Menü

Etkinlik Takvimi

<Temmuz 2019>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Tümünü Gör

PAÜ Teknoloji Fakültesi, Bakanlar Kurulu’nun 2009/15546 sayılı kararı ile kurulmuştur. 2011 yılında 5 bölümle hayata geçirilen PAÜ Teknoloji Fakültesi, 2012–2013 eğitim öğretim yılından itibariyle Makine ve İmalat Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği Bölümleri’ne öğrenci alımına başlamıştır. Ertesi yıl Otomotiv Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve Biyomedikal Mühendisliği Bölümlerine de öğrenci alımı yapılmaya başlanmıştır. 

PAÜ Teknoloji Fakültesi’ne kaydolacak öğrenci profili uygulanan müfredat, fakültenin kuruluş amacı ve yapısı gereğince diğer fakültelerden farklıdır. Teknoloji Fakülteleri’ne Genel Lise, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi mezunları dışında Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen sayıda Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları (MTOK) Kontenjanı kadar Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi mezunu öğrenciler de koydolmaktadır. Teknoloji Fakültesi’ne Mesleki ve Teknik Orta Öğretim Kontenjanı’ndan kaydolan öğrenciler, kayıtlı oldukları programların öngördüğü matematik ve fen bilimleri alanlarındaki eksikliklerin tamamlanması ve mühendislik eğitimine hazır hale gelmeleri amacıyla, zorunlu Bilimsel Hazırlık Programı’na tabi tutulmaktadır. 

Teknoloji Fakültesi’nde öğrencilerin 1 (bir) yarıyıl İşyeri Eğitimi alması zorunludur. Zorunlu stajlar, İşyeri Eğitimi’ne dâhil değildir. Dolayısı ile öğrenciler mezun olmadan önce sektörü, yapacakları işleri ve iş ortamlarını tanıma imkânı bulmakta ve tecrübe sahibi mühendisler olarak mezun olmaktadır.

Teknoloji Fakültesi’nden mezun olacak öğrencilerin çalışma hayatına uygun yetiştirilmesinde yardımcı olmak amacıyla  çeşitli sanayi sektörlerindeki uzman ve yöneticilerden oluşan Danışma Kurulları oluşturulmuştur. Ders programlarının hazırlanmasında ve içeriklerinin belirlenmesinde, Danışma Kurulları ile birlikte çalışılmıştır. Hazırlanmış olan ders programları, her yıl gözden geçirilmektedir. Ayrıca, öğrencilerimizin sanayi tecrübesi kazanmaları için Danışma Kurulları ile birlikte çalışılmaktadır. Bölüm müfredatları 8 yarıyıllık, mühendislik fakültelerindeki bölümlerin müfredatına eşdeğer olarak hazırlanmıştır. Eğitim-öğretim  müfredatında bir yarıyıl İşyeri Eğitimi dışında iki yaz dönemine dağıtılan staj programı da bulunmaktadır. Öğrenciler koşulları sağladıkları durumda isterlerse, denk ve anlaşmalı üniversitelere giderek (ERASMUS programıyla yurtdışına, FARABİ programıyla yurtiçine) 1 veya 2 yarıyıl eğitimlerini PAÜ dışında da sürdürebilirler.