AHMED GAZİ ÇEŞMESİ

     Çeşme, Ahmed Gazi Medresesi’nin karşısındaki Orhan Cami, Hanikah, Türbeler, Mültezim Evi ve arkadaki Kızılhan ile birlikte Menteşe Dönemi Beçin şehrinin merkezi sayılabilecek bir alanda yer almaktadır.

     Toprak altından çıkarılan çeşmenin çok zarar gördüğü, duvarları ile kemer nişinin bir bölümünün de yıkıldığı tespit edilmiştir. Çeşitli cins ve ebatlarda kesme taşlardan yapılmış olan çeşmenin, Türk Çeşme Mimarisi’nde en fazla karşılaşılan tek cepheli sivri kemer nişli olduğu kalan izlerden anlaşılmaktadır. Çeşmenin yüzeyinde yekpare taştan, oyma, iki lüleli bir ayna taşı bulunmaktadır. 76x46 cm’lik ayna taşının lüleleri günümüze ulaşamamıştır.

     Bey Konağının güney batısındaki su kaynağından gelen suyun Ahmed Gazi Medrese’sinin arka cephesindeki kanaldan dolanarak çeşmeye ulaştığı tahmin edilmektedir.  Ahmed Gazi Çeşmesi’nin önünden bir çatal yapan su kanalının Büyük Hamam ve kale önündeki çeşmeye de su taşıdığı düşünülmektedir.

     Günümüzde sadece fotoğrafları kalan aslan figürlü taş blokların, çeşmenin cephesindeki ayna taşının iki yanına yerleştirildiği kalan izlerden anlaşılmaktadır. 

Duyurular Tümünü Gör