Prof. Dr. Velittin KALINKARA, 2016 Uluslararası Türkiye Gerontoloji Ödüllerinde, Gerontoloji Bilim Hizmet Ödülü almıştır.

Güncellenme Tarihi: 28 Ekim 2016

Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Ulusal Sosyal Uygulamalı Gerontoloji Derneği tarafından 2016 Uluslararası Türkiye Gerontoloji Ödüllerinde; BİLİM HİZMET ÖDÜLÜ dalında Pamukkale Üniversitesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Velittin KALINKARA ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Görgün BARAN’a gerontoloji dalında yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı verildi. Ödül töreni sırasında okunan özgeçmişinde Prof.Dr. Velittin KALINKARA’nın 1986 yılından bu yana gerontoloji alanında çalıştığı, “Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği” kurucu başkanı ve YK Başkanı olarak 15 yıl hizmet verdiği, bu süreçte “Yaşlı Sorunları Araştırma Dergisi”nin yayınını ve Üniversite-Yerel Yönetim işbirliği ile “Ulusal Yaşlılık Kongresi”ni başlattığı belirtilmiştir. Doktora çalışması da bu alanda olan KALINKARA’nın “Temel Gerontoloji: Yaşlılık Bilimi” konulu kitabın yazarı, “Yaşlılık: Disiplinlerarası Yaklaşım, Sorunlar, Çözümler-1 ve 2” konulu çok yazarlı iki kitabın editörlüğünü ve bölüm yazarlığını yaptığı, ulusal ve uluslar arası dergilerdeki yayınları, düzenlediği ve düzenlenmesine katkı verdiği çok sayıda konferans, panel, sempozyumla ülkemizde gerontolojinin bilinmesine, yaygınlaşmasına ve sosyal politikaların oluşmasına katkı verdiği açıklanmıştır. Prof.Dr. Velittin KALINKARA ödülünü Dinar Jandarma Komutanı Yüzbaşı İlker KARADEMİR’den aldı.

Ulusal ve uluslararası çok sayıda bilim insanı ve izleyicinin katıldığı ödül töreninin ikinci gününde “Uluslararası Yaşlı Bakım Ağı ve Yerel Yönetimler Sempozyumu” gerçekleştirildi.