Antivirüs Yazılımı

 

Üniversitemiz içerisinde bulunan bilgisayarlarda kullanılmak üzere lisanslı bir antivirüs yazılımı alınmıştır. Antivirüs yazılımının kullanılabilmesi için mutlaka eskiden kullanılmakta antivirüs yazılımının sistemden kaldırılması gerekmektedir..

 

Yazılımı indirebilmek için gerekli linklere; Pusula Bilgi Sistemi / Personel Bilgi Sistemi / (Sol Menü) Kişisel Sayfalarım / Yazılım İndirme menüsünden erişilebilir. Sayfa açıldıktan sonra kurallar okunup kabul ediyorum kutusu işaretlendikten sonra kullanılan işletim sistemine göre gerekli seçeneğin tıklanması sonrası yazılım otomatik olarak indirilme işlemine başlayacaktır. Antivirüs programı indirildikten sonra (sağ tuş ile yöneti olarak çalıştır şeklinde kurulması tavsiye edilir) kurulumu yapılır. Kurulum tamamlandı bilgisi alınana kadar ekrana çıkan pencere ve kutucukları kapatmayınız, kendileri kapanacaktır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra, bilgisayarın yeniden başlatılması programı çalışır duruma getirecektir. Yazılımın etkinleşmesi kurulum ve yeniden başlatmadan sonra 5-10 dk. içinde otomatik olarak yapılır. Herhangi bir işlem yapmanıza/yaptırmanıza gerek yoktur.

 

Antivirüs yazılımı bilgisayarı internetten gelebilecek uygulamalardaki virüs, solucan ve wormları anlık olarak izleyip temizleyebilme, bilgisayarda kayıtlı olan dosyaları ve ofis belgelerini virüslere karşı koruma altına alabilme ayrıca maillerle gelen virüsleri engelleme özelliklerine sahiptir. Fakat her yazılım platformunda olduğu gibi virüs tanımlarının yayınlandığı aşamada ortaya çıkan virüs, truva atı ve solucan türevlerinin tespit edilememe ihtimali düşük de olsa vardır.

 

Bu sebeple bilgisayarınızda kullandığınız internet arayüzünde isteğiniz dışında tıklama ile kurulan, eposta ve anlık sohbet programları gibi yazılımlar ile dışarıdan dosya almanız ile bulaşan virüslere karşı tedbirli olunuz.