Açık Ders Malzemeleri

 

TELİF (ÖZGÜN) AÇIK DERS ÇAĞRISI

DPT tarafından desteklenen TÜBA Açık Ders Projesi kapsamında hazırlanacak derslerin UADMK Web sitesi üzerinden herkesin erişimine açık olacak şekilde yayınlanması hedeflenmiştir.

Dersler

UADMK Çalışma Grubu, 2011 yılı için özgün açık ders malzemelerinin sosyal bilimler alanında aşağıda listelenen dallarda hazırlanmasına karar vermiştir:

Felsefe
Sosyoloji
Tarih
Psikoloji
Arkeoloji
Antropoloji
Hukuk
Siyaset Bilimi
Uluslararası
Ekonomi
İşletme
Eğitim
Ekoloji
İletisim
Ve Diğerleri

İçerik

Türkçe olarak hazırlanacak özgün açık dersler, lisans seviyesinde ve üniversitelerimizde verilen temel dersler için kaynak olabilecek nitelikte olmalıdır. Gerektiğinde derslerde metinlere ek olarak görsel/işitsel bileşenler (animasyon, video, ses ve simülasyon gibi) kullanılmalıdır. Açık dersler telif yasalarına, bilim ve yayın etiğine uygun olarak hazırlanmalıdır.

Başvuru

Açık ders hazırlayacaklar 1 Ağustos 2011 tarihine kadar başvuru formunu doldurarak ön başvuru yapmalıdırlar.

Ön başvurusu kabul edilen açık dersler, Açık Ders Malzemeleri Yönergesi’ne ve Hazırlama Kılavuzu'na uygun olarak 1 Eylül 2011 tarihine kadar sisteme eser sahibi tarafından yüklenecektir.

Kabul

Her açık ders en az bir hakem değerlendirmesinden geçecektir. UADMK Çalışma Grubunun değerlendirmesi sonucunda kabul edilen derslerle ilgili olarak açık ders sahipleriyle bir sözleşme imzalanacak ve ödeme yapılacaktır.

TUBA Acik Ders Malzemeleri Projesi Kapsaminda 2010 yilinda Temel Bilimler alanında hazirlatilan dersler asagidaki adresten yayinlanmaya baslamistir.

www.acikders.org.trAçık Ders Malzemeleri Projesi Nedir?

2000 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) öncülüğünde başlatılan Açık Ders Malzemeleri girişimi, yüksek öğrenim kurumlarında verilen derslerin ders malzemelerinin internet üzerinden açık kullanıma sunulmasını amaçlayan bir yaklaşımdır. Zaman içerisinde birçok ülkenin yüksek öğrenim kurumu tarafından benimsenen girişim, günümüzde  19 ülkeden 200’e yakın kuruluşun yer aldığı “Open Courseware Consortium” (http://www.ocwconsortium.org/) adı altında uluslarası bir nitelik kazanmıştır. Konsorsiyum dışında da yine birçok üniversite ders malzemelerine açık erişim olanağı sağlamaktadır.

Türkiye'de açık ders malzemelerinin hayata geçirilmesi için Türkiye Bilimler Akademisi harekete geçmiştir. Bu bağlamda Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyomunu (UADMK-http://uadmk.ulakbim.gov.tr/) kurarak üniversitelerin ilgili çalışmalarını bu çatı altından yürütmelerini amaçlamıştır. Pamukkale Üniversitesi de 55 kurumdan oluşan bu konsorsiyoma üye olmuştur.

Bu Web sayfası Pamukkale Üniversitesi öğretim elemanları tarafından hazırlanan ders malzemelerinin ilgili kişilere ulaştırılması ve diğer üniversitelerde yapılan çalışmalara bağlantılar sunma amacı ile hazırlanmıştır. Konuya ilgi duyan ve sahip oldukları öğrenme kaynaklarını paylaşıma açmak isteyen öğretim elemanları bu site üzerinde kaynaklarını paylaşabilirler, öğrenciler açık derslere ulaşarak ihtiyaç duydukları derslere ve konulara çalışabilirler...


Faydaları nelerdir?
Küresel Faydaları

nitelikli bilgiye erişimdeki engelleri ortadan kaldırır
hem öğretim elemanları hem de öğrenciler içi yüksek kalitedeki eğitim kaynaklarına açık erişim sağlar
eğitim kaynaklarına erişimde açıklığa ilişkin iyi bir model sunar
Kurumsal Faydaları

kurumun küresel ölçekte tanınmasına, eğitimine ve eğitim kalitesine ilişkin bilinirliğine katkı sağlar
öğrencilerin dersler hakkında bilgi sahibi olmalarını, doğru derslere yönelmelerini sağlar
öğenciler ve öğretim elemanları için öğrenme ve işbirliğini sağlayacak kaynaklar sunar
Öğretim Elemanlarına Faydaları

öğretim elemanlarının alanlarına yaptıkları katkılar hakkında fikir sahibi verir ve tanınmışlıklarını arttırır
alandaki diğer alanlardaki meslektaşlarla işbirliği ve bağlatılar sağlar
öğretime dönük yenilikler hakkında fikirler sunar.

Duyurular Tümünü Gör