AYASULUK TEPESİ VE ST. JEAN ANITI KAZISI

Menü

2008 Yıllı Çalışmaları

2008 Yılı Çalışmaları

          2008 yılında çalışmalar Ayasuluk Tepesi İç Kale’de yoğunlaşmıştır. Kazı olarak İç Kale’de geçen yıl başlanan ve İç Kalenin güneyinde yer alan Yamaç Evler kazılarına devam edilmiş ve bir ada tümüyle ortaya çıkarılmıştır. Burada genel olarak iki katlı olan evlerin zemin ve bodrum (depo) olarak tanımlanan bölümleri açığa çıkarılmıştır. Daha sonra İç Kale’nin en yüksek bölümündeki Kale Hamamı kazıları tamamlanmıştır. Küçük boyutlu hamamın da çevresiyle beraber kazısı tamamlanarak restorasyon ve koruma projesi yapılabilecek hale gelmiştir.

          2008 yılında İç Kale ile St. Jean Anıtı arasında kalenin hemen güneyinde 2005 yılında kazısı yapılan 21 R açmasında yapılan gözlemlerde burada farklı karakterde bir duvarın varlığı tespit edilmiş ve bunun MÖ 2. Bin yerleşmesine ait olabileceği düşünülerek duvar çevresinde detaylı bir araştırma yapılmıştır.

          2008 yılında acil onarım gerektiren İç Kale sur duvarlarında basit onarımlara başlanmıştır. Kale surları için projeli çalışmalar öncesinde çok tehlikeli durumda olan Batı Kapısı’nın iki yanındaki sur duvarlarının basit onarımı İzmir 2. Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 8059 sayılı kararı ve Selçuk Belediyesi’nin sağladığı işçi, malzeme desteği ile gerçekleştirilmiştir.

 

               

Duyurular Tümünü Gör