Kariyer Sohbetlerinde Bu Hafta (Sn. İsmail FİLİZ)

Güncellenme Tarihi: 20 Mart 2024

DSBMYO Dış Ticaret Bölümü Kariyer Sohbetleri Söyleşilerinin İkincisini Düzenlendi

19.03.2024

Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Dış Ticaret Bölümü, Kariyer Planlama dersi çerçevesinde düzenlenen "Kariyer Sohbetleri" etkinliğinin ikincisi gerçekleştirdi. Öğr. Gör. Dr. Mükrime ÖKSÜZ DEMİRGUBUZ tarafından organize edilen söyleşide, FATİH FERFORJE şirketinin Dış Ticaret Sorumlusu İsmail FİLİZ öğrenciler ve değerli öğretim elemanları ile bir araya geldi.

1983 yılında "Fatih Profil Sanayi ve Ticaret A.Ş." olarak kurulan FATİH FERFORJE, Sayın İsmail Filiz'in 30 yıldır çalıştığı aile şirketi olarak biliniyor. Şirket hem yurt içinde hem de yurt dışında faaliyet göstermektedir.

Sayın İsmail Filiz, farklı alanlarda aldığı üniversite eğitimleriyle kendisini geliştirdiğini ve yıllar içinde şirkette çeşitli konum ve görevlerde bulunduğunu paylaştı. Ayrıca, aile şirketi olmasını işe başlamada kolaylık sağlamadığını tam aksine bütün çalışanların faydasını düşünerek çok daha fazla çalışma ve gayret gösterme sorumluluğu yüklediğini belirtmiştir. Özellikle yabancı dil bilgisinin kendisine farklı fırsatlar sunduğunu ve şirkette kalite yönetim sistemlerinin kurulmasından, uluslararası iş bağlantıları ve dünya piyasalarına ilişkin bakış açısının gelişmesine kadar önemli rol oynadığını belirtmiştir.

Sayın Filiz, FATİH FERFORJE olarak çalışmalarının etkin olduğunu ve iş/stajyer alımlarında çalışkan, istekli ve şirket kültürüne uyum sağlayabilecek kişileri tercih ettiklerini dile getirdi. Dış ticaret alanında çalışmak isteyenlerin kendilerini donanımlı hale getirmeleri gerektiğini, özellikle dil bilgisinin ve iletişim yeteneğinin önemli olduğunu vurguladı. Şirketin dış ticaret uygulamalarının yanı sıra gümrük ve lojistik işlemlerinde uzman firmalardan destek aldığını belirten Sayın Filiz, müşterilerle etkili iletişim kurmanın da büyük önem taşıdığını ifade etti.

İhracat için piyasa ve şirket seçiminde nasıl araştırma yaptıkları sorusuna ise Sayın Filiz, dünyada birçok ücretsiz veya ücretli veri platformunun bulunduğunu ve bilgilerin şeffaf bir şekilde sunulduğunu söyledi. İnternet ve iletişim teknolojilerinin günümüzde farklı pazarlar hakkında bilgi edinmek isteyen herkes için büyük bir kaynak olduğunu da ekledi.

Etkinlik sonunda Sayın İsmail Filiz'e teşekkür belgesi, Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Nergis BİRAY tarafından takdim edildi ve katkılarından dolayı teşekkür edildi.