Sevgili Gençler,  

Hayatınızın en önemli dönüm noktalarından birindesiniz. Zorlu bir sınavı geride bıraktınız. Puanlarınız açıklandı. Meslek seçimi hayatınızın bundan sonraki kısmını yakından etkileyecek bir karar. Sizlere bir nebze olsun yardımcı olabilmek ve Yüksekokulumuzu sizlere tanıtmak istiyorum.

Meslek Yüksekokulumuz Pamukkale Üniversitesine bağlı olarak 2000-2001 öğretim yılında öğretime başlamıştır. Meslek  Yüksekokulumuz  kendi kategorisinde ilkleri içinde barındıran 8 Bölüm ve 10 ayrı programı ile eğitim öğretim hizmetine devam etmektedir. Yüksekokulumuz 7583 m2 kapalı alan üzerinde 20 derslik, 3 bilgisayar laboratuvarı, 2 çok amaçlı salon, 1 kütüphane ile 1 Profesör, 3 Doçent, 5 Dr. Öğretim Üyesi, 4 Dr. Öğretim Görevlisi ve 33 Öğretim Görevlisi  olmak üzere toplam 46 akademik personel ve yaklaşık 2000 civarı kayıtlı öğrencimiz ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle Bölümlerimiz ve Programlarımız;

YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜMÜ

               - İşletme Yönetimi Programı

               -Lojistik Programı

MUHASEBE VE VERGİ BÖLÜMÜ

               -Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı

PAZARLAMA VE REKLAMCILIK BÖLÜMÜ

               -Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı

               -Pazarlama Programı

FİNANS-BANKACILIK VE SİGORTACILIK BÖLÜMÜ

               -Bankacılık ve Sigortacılık Programı

               -Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Programı (Pasif)

DIŞ TİCARET BÖLÜMÜ

               -Dış Ticaret Programı

BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ

               -Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı

HUKUK BÖLÜMÜ

               -Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı

MÜLKİYET KORUMA VE GÜVENLİK BÖLÜMÜ

               -İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

               -Sosyal Güvenlik Programı (Pasif)

 Programlarımıza TYT puan türünde tercih yapılmaktadır.

Önünüzde birçok seçenek var. Meslek Yüksekokulları da sizleri geleceğe hazırlayacak, kısa sürede iş bulmanızı sağlayacak önemli yükseköğretim kurumları. Elbette her Yüksekokulun seçilmesi için pek çok sebep var. Ben de sizlere Honaz Meslek Yüksekokulunu seçmenin hayatınızdaki değişime ve gelişime katkılarından ve güçlü yönlerinden söz edeceğim.

HONAZ (SANAYİNİN MERKEZİ)

Öncelikle Honaz'dan başlayalım. Honaz, adını Ege Bölgesinin çatısı diye ifade edilen Honaz Dağı’ndan almış, sırtını yeşilin bin bir rengi ile bezenmiş pınarları çağlayan milli parka dayamış, dünyanın en iyi kirazlarını yetiştiren, havasını Türk insanının konukseverliği ile yoğurmuş şirin bir ilçe. Aynı zamanda bir sanayi şehri olan Denizli İli’nin yüzlerce fabrikasında binlerce çalışanın bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi de Honaz İlçesine bağlıdır. Öğrencilerimiz, Honaz Dağı’nın eteğinde tertemiz havada teorik eğitimlerini alırken, 3+1 İşletmede Mesleki Eğitim kapsamında ikinci sınıflarının bir döneminde de işyerlerinde staj yapma, yüksekokulumuzu bitirdikten sonra da iş bulma imkânına sahip.

 ULAŞIM VE KONAKLAMA

Honaz, Denizli’ye en yakın ilçe konumundadır. Yeni açılan yol ile kampus ve şehir merkezi sadece 14 kilometre ve 20 dakika sürmektedir. Diğer bir yoldan ise 24 kilometre. Gece 24.00’e kadar dolmuş seferleri bulunmaktadır.

Honaz'da Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı 480 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu ile apart ve kiralık evler bulunmaktadır. Öğrenci yurdu okulumuza yürüme mesafesindedir. 

ÖZEL SEKTÖRDE  İŞ BULMA İMKANLARINI ARTTIRAN BİR DÖNEM BOYUNCA İŞ YERİNDE STAJ İMKANI (3 Dönem Ders+1 Dönem Staj)

2014-2015 eğitim öğretim yılından  itibaren

  • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
  • Bankacılık ve Sigortacılık
  • Dış Ticaret,
  • Lojistik,
  • İşletme
  • Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
  • İş Sağlığı ve Güvenliği
  • Pazarlama
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım programlarında  öğrencilerimiz 3 dönem dersin yanında 1 yarı yıl boyunca(3+1) işletmelerde işyerinde mesleki eğitim (İME) yapmaktadırlar. 

