Erasmus

 

Avrupa Birliği’nin (AB) 20 Ocak 2004 tarihinde uygulamaya koyduğu Erasmus Mundus ve Erasmus Mundus Dış İşbirliği Pencereleri programları 2004-2008 döneminde toplam 609 milyon Euro’luk bütçeleriyle dünyanın her bölgesinden on binden fazla öğrenci ve akademisyene burs sağlamıştır. 2009-2013 döneminde de devam eden programlar çerçevesinde AB, Birlik dışından en yetenekli öğrenci ve öğretim üyelerine Avrupa’daki ortak programlara katılmalarını sağlamak için verdiği desteği arttırmıştır. Çok kapsamlı bir program olan Erasmus Mundus, 2009-2013 yılları arasındaki dönem için 930 milyon euroluk bütçeye sahiptir. 2009 yılı projeleri için 163,5 milyon euro ayrılmıştır.

 

Program kapsamında üçüncü ülkelerden öğrencilerin Avrupa'daki üniversitelerde değişim öğrencisi olabilir, master veya doktora yapabilirler. Erasmus Mundus fonları, üniversiteler için belirli bölgelerden iyi yetişmiş öğrenci ve araştırmacıları çekmek adına iyi bir kaynak sağlamaktadır. Akademisyenlerin ise kısa dönemler için Avrupa üniversitelerinde araştırma yapabilmekte ve ders verebilmektedir. Değişim programında yararlanan öğrenciler 5 ile 22 ay arasında, diploma programı öğrencileri ise diploma programı süresince öğrenim görerek gittikleri Avrupa üniversitelerinden mezun olmaktadırlar.

 

Erasmus Mundus Programıyla ilgili duyurulara ve daha ayrıntılı bilgiye üniversitemizin Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü web sayfasından ulaşabilirsiniz.