AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

2010 Yılı Çalışmaları

          2010 Yılı İç Kale Kazıları

          Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle yapılan İç Kale’deki kazı çalışmaları 08.07.2010 başlamış ve 14.10.2010 tarihinde sonlandırılmıştır. Çalışmalar Kale Köşkü çevresinde, Kale Camii ile Bazilika sarnıç arasındaki taş döşemeli yolda, Kale Camii avlusunda ve Batı sarnıç I’de sürdürülmüştür.

          Ayasuluk İç Kale’de geçen yıl açığa çıkarılan ve Kale Köşkü (KK) olarak yeniden adlandırılan yapının etrafındaki yapılar buna bağlı olarak tekrar isimlendirilmiştir. Geçen yıl, “I. Üçgen Oda” olarak isimlendirilen oda bu yıl “Kale Köşkü Çevresi 1 (KKÇ1)” olarak “ II. Üçgen Oda” olarak adlandırılan oda da KKÇ 2 olarak adlandırılmıştır. Kale Köşkü’nün doğusunda yer alan ve 1. Evre Kuzeydoğu Oda olarak adlandırılan oda “Kale Köşkü Çevresi 4 (KKÇ 4)”olarak, 1. Evre Güneydoğu olarak adlandırılan oda KKÇ 3 olarak, KKÇ 4 numaralı odanın kuzeyindeki alan KKÇ 5 numaralı oda olarak adlandırılmıştır. Kale Köşkü Güney Kapısının açıldığı odanın kazısı kısmın geçen yıl yapılmıştı ve herhangi bir oda numarası verilmemişti, bu yıl ise yapının kazısı yapılarak KKÇ 8 numaralı oda olarak adlandırılmıştır.

          2010 Yılı St. Jean GD Alan Kazıları

           St. Jean Kilisesi ve Ayasuluk Tepesi dış surlarının güney doğu köşesinde bu yıl ilk kez başlanan kazı çalışmaları 19.07.2010 - 14.10.2010 tarihleri arasında sürdürülmüştür. 10 yıllık kazı projesinde 2010 yılında alanın güney yarısına ağırlık verilmiştir. Doğu ve güney istinat duvarları tarafından sınırlanan 25.80 x 27.20 m. ölçülerinde kareye yakın planlı büyük bir Bizans Dönemi sarnıcı bulunmuştur (AN Sarnıcı). Bunun batısında iki küçük sarnıç ve bir dizi yapı topluluğu açığa çıkarılmıştır. Ayrıca Takip Kapısı Doğu Kulesi’nde kazılara başlanmış ve sonuçlandırılmıştır. Kazılarda AN sarnıcı içinde sarnıcın kubbeleri yıkılıp kullanımdan çıktıktan sonra Bizans Dönemi sonrasına ait iki kullanım evresi açığa çıkarılmıştır.

 

 

Duyurular Tümünü Gör