversite sistemi olan State University of New York (SUNY)-Cortland ile Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) anlaşması bulunmaktadır. Bu çerçevede tercih kılavuzunda Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce) (UOLP-SUNY Cortland)  ve Ekonomi (İngilizce) (UOLP-SUNY Cortland) olarak göreceğiniz bölümlerimizi kazandığınız takdirde;

*İngilizce hazırlık eğitimi (yeterli puan alınması durumunda hazırlık eğitimden muafiyet mümkündür) sonrası ilk iki yılı Pamukkale Üniversitesi’nde, son iki yılı ise SUNY Cortland’da okunacaktır. Öğrencilerimiz SUNY-Cortland’daki eğitimlerine başlayabilmeleri için belirli bir dil yeterliliğini ABD’ye gitmeden önce sağlamaları gerekmektedir. (Duolingo 90; TOEFL IBT 72, IELTS 5.5). Öğrencilerimizden herhangi bir SAT sınav sonucu istenmemektedir.

*Programlar başarılı olarak tamamladığında öğrencilerimiz hem Pamukkale Üniversitesi hem de Türkiye’de YÖK tarafından doğrudan denk olarak kabul edilecek SUNY Cortland diplomasını alacaktır.

*Öğrencilerimiz SUNY Cortland’daki eğitimleri boyunca kampüs içinde haftalık 20 saate kadar çalışabilme fırsatına sahip olacaktır.

*Anlaşmanın ve eğitim müfredatının bir parçası olarak New York Eyalet Meclisi, ABD Senatosu, kamu kurum ve kuruluşları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarında ücretli staj olanağı bulacaktır.

*Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal çalışma izni sağlayan, öğrenim süresince Curricular Practical Training (CPT), mezuniyetleri sonrası Optional Practical Training (OPT) hakkını kazanacaktır.

* Tüm öğrencilerimiz New York Eyalet Üniversitesi tarafından sunulan “International Students Award” almaya hak kazanacak olup, bu tutar 2023-2024 eğitim öğretim yılı için yıllık 7500$ olarak belirlenmiştir. SUNY Cortland’daki eğitimleri döneminde akademik ortalamaları 2,75 ve üzeri olan öğrencilerimiz ek burs hakları elde edebilecektir.

*İki farklı kültürü yakından tanıyarak çok uluslu ve uluslararası kurum ve kuruluşlarda çalışma fırsatı bulacaktır. 

 

GÜZ

BAHAR

1.YIL

PAÜ

PAÜ

2.YIL

PAÜ

PAÜ

3.YIL

SUNY

SUNY

4.YIL

SUNY

SUNY

ÇİFT DİPLOMA

OPT (ABD’de yasal çalışma izni)

KONTENJANLAR VE PROGRAM BİLGİLERİ

PROGRAMLAR

EĞİTİM DİLİ

SINAV VE PUAN TÜRÜ

KONTENJAN

SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ (*)

İNGİLİZCE

YKS/EA

25

EKONOMİ (**)

İNGİLİZCE

YKS/EA

15

(*) SUNY-Cortland’da anlaşma yapılan programın adı Kamu Yönetimi ve Kamu Politikası’dır. Tüm ders içeriklerine ve programla ilgili bilgilere https://www2.cortland.edu/departments/political-science/program-details.dot?progid=a4de89a6-78b0-4cd3-a2b9-dcf99d7a261e adresinden erişilebilir.

(**) Tüm ders içeriklerine ve programla ilgili bilgilere https://www2.cortland.edu/departments/economics/program-details.dot?progid=1c4018cc-8a8e-4470-8f1b-1508e11ff407 adresinden erişilebilir.

ÜCRETLER

 

SUNY-CORTLAND

SUNY-CORTLAND

PAÜ

 

Yıllık Eğitim Ücreti (3. ve 4. Sınıf)

Yıllık Kampüs Masrafları ve Kapsamlı Sağlık Sigortası

Yıllık Eğitim Ücreti

(Hazırlık, 1. ve 2. Sınıf)

SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ

16.980 $ (*)

(7500$ BURS)

Ödenecek Tutar: 9480$

Sağlık Sigortası: 2171$

Kampüs Masrafları: 1830$

19.000 TL(**)

EKONOMİ

16.980 $ (*)

(7500$ BURS)

Ödenecek Tutar: 9480$

Sağlık Sigortası: 2171$

Kampüs Masrafları: 1830$

19.000 TL (**)

 

 

(*) Eğitim görülen dönemde SUNY-Cortland’da ödenecek ücrettir. Bu ücretlerde her yıl belirli artışlar olabilmektedir. ABD’de ödenecek ücret orada bulunulacak yıla ait güncel ücret olacaktır. Detaylı bilgi için bknz. https://www2.cortland.edu/admissions/international/undergraduate-costs.dot

(**) Bu ücret güz ve bahar dönemleri başında iki eşit taksit olarak ödenecektir.


Menü