YELLİ (KEPEZ) HAMAMI

     Yelli Hamamı (Kepez) Beçin doğusunda Kepez mevkiinde yer alan Yelli Külliyesi’nin bir parçasıdır. 

     Eğimli bir arazi üzerinde doğu – batı doğrultusunda yapılmış olan hamamın üst örtüsü, (bazı bölümler hariç) tamamen çökmüş durumdadır. Yapı, üç eyvanlı ve köşe halvetli hamamlar grubundandır.  Bu plan, Osmanlı mimarisinin hamamlarda geniş çaplı uyguladığı planların başında gelir. Eldeki mevcut bilgiler hamamın örtü sistemi ve diğer mekânları hakkında bilgi vericidir. Bu verilere göre oldukça geniş bir alanı kaplayan dikdörtgen şekilli soyunmalık, muhtemelen ahşap düz bir tavanla örtülüydü. Hamamın ılıklığı da oldukça dar ve küçük boyutludur.

     Sıcaklığın doğu, batı ve kuzey tarafında farklı boyutlarda eyvanlar bulunmaktaydı. Doğu ve batıda beşik tonoz örtülü iki büyük,  kuzey tarafında ise fazla derin olmayan sığ bir eyvan yer almaktadır. Sıcaklığın orta biriminin kubbe, yandaki birimlerinin ise tonozla örtülü olduğu anlaşılmaktadır. Sıcaklığın kuzeyinde ve kuzeydoğusunda girişleri sonradan örülerek kapatılmış iki mekân yer almaktadır.(bu cümle çıkarılabilir mi?

     Hamamın sıcak su deposu “L” şek­linde olup, doğu cephesindeki kare planlı birim soğuk su deposudur. Yapının XV. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Duyurular Tümünü Gör