Eğitim Dolaşım Altyapısı (EDUROAM)

Güncellenme Tarihi: 21 Ekim 2019

Eduroam Ağına Nasıl Bağlanılır? (Windows için)

Eduroam ağına bağlanmak için Eduroam dışında başka bir internet ağı ile Securew2 programını indirmelisiniz.

Programı indirmek için; https://pusula.pau.edu.tr adresinde lisans/önlisans öğrencimiz iseniz Öğrenci Bilgi Sistemi, lisansüstü öğrencimiz iseniz Enstitü Bilgi Sistemi, personelimiz iseniz Personel Bilgi Sistemi'ne giriniz.

Sol taraftaki menüden Kişisel Sayfalarım seçerek Yazılım İndirme kısmındaki Securew2 programını işletim sisteminize göre indirip kurarak, üniversitemizin e-mail servisi ve internete girerken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi bir kereye mahsus olmak üzere kurulum ekranında girip bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Windows işletim sistemi dışındaki işletim sistemi ve cihazlar için gerekli kurulum ve detay bilgisi için http://www.pau.edu.tr/eduroam/ adresinden destek alabilirsiniz.

Üniversitemizde kablosuz ağ adı "eduroam" dır. Eduroam kablosuz ağ adını gördüğünüz yerden securew2 programı ile sadece bir defaya mahsus olmak üzere ayarlarınızı yapıp kablosuz ağa erişim sağlayabilirsiniz.

 

Eduroam ağında PROXY kullanmanıza gerek yoktur. Eduroam ağı için ağa bağlantı yaptıktan sonra proxy kullanmadan internete girebilirsiniz.

 

Not: Öğrenci iseniz ayarları yaparken şifre ekranına Öğrenci Bilgi Sistemi Giriş Şifrenizi, alan kısmına (etki alanına); posta.pau.edu.tr adresini girmeniz gerekmektedir.

 

ÖRNEK AYARLAR

Microsoft Windows işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların, IEEE 802.1x ve EAP ayarlarını girebilmeleri için SecureW2 yazılımını kullanmaları gerekmektedir. Bu sebeple, duyurular kısmında yer alan ön tanımlı securew2 programı bilgisayara kurulmalıdır. SecureW2 istemcisinin aktif olabilmesi için, kablosuz bağdaştırıcı yöneticisi olarak Windows seçilmeli, 3. parti yazılımlar devre dışı bırakılmalıdır.

 

Aşağıda, farklı işletim sistemleri için Pamukkale Üniversitesi "eduroam" ağına nasıl bağlanılacağını anlatan açıklamalar, örnek teşkil etmesi bakımından verilmiştir. Bağlantı yapamamanız durumunda, öneri ve görüşerinizi iletişim kısmındaki telefon numaralarımızdan veya internet@pau.edu.tr ve bidb@pau.edu.tr e-mail adreslerinden bize bildirebilirsiniz.