Bizi Takip Edin

facebook

Menü


 

Bu sayfada hepimize yardımcı olacak bazı bilgiler bulunuyor. 

Tüm yazılar özgün olarak oluşturulmuştur, kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

  • SATIN ALINAN BİR TÜKETİM MALZEMESİ YA DA DEMİRBAŞ MALZEMESİ TAŞINIR KAYIT KONTROL SİSTEMİ VE HARCAMA YÖNETİM SİSTEMİNDE HANGİ AŞAMALARDAN GEÇİLEREK İŞLEMİ SONLANDIRILIR?  

 

 1. Öncelikle satın alma belgelerinin tam olduğunu var sayarak hareket ediyoruz. (Teklifler, Harcama Onayı, Fiyat Karşılaştırma ve Ortalama Fiyat belgeleri ile tutar limitini geçen satınalmalardan vergi borcu yoktur belgesi gibi.)
 2. En önemli nokta oluşan TİF belgesinda TAHAKKUK NO sunun yazmasıdır. Eğer bu yazılı değil ise Strateji Daire Başkanlığı işlem yapamamaktadır. Yapacağımız bildirimlerde Strateji Daire Başkanlığına göndereceğimiz TİF Fişlerinde bahsettiğimiz tahakkuk nosunun olup olmadığına bakınız. İşlemi takip ederek tahakkuk nosunun nasıl alındığını görebilirsiniz. Son işlem yani Muhasebe İşleminin tamamlandığı anda tahakkuk no Tif belgesine düşer. 
 3. TKYS Sistemine fatura belgelerine göre giriş yapıyoruz. (Giriş İşlemleri > Satın Alma menüsü)
 4. Onaysız Tif oluştu. Onaylamak için (Onaylama İşlemleri > Onayla)
 5. Onaylama işlemlerinden onayladığınız işlemin TİF'in birimimiz hesaplarına işlenmesi amacıyla HYS Sistemine havale ediyoruz. (Onaylı Taşınır İşlem Fişleri > Harcama Yönetim Sistemine Gönder)
 6. Onayladığımız tüm fişlerin durumlarını Onaylı Taşınır İŞlemleri menüsünden listelediğimizde Muhasebe Fiş Durumu sütunundan görebilirsiniz. (Harcama Yönetimine Gönderildi, Muhasebe İşlemi Tamamlandı vs.)
 7. Tif belgemiz HYS'ye gönderilmiştir. İşlem sırası HYS şifresi bulunan kullanıcıya geçmiştir. Bundan sonraki süreç HYS tarafından devam edilecektir. 
 8. HYS Sisteminden Taşınır TKYS > ÖEB İşlem menüsünden ödeme yapılacak firma veya kişinin TC numarasını girelim. Hesap numarasını seçelim. 
 9. Üst menüde bulunan Taşınır Sorgula'yı tıklayalım. Burada işlemlerden SATINALMA, DOĞRUDAN ALIM ve VERİLEN GÖNDERME EMİRLERİ ni seçelim. TİF SORGULA diyelim. Yan tarafta TKYS üzerinden gelen tif görülecek. Fişi seçtikten sonra ekrana hesap kodları gelecek. Burada Fonksiyon ve Bütçe kodlarını seçip, açıklama kısmını yazdıktan sonra ÖDENEK KONTROL'e basalım yoksa ÖEB Oluştur aktif olmuyor. ÖDENEK KONTROL'e bastık, ÖEB Oluştur'a bastık ve MUHASEBE BİRİMİNE GÖNDER dedik. Bizim yapacaklarımız burada bitiyor. TAHAKKUK NUMARASI OLUŞTURULMUŞTUR. 
 10. HYS üzerinden alınan TİF lerde halen tahakkuk numarası gözükmüyor, TKYS Sisteminden TİF'in çıktısının alınması gerekiyor. Muhasebe onayladığında İşlem bitmiştir. 

 

 


 

 

 • TKYS Taşınır Kayıt Kontrol Sistemi Üzerinden HYS Sistemine Gönderilmiş değişik Tif ler nasıl işlem görür?
 1. Döner Sermayeli veya proje kapsamında alınmış bazı malzemeler TKYS Sistemi üzerinde Bağış olarak giriliyor. HYS Sisteminde ise Taşınır TKYS > ÖEB Dışı İşlem Menüsünden bağış alan kurumun vergi nosunu yazıp Taşınır Sorgula diyoruz. İşlem tifini bulup seçiyoruz. Açıklama kısmını doldur, kaydet ve Muhasebe Birimine gönder diyoruz. 
 2. Alınan Tüketim Malzemelerinin çıkışları için TKYS Sisteminden oluşturulan Çıkış Tifini yine HYS ye gönderiyoruz. HYS den yine Taşınır TKYS > ÖEB Dışı İşlem diyoruz. Çıkış yaptığımız kişinin tc nosunu yazıp Taşınır Sorgula diyoruz, Tüketim Malzemesi Çıkış bilgisini seçiyoruz, bulunan tifi seç, açıklama yaz, Muhasebe birimine gönder. Yalnız bu işlemi dönemlik olarak yapabiilyoruz. Yani ilk 3 ay (Ocak, Şubat ve Mart) aylarının muhasebe işlemlerini 4. ayda yapmamıza izin veriyor. 

 

 


 

 

TAŞINIR DEVİRALMA  VE MUHASEBE İŞLEMLERİ

TÜKETİM MALZEMESİ ÇIKIŞ VE MUHASEBE İŞLEMLERİ

İLE İLGİLİ ÖRNEK DOSYALAR AŞAĞIDADIR

 


 

 

HİCRİ - MİLADİ - RUMİ TAKVİM ÇEVİRMELERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

 


 

 

 

 

 

 

Yorumlar