• Yabancı dil eğitimi neden zorunlu?  

Öğrencilerimizin çalışmalarını uluslararası yayınları takip edebilir şekilde sürdürebilmesi, lisans eğitimleri esnasında ikili anlaşmamızın olduğu Avrupa üniversitelerinde eğitim alma şansı ya da uluslararası projelerde yer alma fırsatı yakalayabilmeleri ve mesleki kariyerleri için bu yoğun dil programının önemli bir temel oluşturacağına olan inancımız dolayısıyla üniversitemizde İngilizce Hazırlık Eğitimine çok önem verilmektedir.

 • Dersler kaçta başlar?  

Normal öğretim dersleri sabah modülleri 8.30’da, ikinci öğretim dersleri ise 15.00’de başlamaktadır. Dersler 45’ dır.

 • Normal öğretim öğrencisi ikinci öğretimde, ikinci öğretim öğrencisi normal öğretimde derse girebilir mi? 

Hayır.

 • İngilizce Yeterlik sınavının (PAP) içeriği nedir?

Yeterlik sınavı B1+ düzeyde temel İngilizce, okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini kapsayan bir sınavdır. Örnek sınavları incelemek için TIKLAYINIZ. 


 • Yeterlik Sınavına ilişkin bilgilere nasıl ulaşabilirler?

Öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu web sitesi duyurular bölümünden ilgili sınavın yer tarih saat bilgilerini ya da detaylarını öğrenebilirler.


 • Yeterlik sınavını geçtim. Yine de hazırlık programına devam edebilir miyim?

Hayır.

 • Kayıt dondurma işlemi nasıl yapılır?

Öğrenciler bağlı oldukları fakültelerinin öğrenci işlerinden kayıt dondurma işlemi ile ilgili bilgi alabilirler.


 • Kayıt dondurup o yıl yapılan yeterlik sınavlarına girebilir miyim?

Yeterlik sınavına girebilmek için aktif öğrenci statüsünde olmaları gerekmektedir.

 • İsteğe bağlı olarak hazırlık programını okumak istediğimi beyan ettim. Daha sonra bu kararımdan vazgeçebilir miyim?

Akademik takvimde belirlenen süre içinde öğrenciler taleplerini yüksekokul müdürlüğüne dilekçe ile bildirerek fakültelerine geçebilirler.


 • İsteğe bağlı olarak hazırlık okuyanların farklı şubelerde mi ders görür?

Okulumuzda zorunlu ve isteğe bağlı bölüm öğrencileri seviyelerine göre ayrıldıktan sonra aynı şubelerde ders görür ve aynı sınavlara tabi tutulur.

 • İsteğe bağlı olarak eğitim göreceğim. Devam zorunluluğum var mı?

İngilizce Hazırlık Programının tüm bölümlerinde devam zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak isteğe bağlı bölüm öğrencileri hazırlık programı başarı ya da devam şartını yerine getiremeseler de bölümlerine başlayabilirler. Ancak hazırlık sertifikası alamazlar.

 • İngilizce hazırlık Programını bitirdiğimde başarı belgesi alabilecek miyim?

Programı başarı ile bitiren ve PAP sınavını geçen tüm öğrenciler, başarı durum belgesi alabilirler. Hazırlık programını başaramamış öğrencilere başarı durum belgesi verilmez.

 • İngilizce Hazırlık Programına devam eden ve bu programı bir akademik yıl sonunda bitiremeyen öğrencilerin seçenekleri nelerdir?

Hazırlığın zorunlu olmadığı bölümlerdeki öğrenciler, başarısız olmaları durumunda gelecek akademik yıl bölümlerine devam edebilme hakkına sahiptirler.

Hazırlığın zorunlu olduğu fakültelerin/bölümlerin/programların öğrencileri başarısız oldukları durumda her akademik yılda 3 kez olmak üzere Hazırlık muafiyet sınavına girme hakkına sahiptirler. Ancak hazırlık eğitimine maksimum 2 akademik yıla kadar devam edebilirler.

Hazırlığın zorunlu olduğu fakültelerin/bölümlerin/programların öğrencileri hazırlığı tamamlayamazlarsa yabancı dil bilgilerini kendi imkânlarıyla geliştirerek Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen, geçerliği olan ulusal ya da uluslararası sınavlardan aldıkları notları ibraz ederek hazırlığı tamamlayabilirler.

Hazırlığın zorunlu olduğu fakültelerin/bölümlerin/programların öğrencileri kendilerine verilen yasal süre içinde hazırlığı tamamlayamazlarsa talepleri üzerine, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından başka bir üniversitede öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa yerleştirilmek üzere Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine başvuruda bulunabilirler.

 • Hastalık durumunda rapor alınması ile ilgili prosedür nasıldır?

Hastalığı sebebiyle sınavlara katılamayan öğrenciler, bu rahatsızlığını belirten bir rapor ile kanıtlamak zorundadır. Raporların, rapor süresinin sona erdiği tarihten en geç 3 iş günü içerisindeTemel Yabancı Diller Bölüm Sekreterliğine bir dilekçe ile iletilmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen prosedüre uymayan raporlar geçersiz sayılacaktır. Raporlar sadece sınavların telafi yapılması içindir. Devamsızlık için rapor geçerli değildir.

 • Hocamız geç kalırsa ders düşer mi?

Hayır. Yüksekokul idaresi tarafından dersin o gün yapılamayacağı söylenmediği takdirde dersin başlamasını beklemeniz gerekmektedir.

 • Tüm sınıf derse gelmezse ders iptal olur mu?

Hayır. Öğrencinin derse gelmemesi bunu mümkün kılmaz.

 • Arkadaşım derse misafir olarak gelebilir mi?

Hazırlık Programı öğrencisi olmayan öğrencilerin derse girmelerine izin verilmez.

 

Uygulama esasları konusunda daha detaylı bilgiye ulaşmak için bakınız:

Öğrenci Disiplin Yönetmeliği için;

http://cdn.pau.edu.tr/BIYS/siteler/oidb/ogrencikilavuzu14-15.pdf

Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Ön lisans ve   Lisans Yabancı Dil Hazırlık ve Yabancı Dil Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği için;

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr