Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

Menü

Personel Hareketliliği

Erasmus+ Personel Hareketliliği faaliyeti Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarının 1 akademik yıl içerisinde en az 8 saat ders vermek şartı ile en çok 2 aylığına başka bir Avrupa ülkesinde yer alan Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda ders vermesine ya da Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanları, yönetici kadro ve idari personel ile işletmelerde çalışan personelin Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumlarında veya işletmelerde eğitim alması/vermesine imkan sağlamaktadır. Ders Verme Hareketliği; Erasmus Personel Hareketliliği faaliyeti içerisindeki iki alt faaliyetten biridir.

 

Personel Ders Verme Hareketliliği

Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumu öğretim elemanlarının farklı bir Avrupa ülkesinde Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda ders vermesine imkan sağlayan alt faaliyet alanıdır.

 

Personel Ders Verme Hareketliliğinin hedefleri şunlardır:

  • Hareketlilik programına katılamayan öğrencilere farklı Avrupa ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarının akademik personelinin bilgi ve deneyiminden faydalanma imkanı vermek
  • Pedagojik yöntemler konusunda uzmanlık ve deneyim değişimini teşvik etmek
  • Yükseköğretim kurumlarını sundukları derslerin çeşit ve içeriğini genişletme ve zenginleştirme konusunda teşvik etmek

Personel Ders Verme Hareketliliğine Katılabilme Şartları

1. Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda en az yarı zamanlı öğretim elemanı olunması,

2. Üniversiteler arası anlaşmanın olması,

3. Hem gönderen hem de misafir olunan yükseköğretim kurumu tarafından kabul edilen bir öğretim programının (teaching programme) olması (Öğretim programı taraflarca imzalanmış olmalı ve en azından gerçekleştirilecek programın genel amaç/hedeflerini, içeriğini ve beklenen sonuçlarını içermelidir) 

NOT: Ders verme hareketliliği sonrasında hibe almaya hak kazanabilmek için misafir olarak gidilen yükseköğretim kurumunda en az 8 ders saati ders vermek gerekmektedir.

 

Başvuru Süreci ve İşlemler

 

Erasmus Ders Verme Hareketliliği Süreci


1. BAŞVURU ve ONAY

Faaliyetten yararlanacak öğretim elemanlarımızın öncelikle aşağıdaki Başvuru Formunu doldurmaları gerekmektedir. Formunuzu doldururken şu noktalara dikkat ediniz:

- Akademik ünvanınızı yazmayı unutmayın.

- Adres bilgilerinizi Türkçe olarak fakat İngilizce karakterlerle yazınız.

- Cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi yazmanız karşı tarafla kolay iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

- 2014-2015 Erasmus Dönemi için ders verme hareketliliği faaliyetleri Eylül 2014 (Ortak Üniversitede Güz Dönemi başlamış olmalı)  ile Şubat 2015 tarihleri arasında tamamlanmalıdır.

- Ziyaret tarihleri (date of visit) görevlendirme istediğiniz tarihlerlerle aynı olmalıdır.

- Faaliyet süre aralığını belirlerken ders vereceğiniz günün hafta içine denk gelmesine dikkat edin ve toplam2 günden uzun bir faaliyet süresi planlıyorsanız diğer günleri kendi imkanlarınızla finanse etmeniz gerekecektir.

- Ders verilecek toplam süre en az 8 saat olmalıdır. Bu ders saatleri yevmiye talep edilecek günlere bölünmeli.

- Ziyaret edilecek Üniversitenin iletişim bilgileri ve kodlar anlaşma formunda bulunmaktadır, formu bölümünüzün Erasmus Koordinatöründen ya da Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğünden edinebilirsiniz.

 

Başvuru formunu doldurduktan sonra kontrol edilmesi için lütfen Koordinatörlüğümüze word formatında e-posta ile gönderiniz. Formunuzda varsa eksilikler giderilecek ve size kısa zamanda geri gönderilecektir. Formun son halini onaylanması için e-posta ile ziyaret etmeyi planladığınız Üniversite’nin ilgili bölümüne göndermeniz ve karşı tarafı ziyaret planınız hakkında bilgilendirmeniz gerekmektedir. Karşı taraftan olumlu yanıt alırsanız formu imzalayarak e-posta ile taranmış kopyasını size göndermelerini isteyiniz ve size gönderilen formu e-posta aracılığıyla Koordinatörlüğümüze gönderiniz. Onaylı başvuru formunuz haftada bir ya da en az iki haftada bir Çarşamba günleri, saat 13:30‘da toplanan Uluslararası İlişkiler Komisyonu tarafından değerlendirilir.

