Acıpayam Meslek Yüksekokulu

Menü

Duyurular

Tümünü Gör

Etkinlik Takvimi

<Eylül 2021>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Tümünü Gör

ACIPAYAM MESLEK YÜKSEKOKULU

Yüksekokulumuzun kurulmuş olduğu, Acıpayam ilçesi, Anadolu Yarımadası'nın güneybatısında, Ege Bölgesi’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Yüzölçümü 1.925 km2 olup, Denizli'nin en büyük ilçesidir. Ege Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında geçiş noktası olan ilçenin; doğusunda Burdur ilinin Yeşilova, Tefenni, Gölhisar, Çavdır ilçeleri, batısında Tavas ve Beyağaç ilçeleri, kuzeyinde Serinhisar ve Çardak ilçeleri, güneyinde Çameli ilçesi ve Muğla ilinin Köyceğiz ilçesi ile sınırı bulunmaktadır. 2012 adrese dayalı nüfus sayımına göre ilçenin nüfusu 55.971 kişidir. İlçe merkezinde yaşayan kişi sayısı ise 13.746’dır. Acıpayam ilçe merkezi nüfusu az gibi görünmekle beraber ilçenin ticari hayatı oldukça hareketlidir. Belde ve köylerin ilçe merkezine yakınlığı, ulaşım imkânlarının iyi oluşu ve geçmişten beri en büyük pazarın bu ilçede kuruluyor olması, ilçedeki ulusal ve uluslar arası ölçekteki fabrikasyona dayalı üretim merkezleri ve bu merkezlerin arka planını oluşturan Acıpayam ilçesinin yüzyıllar öncesine dayanan bölgedeki eğitim-öğretim merkezi olma özelliği ticari hayatın canlılığında etkendir.

 Meslek yüksekokulları ön lisans eğitimi ile belli bir meslek dalında ara kademe eleman ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim veren okullardır. Meslek Yüksekokulumuz başarılı bir mesleki eğitim istihdam talebi beklentisi ile değil, istihdam talebine cevap verecek nitelikli, aranan işgücünü sağlamak üzere 05.07.2002 tarihinde açılmış ve bu tarihten itibaren, bu doğrultuda eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Bu bağlamda, öncelikle ilçede yer alan işletmelerin genelde ise bölgesel düzeyde faaliyette bulunan diğer işletmelerin ortaya çıkan eleman ihtiyacını karşılayan yeterli bilgi donanımına sahip elemanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 Bu amaçlar doğrultusunda Acıpayam Meslek Yüksekokulu, uzman öğretim kadrosu ile güncel bilgileri öğrencilerimizle paylaşırken, öğrencilerimize edindikleri bilgileri kullanabilme becerisi kazandırmak amacıyla uygulama alanı olarak çevresindeki kurum ve kuruluşlardan destek almaktadır. Öğrencilerimiz her türlü teknolojik donanım bulunan sınıflarda ve laboratuvarlarda öğrenim görmektedir.

 Hedeflemekte olduğu bu eğitim modelinin güncel ve gerçekçi verilere dayanması amacıyla sektör desteğinin temel şart olduğu bilincini taşıyan Acıpayam Meslek Yüksekokulu eğitim-öğretim yılı içerisinde sektör temsilcileri ile öğrencileri çeşitli etkinliklerde (panel, konferans, bilgi şöleni vb.) bir araya getirmektedir. Eğitim müfredatlarının sektör temsilcileri ile desteklenmesi sonucunda, eğitim dünyasının çıktısı - iş dünyasının girdisi olan öğrenciler, sektör temsilcileri ile birlikte yetiştirilmektedir.

Ulusal ve uluslararası bilim ve teknoloji dünyası ve endüstri ile örgütsel bağları gelişmiş, kurumsal kültürü ve kimliği güçlü, ulusal ve uluslararası nitelikli üniversiteler ile eşdeğer bir eğitim ve araştırma kurumu olan Pamukkale Üniversitesi, Acıpayam Meslek Yüksekokulu’nda 2015-2016 eğitim-öğretim yılı itibariyle altı (6) bölüm, altı (6) program mevcuttur.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılında altı bölümde altı program ile (Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Maliye, Süt Ürünleri ve Teknolojisi, Laborant ve Veteriner Sağlık programları, Özel Güvenlik ve Koruma, Çağrı Merkezi Hizmetleri) öğretime başlayan Pamukkale Üniversitesi Acıpayam Meslek Yüksekokulu’nun toplam 514 öğrencisi bulunmaktadır. 2016-2017 eğitim öğretim yılı kontenjanlarında öğrenci kabul etmeyi planladığımız yedinci programımız, Gazetecilik ve Habercilik Bölümü altında Basın ve Yayıncılık Programı olacaktır. 

Acıpayam Meslek Yüksekokulu kadromuzda 1 Öğretim Üyesi, 14 Öğretim Görevlisi ve 1 Okutman bulunmaktadır. Pamukkale Üniversitesi Acıpayam Meslek Yüksekokulu olarak 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında, 600'ün üzerinde öğrenci sayımızla, seçkin eğitimin ve zengin sosyal faaliyetlerin mezuniyet sonrası geniş istihdam olanaklarıyla bütünleştiği, hızla ve emin adımlarla büyüyen bir Yüksekokul olarak devam etmek hizmet hedefimizdir.


BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ

Süt ve Besi Hayvancılığı Programı


BÜRO HİZMETLERİ VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜ

Büro Yönetimi ve Yönetici asistanlığı Programı

Çağrı Merkezi Hizmetleri Programı

Basın ve Yayıncılık

 

ÇOCUK BAKIMI VE GENÇLİK HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

Çocuk Gelişimi Programı

 

FİNANS, BANKACILIK VE SİGORTACILIK BÖLÜMÜ

Maliye Programı


GIDA İŞLEME BÖLÜMÜ

Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı


MÜLKİYET KORUMA VE GÜVENLİK BÖLÜMÜ

Özel Güvenlik ve Koruma Programı


VETERİNERLİK BÖLÜMÜ

Laborant ve Veteriner Sağlık Programı