Güncellenme Tarihi: 16 Nisan 2019

ŞİZOFRENİ GÜNÜ

 Dünya Şizofreni Günü  PAÜ Psikiyatri Hastanesinde Kutlandı

Paü Psikiyatri Hastanesinde şizofreni günü hasta/ hasta yakınları ve çalışanların yoğun katılımıyla kutlanarak şizofreni farkındalığına dikkat çekildi.

 Şizofreni, tarih boyunca insanları etkileyen, genellikle yaşam boyu devam eden, kişinin duygu, düşünce ve davranışlarına etki eden, gerçek dünyadan koparak içe kapandığı, kişiler arası ilişkilerinin ve işlevselliğinin bozulduğu ruhsal bir hastalıktır.

Açılış konuşmasında Psikiyatri AD. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Nur İnci Kenar şunları söyledi ; Şizofreni, yalnızca hastaların değil, aynı zamanda ailelerinin ve kendilerine yakın olan kişilerin de yaşamlarını etkiler. Şizofreni hastaları, iş bulmakta ya da kendilerine bakmakta sorun yaşayabilirler ve diğer insanların yardımına ihtiyaç duyarlar. Şizofreni hastalarının çok büyük kısmı tehlikeli ya da şiddet yanlısı değildir. Bu hastalıkla ilgili toplumda çokta bilinçli olmayan bir ön yargı, damgalama ve ayrımcılık söz konusudur. Bugün burada düzenlemiş olduğumuz etkinlikte bu ön yargıyı kırmayı amaçlıyoruz.

Şizofreni tedavi edilebilir bir hastalıktır, kişinin kimliği değildir

 

Unutmamalı ki düzenli ilacını alan ve periyodik doktor kontrolüne giden, dolayısıyla ‘’normal’’ dediğimiz kişilerden hiçbir farkı olmayan şizofreni tanısı almış bireyler hayatın içinde olmalı,  iş sahibi olmalı, toplumda herkesle birlikte yaşamalıdır. Şizofreni hastaları uygun destek ve tedavi olduğunda uyum içinde yaşayan bireylerdir. Bu hastaları ve ailelerini görmezden gelmek, toplum dışına itmek tedavi almalarını ve sosyal uyumlarını bozmaktadır.  Sosyalleşme, hayatın içine karışma en önemli tedavilerden biridir. Bu hastaları toplumdan dışlamak, iş vermemek ve ilişkiyi kesmek onlara verebileceğimiz en büyük zararı verir. Son olarak Doç. Dr. Kenar özellikle bugün şizofreni farkındalık gününde ve bundan sonra bu arkadaşlarımızı görmezden gelmeyelim çağrısında bulundu.

Konuşmalar sonunda herkes gönlünce eğlendi.