Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulunda Uyuşturucu ile Mücadelede Farkındalık ve Madde Bağımlılığı Semineri verildi

Seminer

06 Nisan 2022 - 01 Ocak 2023

Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu

Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu öğrencileri, 30 Mart 2022 tarihinde Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube tarafından verilen “Narko Gençlik” konferansına katıldı. Komiser Yardımcısı Cemil ÖZDEMİR' in konuşmacı olarak katıldığı konferans Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Konferansta uyuşturucu ile tanışma hikayesinin çoğunlukla üniversite yıllarında gerçekleştiğini belirten ÖZDEMİR, “Uyuşturucu, gençleri hedef alıyor. İlk kez kullanmaya başlayanların 18-26 yaş aralığında olduğunu biliyoruz. Bu anlamda üniversite gençliğinin duyarlı hareket etmesini ve bizlerin yanında olmasını istiyoruz.” dedi.

Belirli miktar alındığında hem kişinin hem de toplumun sosyolojik, fizyolojik ve ekonomik olarak düzenini bozan, beyin hücrelerini etkileyerek sağlığa zarar veren, kullanılması, satılması ve üretilmesi yasak maddelere uyuşturucu dendiğini ifade eden ÖZDEMİR, uyuşturucu bağımlılığının tüm dünyanın sorunu olduğu belirtti. ÖZDEMİR, madde bağımlılığının ise insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olmayan ancak ihtiyacıymış gibi o maddeyi istemesi olduğunu belirterek, tütün ve alkolün madde bağımlılığı içinde yer aldığını söyledi.

Türkiye’deki ve Avrupa’daki uyuşturucu kullanım oranlarına ilişkin bilgiler aktaran ÖZDEMİR şöyle konuştu: “Avrupa’da uyuşturucu kullanım oranı yüzde 28’lerdeyken Türkiye’de yüzde 5’ler seviyesinde. Bu oran bile yaklaşık 4 milyonun üzerinde kişi anlamına geldiğinden çoğu Avrupa ülkesinden fazla olduğunu ifade etti.

Uyuşturucuya başlama nedenleri arasında en önemlilerinin merak, arkadaş ısrarı, eğlence amaçlı, özel, kişisel veya ailevi sorunlar olduğu yönünde bilgilendirmede bulundu. ÖZDEMİR' e göre "Arkadaş ortamı o kadar önemli ki kişinin merak edebilmesi için arkadaşında görmesi gerekiyor. Dolayısıyla gençlerimizin arkadaş çevresini çok dikkatli seçmesi gerekiyor. Uyuşturucu kullanan kişileri Yeşilay’a ya da Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi AMATEM’e yönlendirmek gerekiyor.”

Konferans, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.