Alternatif Enerji Sistemleri Laboratuvarı (Temiz Enerji Evi) 

Temiz Enerji Evi (TEE), 2007 yılı Şubat ayı içerisinde faaliyete geçmiştir. Disiplinler arası çalışmaların yürütüldüğü TEE’de; 5 kWp fotovoltaik, 2,4 kWp yakıt pili ve 0,4 kWp rüzgar türbini kurulu gücü bulunmaktadır. Sistemde üretilen enerji, gerek 28,8 kWh enerji depolama kapasiteli AGM tip akülerde, gerekse hidrojen üretimi yapılarak metal-hidrit tanklarda depo edilebilmektedir. Alternatif enerji kaynaklarınca üretilen enerji, laboratuvar içerisinde 2,5 kW ve 5 kW değerli iki adet invertör tarafından dağıtılmaktadır. Üretilen enerji, aynı zamanda doğru akım karakteristikli yüklerin beslenmesi için, 12 V ve 24 V doğru akım olarak da dağıtılmaktadır. TEE’de ayrıca vakum soğutma ve güneş enerjisi ile gıda kurutma üzerine de çalışmalar yürütülmektedir.  

Ar-Ge Laboratuvarı 

   

Baskı Devre Laboratuvarı 

Baskı Devre Laboratuvarı, Bölümümüzün ihtiyacı olan elektronik kartların gerçeklenmesinde kullanılan bir laboratuvardır. Elektronik kartlar, laboratuvar bünyesinde bulunan pozlandırma cihazı, yıkama kabini, kurutma kabini ve baskı masası kullanılarak gerçekleştirilmektedir.  

Elektrik Tesisleri Laboratuvarı 

Elektrik Tesisleri Laboratuvarı, ana laboratuvar 130 m2, trafo eğitim kabini ise 15 m2 olmak üzere toplam 145 m2 kapalı alana sahiptir. Laboratuvar, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde gerek Üniversitemizin imkanları kullanılarak, gerekse sanayicilerin sağladığı desteklerle hayata geçirilmiştir. Laboratuvarda aynı anda 4 farklı grupta toplam 20 öğrenci deney yapabilmektedir. Laboratuvar bünyesinde; dört adet “Elektrik Tesislerinde Güvenlik ve Koruma Deney Seti”, dört adet “Elektrik Tesisatı Eğitim Seti”, bir adet “Kompanzasyon Deney Seti”, bir adet “Transformatör Eğitim Seti” ve bir adet “Yüksek Gerilim Röleleri Eğitim Seti” bulunmaktadır. Laboratuvar sanayiye de, harmonik ölçümü, toprak özgül direnci ölçümü, koruma iletkeni üzerinden toprak geçiş direnci ölçümü, elektromanyetik radyasyon ölçümü, prizden toprak geçiş direnci ölçümü, kaçak akım rölesi testi, aydınlık düzeyi ölçümü, faz sırası ölçümü hizmetleri vermektedir.  

Elektrikli Araçlar Laboratuvarı 

Pamukkale Üniversitesi de elektrikli araç konusundaki araştırmalara yürütülen projelerle dahil olmuştur. Buradan yola çıkarak üniversitemiz bünyesinde tasarlanan, batarya enerjili bir elektrikli araç yapımı için 2016 yılında ALATAY ELEKTROMOBİL projesine başlanmıştır. Yoğun bir çalışma döneminin ardından büyük oranda yerli olarak tasarlanan, üniversitemiz öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından geliştirilen ilk aracımızı üretebilmeyi başardık. Alatay 2017 isimli ikinci aracımız TÜBİTAK yarışlarında birincisinde de olduğu gibi yerli ürün dalında birinci olmuştur. Elektrikli araç laboratuvarında aracımızın üretilmesinde gerekli olan birçok araç ve gereç yer almaktadır.  

Elektromekanik Laboratuvarı 

Elektromekanik Laboratuvarı, Üniversitemizin imkanları kullanılarak hayata geçirilmiştir. Laboratuvarda aynı anda 4 farklı grupta toplam 20 öğrenci deney yapabilmektedir. Laboratuvar bünyesinde; dört adet “Elektrik Makineleri Deney Seti” bulunmaktadır. Bu deney setlerinde asenkron motor, senkron generatör, DC motor ve transformatör deneyleri yapılabilmektedir. Laboratuvarda her deney setinde fuko freni, hız kontrol cihazı, torkmetre, yumuşak yol verici gibi üniteler de mevcuttur.  

Elektronik Laboratuvarı 

Elektronik Laboratuvarında aynı anda 35 öğrenci deney yapabilmektedir. Laboratuvar bünyesinde her bir deney masasında işaret üreteci, osiloskop ve DC güç kaynağı mevcuttur. Laboratuvarda; Temel Ölçme Laboratuvarı, Devre Laboratuvarı, Sayısal Sistemler Laboratuvarı ve Elektronik Laboratuvarı dersleri yürütülmektedir.  

Kontrol Laboratuvarı 

Kontrol Laboratuvarı, ar-ge projelerinin ve lisansüstü tez çalışmalarının yürütülmesi maksadıyla kurulmuştur. Laboratuvar bünyesinde “Üç Tank Sıvı Seviye Kontrol Deney Seti”, "Manyetik Levitasyon Deney Seti" ve “Ters Sarkaç (Pendulum) Deney Seti” bulunmaktadır.  

Mikroelektronik Laboratuvarı 

   

Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler (MEMS) Laboratuvarı 

Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler (MEMS) Laboratuvarı lisansüstü tez çalışmaları ve Ar-Ge projeleri kapsamında MEMS teknolojisi ile üretilen sensörlerin, üretim sonrasında gerekli test ve karakterizasyon çalışmalarının yapılabilmesi amacıyla kurulmuştur. Laboratuvar bünyesinde Everbeing CG-196 Cryogenic Prop İstasyonu ve GW Instek 8110G LCR metre bulunmaktadır. 

      

RF/Mikrodalga Eğitim Laboratuvarı

   

RF/Mikrodalga Araştırma Laboratuvarı 

   

Simülasyon Laboratuvarı 

PLC laboratuvarı bünyesinde 25 adet Siemens S7-200 tabanlı PLC eğitim seti bulunmaktadır. Setler üzerindeki CPU, analog modül, DC motor ve buzzer birimleri ile PLC programlama ve yazılan programların uygulanmasına yönelik çalışmalar yapılabilmektedir.