AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

St. Jean GDA Alanı Kazıları

     St. Jean GD Alanda 2010 yılında başlayan kazı çalışmaları 2011 yılında da devam etmiştir. 2010 yılı kazılarında 3 Ana Evre'nin varlığı saptanmıştı ancak 2011 kazıları ile  4. Ana Evre'nin varlığı da saptanmıştır. GDA alanda ortaya çıkarılan yapı 30.07 x 32.66 m. dış ölçülerindeki Büyük Sarnıç’tır ve diğer evreler onun içine ve üzerine yerleştirilmiştir.


     Antik kaynaklara göre Efes Piskoposluk merkezi ve sarayı MS 7. yüzyıl’da III. Efes’ten IV. Efes’e (St. Jean Kilisesi’nin yakınına) taşınmıştır. St. Jean Bazilikası’nın çevresinde yapılan araştırmalar sarayın büyük olasılıkla bazilikanın güneydoğusunda olabileceğini göstermiştir.

     Burada in-situ olarak tespit edilen bir sütun sırası olasılıkla sarayın avlusuna ait olabilir. Selçuklu-Osmanlı dönemlerinde üzeri konut benzeri yapılarla kapanan sarayın kazısı için önce Türk Dönemi yapılarının araştırılması ve kazılması gerekecektir. Daha sonra uygun olan alanlarda Piskoposluk Sarayı’nın kazısı yapılabilecektir.

    Programa göre önce buradaki Osmanlı Dönemi yapılarının kazılarının yapılması ve daha sonra saraya ilişkin kalıntıların araştırılması planlanmıştır. Buradaki kazıları 2012-2016 yılları arasında ikinci 5 yıllık dönemde yapmayı planlamıştır.  Ancak İç Kale’deki çalışmaların planlanan süreden kısa sonuçlanması buradaki kazıların daha erkene alınmasını sağlamıştır.

 

 

 

Duyurular Tümünü Gör