Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

Menü

 

 

 

ERASMUS ÖĞRENCİSİ OLMAK İSTİYORUM!!!

NE YAPMALIYIM?

1) Bölümünüzün anlaşmalı olduğu yabancı üniversiteler ve bölümleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.Bu linkte anlaşmalı bölümleri bulabilirsin, liste sürekli güncellenmektedir. Gerektiğinde bölüm koordinatöründen ve daha önce o üniversiteye gitmiş arkadaşlarından da yardım alabilirsin. Bu konuda Uluslararası Değişim Kulübü de sana yardımcı olabilir.

2) Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü duyurular ve afişleri takip ederek Online yapılacak olan yabancı dil sınavı başvuru tarihlerini takip ediniz ve bu süre içerisinde başvuru yapınız.Başvuru yapabilmeniz için akademik ortalamanız 2.20'nin üzerinde olması gerekir. Daha önceden Yabancı Diller Yüksekokulu’nun düzenlediği sınavlara (Hazırlık Sınavı ve Erasmus Sınavı) katılmış olan öğrenciler, notlarını Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne ibraz etmeleri halinde notları Erasmus yerleştirmelerinde kullanılacaktır. Ayrıca Yükseköğretim Kurumunun eşdeğer olarak kabul ettiği sınavlara (Yükseköğretim Kurulu’nun resmi ana sayfasında  yabancı dil eşdeğerlikleri adı altında bulunan linkteki “ÖSYM-Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri) katılmış olan öğrenciler, notlarını Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne ibraz etmeleri halinde notları Erasmus yerleştirmelerinde kullanılacaktır.

3) Yabancı dil sınav sonuçları açıklandıktan sonra üniversite tercihlerini yapmak için sistemin açılacağına dair duyuru yapılacaktır. Belirtilen tarihler arasında tercihlerini ve gitmek istediğin dönemin seçimini yap.

 

ERASMUS YERLEŞTİRME SONUÇLARI ASIL LİSTESİNDE İSMİM VAR

NE YAPMALIYIM?

1) Tebrikler !!!

2) Artık gideceğin ülkeyi ve üniversiteyi biliyorsun. Bu arada ofis de Ulusal Ajansa seçim sonucunda kaç öğrenciyi göndereceğini bildirdi ve sizler için bütçe talep etti.

3) Gideceğiniz üniversitenin web sitesini dikkatle inceleyerek, oku. Erasmus öğrencilerinin başvuru son tarihlerini, ders programlarını, akademik takvimlerini eğer varsa doldurup göndermeniz gereken belgeleri dikkatlice incele. Bu arada Uluslararası Değişim Topluluğu ile iletişime geçerek o üniversiteye ya da o ülkeye gitmiş arkadaşlarından bilgi al.

4) Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü sizler için bilgilendirme toplantıları yapacaktır. Bu toplantılara mutlaka katıl.

5) Dil kurslarına katıl. (Dil kursları: tüm öğrencilerin 50 saat konuşma ( speaking) dil kursuna gitmesi zorunludur. Bütün öğrenciler Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından belirlenen kurumda kurslara katılmak zorundadır.)

6) Gideceğin Üniversitenin web sayfasını inceleyip başvuru formunu ve öğrenim anlaşmasını (Learning Agreement) bölüm koordinatörü yardımı ile doldur. Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü’ne 2 adet fotoğraf ve İngilizce transkriptin ile birlikte teslim et.

7) Bölüm Koordinatörün ile birlikte alacağın dersleri ve buradaki karşılıklarını gösteren Tanınma Belgesini doldur. Bölüm koordinatörüne, bölüm başkanına onaylat ardından bölüm sekreterliğine dilekçe ile teslim et. 

ERASMUS SON  AŞAMA  :
GİTMEYE HAZIRIZ =)

1) Karşı üniversiteden kabul yazın geldiğinde gidiş evraklarının düzenlenmesi (Vize, pasaport, sözleşme) için Uluslararası İlişkiler Ofisine uğra.

2) Pasaportunu al.

3) Vize için ilgili konsolosluğa başvur.

4) Bankada vadesiz Euro hesabı açtır. Banka bilgilerini Uluslararası İlişkiler Ofisine ver. (Üniversitemizin anlaşmalı olduğu kurum Halk Bankası olması nedeniyle bu bankadan vadesiz Euro hesabı açtırman önerilir, diğer bankalar komisyon uygulamaktadır.)

5) Senin adına sen yurt dışındayken gerektiğinde işlem yapabilmesi için bir yakınına Noter aracılığı ile vekâlet ver.

6) Gitmeden önce fakültene dilekçe ile sıfır kredili kaydını yaptır, harcını yatır.

7) Her şey tamamsa artık gidiyorsun !!!  . :)))

 

 

 

Duyurular Tümünü Gör