Ftp Ayarları

 

FILEZILLA - FTP PROGRAMI


FTP, özellikle web sitesi yöneten/tasarlayanların ve yazılım geliştirenlerin kullandığı, birçok kişinin de farkına varmadan kullandığı bir dosya transfer protokoludur. Amaç ağ üzerinden dosya transferi ve bazı temel dosya işlemleri yapabilmektir. FTP protokolü, işletim sistemlerinin komut satırından kullanılabilmektedir, ayrıca internet explorer da ftp protokolünü destekler yine de sıklıkla, hızlı ve pratik transfer yetenekleri ile bezenmiş ftp programları tercih edilmektedir.

 

Filezilla oldukça popüler bir ftp programıdır, açık kaynak kodlu bir projedir ve network kategorisinde ödüllere sahiptir. Kısa bir süre öncesine kadar sadece Windows sürümüne sahipken artık Linux üzerinde de çalışan bir sürümü mevcuttur.

FTP, SFTP (SSH2 kullanarak FTP) protokollerini destekler.

Aynı anda birden fazla bağlantı açarak toplu upload, download işlemlerini hızla gerçekleştirir.

Özellikle bir çok FTP sitesine sıklıkla bağlantı yapıyor iseniz, hepsini tek bir noktada kayıt altına alır, kategorize eder, kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Kuyrukta transferi bekleyen dosya bilgilerini bir xml dosyası olarak kayıt edebilir istediğiniz zaman açıp transferinizi bir başka makinadan devam ettirebilirsiniz.

Download / Upload hızlarını limitleyip bağlantınızı sömürmesini engelleyebilirsiniz. Uzak makinada listelenen dosyaları kolayca düzenleyebilmeyi sağlar, bu amaç için gerekli download/upload işlemini size yansıtmadan arka planda gerçekleştirir.

Projenin bir de FTP Sunucu çözümü vardır. Bu program sayesinde diğer makinaların sizin makinanıza ftp ile bağlanmasını sağlar, mesela laptop'ınızı alıp gittiğiniz komşunuzda dosyalarınızı paylaşmak isterseniz ve müthiş güvenlik engelleri nedeni ile bir türlü bu işlemi gerçekleştiremezseniz, Filezilla server sayesinde ftp üzerinden dosyalarınızı kolaylıkla paylaşırsınız.

 

Programı indirmek için tıklayınız.

Pamukkale Üniversitesi FTP sistemini kullanabilmek için kampüs içinde ağa bağlı olmalı ve Filezilla programında birkaç ayar yapmalısınız.

Üst menü çubuğundan, Düzen / Ayarlar penceresini açıp, Bağlantılar / FTP kısmında Aktif seçeneğinin işaretli olmasını sağlayınız. Pasif seçeneğinde kalan ayarlarınız FTP bağlantısı kuramayacaktır.