Bizi Takip Edin

Menü

Bu sayfada hepimize yardımcı olacak bazı bilgiler bulunuyor. 

Tüm yazılar özgün olarak oluşturulmuştur, kaynak gösterilerek paylaşılabilir.

 

 


 

 

 

  • SGK RAPOR ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR?

İstirahat parası almak için rapordan önceki 1 yılda 90 gün prim ödemiş olmanız gerekir. İstirahat parası hesaplamasında rapordan önceki son 3 aydaki bilgiler istenilmektedir .Örneğin 12 kasımda rapor aldıysanız son 3 ay ağustos eylül ekim olacaktır. rapor alınan aydaki ödemeler dikkate alınmaz. Son üç ayda hiç çalışma yoksa geriye doğru gidilerek diğer aylara bakılır. Son 3 aydaki toplam ödemeleri ve toplam gün sayısını yazacaksınız .Örneğin 3 aydaki geliriniz 1000 1000 1000 ve çalışma gün sayınız 30 30 30 ise formda Brüt ücrete 3000 gün sayısına 90 yazın prim ikramiye geliri varsa onuda aynen yazın bu gelirlerin %50 si esas alınacaktır. Ayakta tedavilerde 2/3 yatarak tedavilerde 1/2 gelir alırsınız. İlk iki gün ödenmez. 

 

Örnek:   İlk Üç Aylık Brüt Gelir: 1000+1000+1000=3000 TL

Son üç aydaki prim günü: 30+30+30=90

Raporlu olunan gün sayısı: 15 (Ayakta tedavi)

Rapor parası ödenecek gün sayısı= 15-2=13 gün.

 

3000 / 90= 33,34 TL günlük brüt gelir.

33,34 * 13= 433,42 TL 

(433,42 / 3) * 2 =288.96 TL  (Ayakta tedavi olduğu için tutarın 2/3' ü ödenecek)

 

Bulunan rapor ücreti 10-15 gün içerisinde T.C. Ziraat Bankasına gönderiliyor. Sizde herhangi bir şubeye giderek TC Kimlik Numaranızı vererek alabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz öncelikle rapor paranızın bankaya gönderilip gönderilmediğini buraya tıklayarak açılan sayfadan bilgilerimizi girdikten sonra "İş Göremezlik Ödeme" kısmında ödemenin yapıldığı ibaresini görünceye kadar beklemek...

 

 

 


 

 

 

  • 4857 SAYILI KANUNA GÖRE ÇALIŞIYORUM, MAZERET İZNİ KULLANMAK İSTİYORUM, KULLANDIĞIM MAZERET İZİNLERİNDEN DOLAYI MAAŞIMDAN KESİNTİ OLUR MU?
  • 4857 SAYILI İŞ KANUNUNA TABİ ÇALIŞIYORUM MAZERET İZNİ KULLANMAK İSTİYORUM 

 

Bu konuda 4857 sayılı İş Kanununda düzenleyeceği hükümler ayrı bir madde olarak tanımlanmamıştır. Yıllardır çalışma hayatında gelen tartışma konularından biri de bu mazeret izinlerinin nasıl kullanılacağı, çalışanın ücretinden bir kesinti yapılıp yapılmayacağı konusunda odaklanmıştır. 


Mazeret izni uygulamaları olarak ayrı bir madde görmesek de bununla ilgili Yıllık İzin Bakımından Çalışılmış süreler başlığından hareket edersek 4857/55.maddesinde ''ı) İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.''belirlenmiştirBu madde hareket ettiğimizde;

-İşçilerin evlenmelerinde üç gün, Ana veya Babalarının ölümünde üç gün, Eşlerinin ölümünde üç gün, Kardeşinin ölümünde üç gün, Çocuklarının ölümünde üç güne kadar mazeret izni verilecektir.

 

Burada verilen mazeret izinleri aslında yıllık izin hesabında dikkate alınmayacak izinlerdir. 
Gündem de olan asıl konu ise çalışanlar açısından bu hak kullanıldığında ücretli mi yoksa ücretsiz olarak nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağı konusunda sıkıntı yaşanmaktadır.Bununla ilgili olarak da yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanununda düzenleyeci bir hüküm bulunmamaktadır.Tamamen bu insiyatif uygulama da işverenlerin vicdanı ve cüzdanı arasına sıkışmıştır. 


Yukarıda saydığımız mazeret izinleri her ne kadar mevcut Kanunun'da başlı başına bir madde olarak sayılmasa da 4857/55 ilgili bendinde belirtilmiştir. Çalışan bu bentte yazılı izinleri kullanmasında işveren bir ücret kesintisi yapmayacağını bireysel yada toplu sözleşmesinde kabul ettirmiş ise çalışan ücretinden bir kesinti olmadan o aylık ücretini tam olarak alacaktır. 

 

Bireysel yada Toplu Sözleşme İle Mazeret İzin Süreleri Çeşitlenebilir mi? 

Bu uygulama da mümkün olmaktadır. Özellikle sendikalı iş yerlerinde toplu sözleşme hükümlerine baktığımızda mazeret izinleri için çeşitli uygulamalar olduğunu göreceğiz. Tüm bu uygulamalar ücretlidir. 

Ülkemizde Sendikalı sayısına baktığımızda 700.000 Kişi bu hakları kullanabiliyor. 
Örneğin: (B) A.Ş. ile (C) İşçi Sendikası Arasında iki yıllık Toplu iŞ Sözleşmesi Bağıtlanmıştır. 

Sosyal İzinler Kısmında:

Evlenme Durumunda 6 iş günü, Ana, baba, kardeş, eş, çocuk ölümünde 3 iş günü, Kayınvalide yada kayınbeder ölümünde 1 işgünü, İşçinin eşinin doğum yapmasında babaya 3 işgünü, Doğal felaketlerde 10 işgünü, Yılda 6 iş günü mazeret izni gibi iş günü ibaresi belirtilerek düzenlenmiştir.

4857/55 ilgili bendinde iş günü ibaresi konulmamıştır. Bunun nedeni ise yıllık ücretli izin ve hafta tatilinin hesabında çalışılmış gibi sayılmasından kaynaklanmaktadır. 

 

Ücretin Ödenmemesi Durumunda Nasıl Bir Uygulama Yapacağız?

Başta dediğimiz gibi ücret uygulaması için kanununda bir hüküm olmadığından, bu izinleri çalışanların izinli olduğu günler dikkate alınarak alacağı o ay ki ücretinden kesilir. Bunun sonucunda o ayki ücretini çalışan eksik alacaktır. 

 

Gün kesintisi yapan işverenlerin EK-10 dediğimiz eksik gün belgesini düzenlemeleri gerekiyor. SGK’ya verilecek olan eksik gün bilgi formunun ekine mazereti gösteren belgelerin de eklenmesi gerekmektedir. 

 

kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=4563 sayfasından alıntı yapılmıştır.

 

Yorumlar

Nur
5.10.2016 22:59:13
2 gün rapor ardından 1 gün daha rapor aldım. Pes peşe 2+1=3 gun. SGK odeme yapar mı? Yardimlarinizi bekliyorum
dursun han
3.4.2015 15:17:12
ben yumurtalıklardan ameliyat oldum rapor almadım ve yıllık izinide 11 gün kullandım bunun içindede normal izinim var bana patron 2 ay izin kullanmıyacaksın diyor mazeret iznim yokmu benim yıllık izinimin geride kalan 3 günü eklettirmek istiyorum kabul etmiyor ne yapmam gerekir.