Turist Rehberliği Programı Hierapolis Antik Kentine Teknik Gezi Düzenledi

Güncellenme Tarihi: 28 Mayıs 2024

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (DSBMYO) tarafından Seyahat Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü Turist Rehberliği Program öğrencileri için Hierapolis Antik Kenti’ne bir teknik gezi düzenledi.

Düzenlenen teknik gezide öğrenciler gelecekte icra edecekleri mesleklerine yönelik, turist rehberliğinin çalışma detay ve koşullarını, zorluklarını, eğlenceli yanlarını uygulamalı olarak deneyimleme ve öğrenme fırsatı bulurken akıllarına takılan birçok soruya da cevap bulma imkânına eriştiler.

Turist rehberliği programında görev yapan Öğr. Gör. Elvan Eser, Öğr. Gör. İbrahim Halil Kazoğlu ve Öğr. Gör. Dr. Veli Ulaş Asmadili koordinatörlüğünde Türkiye için önemli turistik alanlar arasında yer alan Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenlerinde gerçekleşen teknik geziye profesyonel turist rehberi Sayın Yücel Dağlı eşlik etti. Geziye katılan turist rehberliği programı öğrencileri, ülkelerini daha iyi tanıtmak ve anlatmak için ilk profesyonel deneyimlerini yaşadılar. Derslerde öğrendikleri teorik bilgileri yerinde deneyimle imkânı bulan öğrenciler aynı zamanda mesleki yönden şüpheye düşüren durumları da yerinde görme fırsatı buldular.

Hierapolis’in tarihi ve antik dokusunun turistlere nasıl daha etkili sunulduğunu profesyonel rehberler eşliğinde öğrenerek notlarını alan öğrenciler özellikle Hades kapısının bulunduğu bölgedeki uyku odalarına ve Libasyon alanına büyük ilgi duydular.

Gezi programın son durağı olarak, Hierapolis (Pamukkale) Arkeoloji Müzesi ve Kleopatra Antik Havuzunda incelemelerde bulunan turist rehberliği öğrencileri gezi sonunda topluca yemek yiyerek teknik gezilerini sonlandırdılar.