 

Önemli Not: Tüm bu başvuru süreci en az 2 hafta sürmektedir. Yurtdışına çıkmadan önce tamamlanması gereken işlemlerde sorun yaşamamak için, hareketliliği gerçekleştirmeyi planladığınız tarihten yaklaşık olarak 1 ay önce başvuru sürecini başlatmanızı öneririz.

 

2. GÖREVLENDİRME

Başvurunuz Komisyon tarafından onaylandıktan sonra görevlendirme işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bunun için Fakültenizin Dekanlığına ya da Yüksekokul Müdürlüğünüze dilekçe vermeniz gerekmektedir. Görevlendirme talebiniz Rektörlüğe iletilecek ve Personel Daire Başkanlığından görevlendirme yazınız bölümünüze gönderilecektir. Rektörlük olurunuz çıktıktan sonra, Koordinatörlüğümüze gelerek Erasmus Hareketlilik Faaliyeti Hibe Sözleşmenizi imzalamanız ve avans ödemenizin yapılabilmesi için bu belgenin aslının Koordinatörlüğümüze ulaştırmanız gerekmektedir. Ödemenizin aksamaması için birimler arası evrak teslim süresini bizzat takip etmenizi ve elden teslim ederek süreci hızlandırmanızı öneririz.

3. PASAPORT – VİZE İŞLEMLERİ

Yurtdışına çıkabilmek için varsa pasaportunuzun süresini uzatmanız, yoksa pasaport çıkartmanızgerekmektedir. Yeşil Pasaport sahibi öğretim elemanlarımız öncelikle gidecekleri ülkenin vize prosedürünüaraştırmalı ve pasaport süresinin geçerli olup olmadığına dikkat etmelidirler. Gri Pasaportla yurtdışına çıkacak olan öğretim elemanlarımız görevlendirme yazıları ile Personel Daire Başkanlığı’na başvurarak işlemlerini başlatabilirler ve gidecekleri ülkenin vize prosedürüne göre işlemlerini yürütürler. Buradan alacağınız yazı ile Denizli İl Emniyet Müdürlüğü, Pasaport Şubesine başvuracaksınız. Bilgi almak için 0258 265 1425 nolu santralden Pasaport Şubesini bağlatabilirsiniz.

 

4. SEYAHAT PLANLAMASI

Seyahat planlamanızı yaparken Ulusal Ajans’ın belirlediği şu kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir:

- Ders verme hareketliliğine katılan personelin, bulunduğu şehirden gideceği şehre kadar olan ulaşımı km bazında hesaplanır.  (ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/tools/distance_en.htm)

 

Önemli Not: Ödeme yapılabilmesi için Boarding Pass ve Pasaport Giriş - Çıkış sayfalarının fotokopilerinin koordinatörlüğe teslim edilmesi gerekmektedir.

 

5. OTEL REZERVASYONU

Seyahat planlamanızı yaptıktan sonra ziyaret edeceğiniz şehirdeki konaklama imkânlarını araştırmanızı ve otel rezervasyonunuzu gitmeden yapmanızı öneririz. Bu konuda tavsiye almak için ziyaret edeceğiniz Üniversite ile iletişime geçebilirsiniz ve varsa konukevlerinde yer ayırtmalarını rica edebilirsiniz.

 

6. EURO HESABI

Erasmus hibe ödemeleri Euro para biriminde yapılmaktadır. Koordinatörlüğümüz Halk Bankası ile anlaşmalı olduğundan ödemelerinizde kesinti olmaması için Halk Bankası 'ndan Euro hesabı açtırmanızı öneririz. Diğer bankalara yapılan ödemelerde ödeme başına yaklaşık 15 Euro’luk bir kesinti yapılmaktadır. Hesap açtırdıktan sonra IBAN numaranızı e-posta ile Koordinatörlüğümüze gönderiniz.

