Bölümümüz ;

Bilgisayar sistemlerinin yapısı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımı ile ilgili konularda eğitim yapar. Bilgisayar programına girmek isteyenlerin üstün bir sayısal ve mantıklı düşünme gücüne sahip, sabırlı ve yaratıcı kişiler olmaları gerekir.

 

Bilgisayar programını bitirenler bilgisayar programcısı olarak çalışırlar. Bilgisayar programcıları çeşitli yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında sistem çözümleyicisi ve uygulama programcısı, bilgisayar donanım ve yazılım üreten ve pazarlayan firmalarda ve genellikle bilgi işlem merkezlerinde sistem programcısı olarak çalışırlar. Yönetim bilişim sistemleri alanlarında, veri tabanı yönetmeni, bilgisayar destekli endüstriyel sistemlerin tasarımında ve gerçekleştirilmesinde görev alırlar.

Programcı, bir işi bilgisayara yaptırmak yada bir sorunu bilgisayar yardımıyla çözmek için gerekli işlemleri ve bu işlemlerin uygulama sırasını tespit eder, bilgisayara verilecek bilgilerin ve bilgisayardan alınacak sonuçların biçimini belirler. Bir iş akış şeması hazırla ve bu şemaya uygun olarak belirli bir programlama dilinde işlemlere karşılık gelen komutları hazırlar. Programın amaca uygun çalışıp çalışmadığını kontrol eder.

 

Bilgisayar Programcısı Mezunların İş Alanı : Yönetim, eğitim, endüstri, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, üniversitelerde, donanım ve yazılım üreten ve pazarlayan firmalarda çalışırlar.

 

Bilişim sektörü, her geçen gün daha fazla nitelikli elemana ihtiyaç duymaktadır. Bölümümüz, en son teknolojik gelişmeleri takip eden, motivasyonu yüksek, iş uyumu ve ekip çalışmasına yatkın bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.