Tarihçe ve Genel Tanıtım

      Pamukkale Üniversitesi kuruluş yasasında (03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı) öngörülen teşkilat yapısında yer alan ve eğitim öğretim faaliyetlerine 1995-1996 eğitim öğretim yılında 21 öğrenci ve 7 öğretim elemanıyla başlayan Yüksekokulumuzun 1994 yılında eğitime başlamış ve ilk mezunlarını 1999 yılında vermiştir.2010 yılında 12. dönem mezunlarını vermiştir. Yüksekokulumuzun eğitim, öğretim ve idari faaliyetleri Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Kampusunda Yeni Rektörlük Binası’nda yürütülmektedir. Binamızda 3 sınıf, 2 uygulama salonu, 1 iş-uğraşı odası ve 1 yoga salonu bulunmaktadır.
 
Yüksekokulumuzun eğitim öğretim ve idari faaliyetleri Kınıklı kampüsünde yeni Rektörlük binası giriş katında yürütülmektedir.
2005-2006 eğitim öğretim yılından itibaren Yüksekokulumuz öğrencilerine 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir.

Ayrıca Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim, uygulama ve araştırma hastanesi ile Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan el rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, kadın sağlığı ve rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon ve geriatrik rehabilitasyon ünitelerinde yüksekokulumuz öğrencileri uygulamalı eğitim ve yaz stajını yapmaktadırlar. Ayrıca yüksekokulumuz son sınıf öğrencileri stajlarını üniversitemiz hastanelerinde ve üniversite dışı merkezlerde (huzurevi, görme engeliler okulu, Servergazi Devlet Hastanesi, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri) yapmaktadırlar.

KLİNİK UYGULAMA STAJ ALANLARI

Ortopedik Rehabilitasyon
Nörolojik Rehabilitasyon
Kardiyo-Pulmoner Rehabilitasyon
Pediatrik Rehabilitasyon
Beyin Cerrahisi ve Rehabilitasyonu
Plastik Cerrahi ve Rehabilitasyonu
Kadın Sağlığı/Ürolojik Rehabilitasyon
Geriatrik Rehabilitasyon/Huzurevi
Spinal Ağrı ve Rehabilitasyonu
Genel Fizyoterapi
Görme Engellilerde Rehabilitasyon

2004 yılından bu yana yüksekokulumuz merkezi Belçika’da bulunan Avrupa Fizyoterapi Network’u resmi üyesidir.
ENPHE  “European Network of Physiotherapy in Higher Education”