 

7. AVANS ÖDEMESİ

Ulusal Ajans tarafından Üniversitemize tahsis edilen hibeden daha fazla sayıda öğretim elemanının yararlanmasını hedeflediğimiz için ders verme hareketliliğinde toplam 2 günlük hibe ödemesi yapılmakta ve seyahat harcamaları karşılanmaktadır. Rektörlük görevlendirme olur yazısı Koordinatörlüğümüze ulaştıktan sonra toplam ödemenizin %80’i avans ödemesi olarak en kısa sürede Euro hesabınıza yatırılır. Ödemenin öğretim elemanı gitmeden önce yapılabilmesi için Rektörlük olurunun gidiş tarihinden en az 1 hafta önce çıkmış olması gerekmektedir. Uçak rezervasyonlarının gidiş tarihinden çok önce yapılarak tasarruf sağlanması, programdan daha fazla öğretim üyesinin faydalanması imkânını arttıracaktır.

Hibe hesaplamaları aşağıda yer alan tabloda Ulusal Ajans’ın belirlediği hibe miktarları üzerinden şu şekilde yapılmaktadır:

 

[3 günlük faaliyet (1 Tam gün seyahat + 2 gün ders verme)] + [seyahat masraflarını (gidilecek olan ülkenin km olarak hesaplanması)]

(Km Hesaplayıcı link için tıklayınız.)

Bu hibenin %80'i gitmeden önce, kalan %20lik miktar döndükten sonra hesabınıza aktarılır. Eğer gidiş tarihinizle görevlendirme yazınızın bize ulaştığı tarih arasında yeterli süre olmazsa tüm ödeme tek seferde siz geri döndükten sonra yapılabilir.

 

2014-2015 Akademik Yılı İçin Geçerli olan Seyahat Hibe Miktarları

 

2014-2015 Akademik Yılı için geçerli olan Hibe Miktarları

Ülke Grupları

Hareketlilikte Gidilen Ülkeler

Günlük Hibe Miktarları (EUR)

Grup A

 

Danimarka, İrlanda, Hollanda, İsveç, Birleşik Krallık

 

144

Grup B

 

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Romanya, İsviçre, Türkiye

 

126

Grup C

 

Makedonya, Almanya, Letonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, İspanya

 

108

Grup D

Hırvatistan, Estonya, Litvanya, Slovenya

 

90

 

Örnek Hesaplama: Slovenya Maribor şehrine giden bir personel hibe hesaplaması:

Slovenya D grubunda bulunan bir ülke olduğu için günlük hibe miktarı 90 Euro

Denizli-Maribor arası "1472,96 km" olduğu için seyahat hibe miktarı 275 Euro

Toplam Hibe= [3 x 90] + 275 =545 Euro

 

8. YURTDIŞINDAYKEN

 

Yurtdışındayken lütfen şu noktalara dikkat ediniz:

- Biletlerinizi atmayın!

- Boarding Pass’larınızı kaybetmeyin!

- Öğretim programınızı imzalatın!

- Katılım sertifikanızı almayı unutmayın!

Ayrıca öğretim elemanlarımızın, Erasmus ortağımız olan üniversiteye gittiklerinde varsa oradaki üniversitedeki öğrencilerimizle mutlaka görüşmeleri ve Uluslararası İlişkiler Ofisleri ile görüşmeleri ilişkilerimizin devamı için önemlidir. Eğitimin dışındaki zamanlar öğretim elemanının kendi isteğine bağlı olarak bilimsel araştırmalar, kültürel faaliyetler, vs. için kullanılabilir.

 

9. EVRAK TESLİM

 

Öğretim elemanı geri döndüğünde aşağıdaki belgeleri Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğüne teslim eder:

 

- Onaylanmış İmzalı Başvuru Formu

- Katılım Sertifikasının Aslı

- Seyahat Biletlerinin Asılları

- Boarding Pass’lar

- Yurtdışı Çıkış Harcı Makbuzu ya da Pul Fotokopisi

Nihai Rapor Formu

Tüm bu evraklar Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğüne teslim edildikten sonra geri kalan %20’lik ödemeniz Euro hesabınıza yatırılır.

 

İLETİŞİM 

Erasmus+ Ders Verme Hareketliliği ile ilgili işlemleriniz ya da daha fazla bilgi almak için Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğümüzle iletişime geçebilirsiniz:

Ferah ÖNEL

E-posta: uluslararasi@pau.edu.tr

Tel:0258 296 22 24