Menü

Etkinlik Takvimi

<Ağustos 2020>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Tümünü Gör

2001 yılında Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı adı altında öğrenci almaya başlayan Bölümümüz, 2015 yılından itibaren Fakülte ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü adıyla bağımsız bir bölüm olarak etkinlik göstermektedir. Bölümümüz İngiliz dili, edebiyatı ve kültürünü incelemeyi; öğrencilerinin analitik düşünce yetilerini geliştiren, yazılı ve sözlü İngilizcelerini güçlendiren, okuduklarını anlayan, yorumlayan ve sorgulayan bireyler olarak yetişmelerini amaçlamaktadır. Bölümümüzde İngiliz Dili ve Edebiyatı’nın yanı sıra, Amerikan Edebiyatı’na ilişkin dersler de bulunmaktadır. Bölümde aynı zamanda İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisans ve doktora programları yürütülmektedir. 

Bölümümüz öğrencileri tarafından kurulan Batı Edebiyatları Sanat Topluluğu (BEST) bünyesinde düzenli olarak tiyatro gösterileri, konferanslar ve zaman zaman kültürel geziler düzenlenmektedir. Bölümde hem farklı üniversitelerden hem de üniversitemizin farklı bölümlerden gelen öğretim üyelerinin verdiği seminerler gerçekleştirilmektedir.

Batı Dilleri ve Edebiyatları bünyesinde 2009 yılında ilki düzenlenen BAKEA (Batı Kültür ve Edebiyat Araştırmaları) Sempozyumunda İngiliz Dili ve Edebiyatı olarak düzenleme kurulunda bulunan bölümümüz, öğrencilerin de görev aldığı bu konferanslarda büyük katkı sunmaktadır.

Bölümümüz aynı zamanda 2013 yılında 7. Uluslararası IDEA (İngiliz Dili ve Edebiyatı Araştırmaları) Konferansına ev sahipliği yapmış ve konferansta sunulan bildirilerden oluşan bir seçkiyi Cambridge Scholars Publications aracılığıyla yayımlamıştır.

Bölümde İngiliz romanı, Shakespeare, tiyatro ve şiir üzerine verilen derslerin yanı sıra, çeviri de dersleri bulunmaktadır. Bölüm öğretim üyelerinin ilgi alanları arasında popüler kültür, kadın edebiyatı, medya, etnik azınlık çalışmaları, sömürge ve sömürgecilik sonrası İngiliz edebiyatı, sinema bulunmaktadır. Bölümde tüm derslerin eğitim dili İngilizcedir.

Eğitim sertifikası alan mezunlarımız eğitim kurumlarında İngilizce öğretmenliği ve okutmanlık yapmaktadırlar. Pek çok mezunumuz Milli Eğitim Bakanlığı okullarında öğretmen ve çeşitli üniversitelerde okutman olarak çalışmaktadırlar. Aynı zamanda turizm ve havacılık sektörü, bankalar, özel kuruluşları, çevirmenlik, reklam sektöründe metin yazarlığı ve yayınevlerinde editörlük gibi alanlarda mezunlarımız geniş iş imkânlarına sahiptirler.