CAHİT BİRİNKULU (1941-2020)


1941 yılında, Bekilli’de, altı çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası “Mücetlerden” Mahmut, annesi “Tiritlerden” Akile Birinkulu’dur.

Öğrenimini Bekilli’de tamamladı. Çiftçilikle uğraştı. Askerliğini tamamladıktan sonra köyüne döndü. Bir süre daha çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştı.

1961 yılında “Hacıibrahimlerden” Ayten Erten hanım ile evlendi.  Gülten, Nurten ve Akile isminde 3 kız çocuğu oldu.

1968 senesinde Avrupa’ya gitti. Birçok Türk vatandaşı gibi o da işçi olarak çalışmaya başladı. 1976 yılına kadar Avrupa’nın farklı ülkelerinde çalıştı. 1976 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı.  1977 yılının temmuz ayında, ailesiyle birlikte, Denizli’ye yerleşti.

1981 yılında, araç motor yağları satışıyla başlayan ticaret hayatı, traktör galeri işletmeciliği ile devam etti. Türkiye’nin hemen her şehrine yaptığı seyahatlerde gerek galeri sahipleri gerekse çiftçiler ile çok yakın dostluklar kurdu. Türkiye’nin genel demografik yapısı hakkında bilgiler edindi. Bilgi ve birikimlerini ve edindiği tecrübeleri çevresine aktarmaya gayret etti. Faaliyetleri sırasında hem ticaret hayatında hem de yerel yönetimlerde yakın ve güçlü ilişkiler kurdu.

1990’ların başında, Pamukkale’de, zamanının en yüksek yatak kapasiteli oteliyle, turizm sektöründe faaliyet gösterdi.

1997 yılında aktif ticaret hayatından ayrıldı. Zamanın büyük bölümünü, kızları ve torunları ile geçirmeye başladı. Emekliliği sırasında da birçok faaliyetin içinde yer almaya devam etti.

Ticaret hayatındaki başarılarını ailesi ve Denizli halkı ile paylaşmayı sevdi. Halkın arasında hayırsever bir kimlik olarak tanındı ve sevildi. Sosyal sorumluluk projelerine sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda ihtiyaç sahibi birçok Afrika ve Balkan ülkelerinde de katkı sundu. Yapılan kalıcı hizmetlerin tamamlanması için büyük emek harcadı. 

 Sağlığa ve eğitime verdiği önemi günlük konuşmalarında eksik etmediği gibi bu alanları da kalıcı eserlerle taçlandırdı. 1999 yılında Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi öğretmenliği bölümünün faaliyete başlamasında büyük emeği ve katkısı oldu. Fen Bilgisi öğretmenliğinin Denizli'deki eğitim fakültesi binasına alınmasıyla 2000 yılında Muhasebe ve Vergi Uygulamaları ile Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümleri eğitim öğretime başladı. Bekilli Meslek Yüksekokulu'nun başlangıcında ve  bugünlere gelmesinde  büyük katkıları olan Cahit Birinkulu'nun, hem ülke gençlerinin eğitiminde hem de doğup büyüdüğü ilçenin gelişip tanınmasında maddi ve manevi pek çok hizmetleri oldu.

Çevre ilçeler olmak üzere bölgenin en kapsamlı ve en büyük kapasiteli konferans salonuna büyük katkı verdi.  Cahit Birinkulu’nun yoğun emekleri, Pamukkale Üniversite ve Denizli Belediyesi’nin destekleri ile konferans salonu 2012 yılında yoğun bir katılımla açıldı.  Konferans salonu, Pamukkale Üniversitesi Bekilli Meslek Yüksekokulu başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşun etkinliğine ev sahipliği yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Eğitime verdiği önem ve destekle, bugüne kadar ailesi tarafından dahi çok az bilinen, yüzlerce başarılı üniversite öğrencisine karşılıksız burs sağladı. Gençlerin eğitim hayatlarına destek oldu.  

Denizli Devlet Hastanesi ve Pamukkale Üniversitesi bünyesinde açılan tesislerde, malzeme ve cihaz alımı, hasta odaları teşrifatı gibi hususlarda vermiş olduğu katkı da yadsınamaz. 

2012 yılında 51 senelik hayat arkadaşı Ayten Birinkulu’nu elim bir trafik kazasında kaybetti. Bu talihsiz ve üzücü olay Cahit Birinkulu’nu sağlık alanındaki projelere daha çok destek vermeye ve bu projelerde hizmet etmeye daha fazla yöneltti.

Çocukluğu, Bekilli’de geçen Birinkulu’nun, yaşadığı ilçedeki en büyük sorunlardan biri de sağlık merkezi ve doktor yokluğu idi. Bu nedenle, ilçede yapılması planlanan 112 Acil Sağlık İstasyonu’na var gücü ile destek oldu. İstasyonun yapımında birçok devlet yetkilisinin destek ve katılımına öncülük yaptı. Denizli Valiliği’nin ve kendisinin katkıları ile acil sağlık istasyonu 2019 yılında tamamlandı ve tam zamanlı olarak hizmete açıldı ve hizmetlerini sürdürüyor.

2020 yılında gönül verdiği Bekilli için yapılan temiz su şebekesi işlerine yoğunlaştı. Bunca koşuşturmaya kalbi yetmedi. 6 Ağustos 2021 günü geçirdiği vahim kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

Kendisini ve eşini rahmetle anıyor, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Saygı ve sevgilerimizle…