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı ise güz ve bahar yarıyıllarında 20'şer gün staj yapacaktır. Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri Programı ilk öğrencilerini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında almıştır.  

            İşyerinde mesleki eğitim ve staj programlarının bir bölümü istihdam garantisi de içermektedir.

EĞİTİM ÖĞRETİM VE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ

Eğitim ve öğretimimizin kalitesini her geçen gün arttırmaktayız. Akademik personelimizin önemli bir kısmı özel sektör deneyimine sahip bulunmaktadır. Ayrıca Şubat 2011 ’de ISO-9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesi alan sayılı yüksekokullar arasına girdik. Üniversitemiz Kalite Güvence Sistemi kapsamında akreditasyon faaliyetleri ise devam etmektedir.

YURT DIŞINDA EĞİTİM İMKÂNI

ERASMUS Programı ile yabancı dil bilgisi yüksek öğrencilerimizin eğitim ve öğretimlerinin bir dönemini Avrupa Birliği üyesi ülkelerin meslek yüksekokullarında tamamlayabilmeleri için bazı Avrupa ülkelerindeki üniversiteler ile anlaşmalar yapılmıştır. Bu özelliğe sahip istekli öğrencilerimiz halen bu imkândan faydalanabilmektedir. 

 

 KÜTÜPHANE VE İNTERNET

Üniversitedeki merkez kütüphanemiz haricinde, yüksekokulumuzda da bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanemizde değişik alanlarla ilgili yüzlerce  kitap mevcuttur. 3 ayrı bilgisayar laboratuvarımız ile internet erişim merkezinden internete erişilebiliyor. Ayrıca okul içerisinde kablosuz internet erişim imkânı da mevcuttur.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Öğrencilerimize yıl içerisinde tiyatro, şiir dinletisi, konserler, konferans ve paneller, sergiler ve kariyer günleri gibi etkinliklerle de boş zamanlarını değerlendirme ve kendilerini geliştirme olanakları sunmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimiz yeteneklerine ve taleplerine göre müzik, spor, resim, tiyatro, halk dansları gibi etkinlikler için imkanlar sağlanmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca Honaz Kapalı Spor Salonu’ndan ve okulumuzdaki spor tesislerinden yararlanma ve masa tenisi, step, basketbol, voleybol gibi spor faaliyetleri ile uğraşabilme olanağına sahiptir. Yüksekokulumuz bünyesinde oluşturduğumuz basketbol, voleybol, futbol, halk dansları ekipleriyle üniversite içi ve dışı etkinliklerde yüksekokulumuz temsil edilmektedir. Bütün bunlarla birlikte daha özel yetenekleri olan öğrencilerimizin bu yeteneklerini sergilemeleri için her türlü olanak sunulmaya çalışılmaktadır. Denizli Büyükşehir Belediyesine bağlı kapalı yüzme havuzu öğrencilerimizin yürüyerek ulaşabilecekleri mesafededir. 

YAŞAM BOYU ÖĞRENİM KURSLARI

Honaz Halk Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız ortak çalışma sonucunda öğrencilerimize ayrıca Bilgisayarlı Muhasebe, İngilizce, İşaret Dili, Bilgisayar Operatörlüğü, Güzel Konuşma ve Diksiyon, Tiyatro, Okçuluk, Müzik vb onlarca kurs açmaktayız.

Yukarıda saydığımız çalışmalarla yıl boyunca hem sosyal etkinlikleri arttırmayı, hem de yeteneklerinizi geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

KARİYER GÜNLERİ

10'uncusunu düzenlediğimiz Kariyer Günleri ile; Denizli’nin ve Türkiye’nin önde gelen sanayicilerini ve kariyer uzmanlarını öğrencilerimizle buluşturarak iş dünyasının mezunlarından beklentilerini anlatmalarını sağlıyoruz. Kariyer Günleri kapsamında öğrencilerimize CV Hazırlama, İş Görüşmesi ve Mülakat Teknikleri, Kişisel Gelişim, Kariyer Planlama konularında eğitimler ve konferanslar veriyoruz. Mezun öğrencilerimizin katıldığı mezunlar oturumları öğrencilerimizin en çok ilgi gösterdikleri oturumlardan olup, okulumuzdan mezun olup iş hayatında başarılı çalışmalar yapan mezunlarımızı öğrencilerimizle buluşturuyoruz. 

Sizleri de Honaz Meslek Yüksekokulu’nda öğrenim görmeye davet ediyor, 2023-2024  Eğitim-Öğretim yılında Honaz’da buluşmak ümidiyle başarılı bir üniversite yaşamı diliyorum.

                                                                                  Prof. Dr. Hülya KABAKÇI KARADENİZ

                                                                                   Honaz Meslek Yüksekokulu Müdürü