Güncellenme Tarihi: 24 Eylül 2020

FTR 421 Klinik Uygulama 1 Dersi Kapsamında Staj Yapacak Olan Öğrencilerin Dikkatine

COVİD Pandemi Sürecinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı, FTR 421 Klinik Uygulama I Dersi Kapsamında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Staj Yapacak Olan Öğrencilerin Dikkatine!

Sağlık Bakanlığı'nın 24 Temmuz 2020 tarihinde yayınlamış olduğu COVID-19 Pandemisinde Sağlık Kurumlarında Çalışma Rehberi ve Enfeksiyon Kontrol Önlemlerine göre; hastane sınırları içinde giyilen formalar ile hastane sınırları dışına çıkılmamalıdır. FORMALAR SADECE KURUM İÇİNE GİYİLMELİDİR.

Staj sırasında giyilecek formaların uzun kollu olması gerekmektedir.

Kişisel Koruyucuların (önlük, maske, siperlik, eldiven) ve ekipmanların kullanması konusunda gerekli hassasiyeti gösterilmeli ve gerektiğinde hasta ile hasta yakınlarına da bu konuda uyarıda bulunulmalıdır.

Hasta geçişlerinde kendinizi ve hastanızı korumak amacıyla gereken hijyen tedbirleri alınmalıdır (el yıkama, eldiven değişikliği vb).

Kullanılacak rehabilitasyon/tıbbi malzemeler hastaya özel olmalı, oda dışına çıkartılmamalı, hastalar arasında ortak malzeme kullanımına izin verilmemelidir (havlu, çarşaf, yürüme yardımcısı vb), eğer kullanılacak ekipman (örn. steteskop, ateş ölçer, yürüteç, thera-band…) birden fazla hastada kullanılıyor ise her hasta kullanımında temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir (örn. etil alkol% 70).

Gerekmedikçe hastaların odadan veya alandan başka bir alana taşınmasından kaçınılmalı, yürüyüş eğitimleri hasta ve kişi yoğunluğunun olmadığı ve boş koridorlarda uygulanmalıdır.

Asla grup tedavileri uygulanmamalı, bireysel rehabilitasyon programları uygulanmalıdır.

Kişisel koruyucu ekipmanlar giyilirken ve çıkartılırken kurallara uygun bir şekilde sırayla giymeye (önlük, maske, gözlük, yüz koruyucusu ve eldiven) ve çıkarmaya (eldiven, önlük, gözlük, yüz koruyucu, maske) dikkat edilmelidir. Özellikle maskenin hasta odasından çıktıktan sonra en son çıkartılması ve sonrasında el hijyeni uygulanması ihmal edilmemelidir.

Bulaş riskini en aza indirmek amacıyla kız öğrencilerin saçlarının toplu olması, erkek öğrencilerin sakal tıraşlarının yapılmış olması gerekmektedir.

Staj ünitelerinde su haricinde her türlü yiyecek içecek tüketimi yasaktır.

Staj süresi boyunca maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına uyulması, toplu etkinliklerden kaçınılması (farklı staj gruplarından arkadaş ziyaretlerinin yapılması, staj bitim saatinden sonra hastanede bulunulması vb.) gerekmektedir.