Menü

Etkinlik Takvimi

<Nisan 2020>
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Tümünü Gör

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler  

Günümüzde, özellikle haberleşme ve iletişim alanındaki hızlı teknolojik gelişmeler, her alanda olduğundan daha fazla, Bitkisel ilaç piyasalarında ve özellikle bu piyasaların temel dinamikleri olan doğal bitkiler ve doğal ilaçlar sektörlerinde hissedilmektedir. Söz konusu bu değişim ve gelişim, ilgili sektörlerin ürün ve hizmet yelpazesini geliştirdiği gibi; yaşanan rekabet ortamının da etkisiyle ihtiyaç duyulan, nitelikli işgücü gereksinimini arttırmış, bu gereksinimin karşılanmasını adeta zorunlu kılmıştır.  

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler sektörlerinin, söz konusu bu rekabet ve inovasyon ortamında gelişmelerini sürdürebilmeleri, bu ortama uyum sağlayabilecek, esnek, üretken, değişime ve gelişime açık, sektörün gereklerinin farkında, mesleki bilgi ve vizyon sahibi yönetici ve çalışan kadrolarına sahip olmaları ile mümkün olabilir.    

 

Tavas Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı, Türkiye'nin sahip olduğu geniş bitki çeşitlerinden tıbbi ve aromatik olarak kullanılan bitkileri tanıyabilen, bu bitkilerden drog elde etme yöntemlerini bilen, tıbbi ve aromatik laboratuarındaki cihazları kullanabilen, kaybolma riski altındaki bitkileri kültüre alarak yetiştiren, bilimsel temele dayalı akılcı bir yaklaşımla toplumdaki bilinç düzeyinin yükseltilmesi yönünde çalışmalar yapan, tıbbi ve aromatik bitki gen kaynaklarının korunması, sürdürülebilir tıbbi ve aromatik bitkiler ticaretinin sağlanması konularında çalışabilecek teknik eleman yetiştirme amacıyla eğitim faaliyetlerini yürütmektedir.  

Programımızda eğitim gören öğrencilere kazandırılmaya çalışılan yeterlilikler;

Tıbbi ve Aromatik Bitkileri doğal ortamında tanıyabilme Her türlü tıbbi ve aromatik bitkinin yetiştirilmesinde maruz kalabileceği hastalık ve zararlıları belirleyebilme ve bunlarla savaşım konusunda çalışma yürütebilme Tıbbi ve aromatik bitkilerin hasatlama işlemlerini yapabilme Yeşil olarak toplanan bitkileri kurutulması ve saklanması işlemlerini yürütebilme Tıbbi ve aromatik bitkilerden yağ elde edebilme Laboratuar ortamında kullanılan cihazları tanıma ve bunlarla çalışabilme Tıbbi ve aromatik bitkilerden elde edilen etkin maddelerin saklanması ve korunması işlemlerini gerçekleştirebilme Parfüm, krem, merhem, tentür vb. gibi ürünlerin imalat süreçlerini gerçekleştirebilme Tıbbi ve aromatik bitkilerin satış ve pazarlamasında görev alabilme Tıbbi ve Aromatik Bitkiler programından mezun olan öğrenciler, Tarım Bakanlığı, ilaç fabrikaları, eczaneler, kozmetik sanayisi v.b. gibi işletmelerde istihdam edilebilmektedirler. Mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş yapabilecekleri Lisans programları: Kültür Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Ziraat Mühendisliği

 

Program Öğretim Elemanları:

Öğr. Gör. Levent KIRCA

Öğr. Gör. Naime Nur BOZBEYOĞLU

Öğr. Gör. Betül PAK

Öğr. Gör. Fatma Nur BİLGİÇ

---------------------------------------------------------------

Medicinal and Aromatic Plants

Nowadays, rapid technological developments, especially in the field of communication and communication, are felt more in the herbal medicine markets and especially in the natural plants and natural medicines sectors, which are the basic dynamics of these markets. This change and development in question, as the related sectors develop the range of products and services; the need for qualified labor force, which is needed due to the impact of the competitive environment, has made it compulsory to meet this requirement.

Medical and Aromatic Plants can continue their development in this competitive and competitive environment by adapting them to the environment, flexible, productive, open to change and development, aware of the requirements of the sector, having professional knowledge and visionary managers and staff.

Tavas Vocational School of Medical and Aromatic Plants Program, Turkey's capable of recognizing medical and plants used as aromatic from wide varieties of plants owned, knows the methods of obtaining drugs from these plants, medicinal and can use the devices in the aromatic laboratories, plants under risk of loss that trains taking culture, scientific basis based on a rational approach with the aim of raising the level of consciousness in society, medical and aromatic plant conservation of gene resources, to provide sustainable medicinal and aromatic plants for the training of technical staff to carry out training activities.

The qualifications that are aimed to be provided to the students studying in our program;

Medical and Aromatic Plants in the natural environment to recognize all kinds of medicinal and aromatic plants can be exposed to the detection and control of diseases and pests that can be carried out to work on the harvesting of medicinal and aromatic plants can be done harvesting and storage of green collected plants to obtain the oil Recognition of the devices used in the environment and work with them to store and protect the active substances obtained from medicinal and aromatic plants Perfume, cream, ointment, tincture and so on. to be able to take part in the sales and marketing of medicinal and aromatic plants Students who graduate from the program of Medical and Aromatic Plants, Ministry of Agriculture, pharmaceutical factories, pharmacies, cosmetics industry etc. They can be employed in enterprises such as. Bachelor's degree programs for graduating students: Production and Marketing of Cultural Crops Agricultural Engineering

Teaching Staff:

Lecturer. Levent KIRCA
Lecturer. Naime Nur BOZBEYOĞLU
Lecturer. Betül PAK
Lecturer. Fatma Nur BİLGİÇ