Eduroam Ağına Nasıl Bağlanılır?
   Bir eduroam ağına bağlanmak için http://eduroam.pau.edu.tr adresinde sağ üstte duyurular kısmındaki Securew2 programını kurarak, üniversitemizin e-mail servisi ve internete girerken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi bir kereye mahsus olmak üzere kurulum ekranında girip bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

     Üniversitemizde kablosuz ağ adı "eduroam" dır. Eduroam kablosuz ağ adını gördüğünüz yerden securew2 programı ile sadece bir defaya mahsus olmak üzere ayarlarınızı yapıp kablosuz ağa erişim sağlayabilirsiniz.

   Eduroam ağında PROXY kullanmanıza gerek yoktur. Eduroam ağı için ağa bağlantı yaptıktan sonra proxy kullanmadan internete girebilirsiniz.

   Not: Öğrenci iseniz ayarları yaparken şifre ekranına Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş Şifrenizi, alan kısmına (etki alanına);  posta.pau.edu.tr  adresini girmeniz gerekmektedir.

ÖRNEK AYARLAR
Microsoft Windows işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların, IEEE 802.1x ve EAP ayarlarını girebilmeleri için SecureW2 yazılımını kullanmaları gerekmektedir. Bu sebeple, duyurular kısmında yer alan ön tanımlı securew2 programı bilgisayara kurulmalıdır. SecureW2 istemcisinin aktif olabilmesi için, kablosuz bağdaştırıcı yöneticisi olarak Windows seçilmeli, 3. parti yazılımlar devre dışı bırakılmalıdır.

Aşağıda, farklı işletim sistemleri için Pamukkale Üniversitesi "eduroam" ağına nasıl bağlanılacağını anlatan açıklamalar, örnek teşkil etmesi bakımından verilmiştir.  Bağlantı yapamamanız durumunda, öneri ve görüşerinizi iletişim kısmındaki telefon numaralarımızdan veya internet@pau.edu.tr  ve bidb@pau.edu.tr e-mail adreslerinden bize bildirebilirsiniz.

Microsoft Windows Vista Ayarları
Microsoft Windows Vista için Securew2 programının resimli anlatımı için tıklayınız.


 

Microsoft Windows XP Ayarları
Microsoft Windows XP için Securew2 programının resimli anlatımı için tıklayınız.

 

Linux Ayarları
Linux işletim sistemlerinde, WPA ve üzeri güvenlik seviyesindeki kablosuz ağlara bağlanabilmek için kullanılan wpa_supplicant uygulaması yardımı ile IEEE802.1x ağa ve dolayısıyla eduroam'a baglanılabilinir. Bunun için öncelikle wpa_supplicant uygulamasının kurulu olması gerekmektedir.

Bu işlemi, debian tabanlı sistemlerde apt-get install wpasupplicant komutu ile yapabilirsiniz. Diğer Linux türevleri için paket yöneticinizi kullanarak kurulum yapabilirsiniz.

/etc/wpa_supplicant veya kurulumun gerçekleştiği dizine, wpa_supplicant.conf isimli bir dosya oluşturarak içerisine aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapılandırma dosyasını giriniz (Kullanıcı adı ve şifre olarak size verilen değerleri giriniz):

network={
ssid="eduroam"
key_mgmt=WPA-EAP
eap=TTLS
phase2="auth=PAP"
anonymous_identity="anonymous@pau.edu.tr"
identity="kullanici_adi@pau.edu.tr"
password="sifreniz"
}

 

Bilgisayarınızda yeralan kablosuz ağ bağdaştırıcısının ismine göre, aşağıdaki gibi veya benzeri komut girerek ağa bağlanınız:

wpa_supplicant -B -i eth2 -c /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf -D wext
(wpa_supplicant kullanımı için, man wpa_supplicant ve man wpa_supplicant.conf komutlarına başvurunuz.)

Otomatik olarak ip adresi alabilmek icin ise, dhclient eth2 girmeniz gerekecektir.

Ayarlarin otomatik olarak yuklenebilmesi icin,

auto eth2
iface eth2 inet dhcp
wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

/etc/network/interfaces dosyasinda, kablosuz bagdastirici ile ilgili satir (ornekte eth2 alinmistir) asagidaki gibi degistirilmelidir:
Intel Proset Kablosuz Ayarları
Microsoft işletim sistemi yüklü olan bilgisayarınızda, Microsoft'un kablosuz ağ yöneticisi yerine Intel Proset Kablosuz programını kullanıyorsanız burayı tıklayarak intel proset ayarlarını yapabilirsiniz.

Duyurular Tümünü Gör