AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

St. Jean GDA Alan Kazıları

Antik kaynaklara göre Efes Piskoposluk merkezi ve sarayı MS 7. yüzyıl’da III. Efes’ten IV. Efes’e (St. Jean Kilisesi’nin yakınına) taşınmıştır. St. Jean Bazilikası’nın çevresinde yapılan araştırmalar sarayın büyük olasılıkla bazilikanın güneydoğusunda olabileceğini göstermiştir.

            Burada in-situ olarak tespit edilen bir sütun sırası olasılıkla sarayın avlusuna ait olabilir. Selçuklu-Osmanlı dönemlerinde üzeri konut benzeri yapılarla kapanan sarayın kazısı için önce Türk Dönemi yapılarının araştırılması ve kazılması gerekecektir. Daha sonra uygun olan alanlarda Piskoposluk Sarayı’nın kazısı yapılabilecektir.

            Programa göre önce buradaki Osmanlı Dönemi yapılarının kazılarının yapılması ve daha sonra saraya ilişkin kalıntıların araştırılması planlanmıştır. Buradaki kazıları 2012-2016 yılları arasında ikinci 5 yıllık dönemde yapmayı planlamıştır.  Ancak İç Kale’deki çalışmaların planlanan süreden kısa sonuçlanması buradaki kazıların daha erkene alınmasını sağlamıştır.

St. Jean Kilisesi ve Ayasuluk Tepesi dış surlarının güney doğu köşesinde bu yıl ilk kez başlanan kazı çalışmaları 19.07.2010 - 14.10.2010 tarihleri arasında sürdürülmüştür. 10 yıllık kazı projesinde 2010 yılında alanın güney yarısına ağırlık verilmiştir. Doğu ve güney istinat duvarları tarafından sınırlanan kareye yakın planlı büyük bir Bizans Dönemi sarnıcı bulunmuştur (AN Sarnıcı). Bunun batısında iki küçük sarnıç ve bir dizi yapı topluluğu açığa çıkarılmıştır. Ayrıca Takip Kapısı Doğu Kulesi’nde kazılara başlanmış ve sonuçlandırılmıştır. Kazılarda AN sarnıcı içinde sarnıcın kubbeleri yıkılıp kullanımdan çıktıktan sonra Bizans Dönemi sonrasına ait iki kullanım evresi açığa çıkarılmıştır.

Bizans Dönemi son evresinde AN Sarnıcı üzerine inşa edilen Erken dönem yapıları kullanımdan kalktıktan sonra alanın kısa bir süre mezarlık olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Bunu belgeleyen iki mezar alanın (AN Sarnıcı) güney bölümünde ortaya çıkmıştır. Etrafına taş dizilmiş olan mezarlar doğu batı yönünde başları batıya gelecek şekilde gömülmüşlerdir.

Duyurular Tümünü Gör