Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2017

PAÜ’DE DİYABET EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR

            Diyabet nüfusu çığ gibi büyüyor. Diyabet hastaları ülkemizde %13,7 oranındayken Denizli’de bu oran % 16 ‘lara kadar yükseldi. Obeziteyle birlikte artan hasta sayısı eğitimlerle, tedavilerin uygulanması ve beslenme tarzının değişikliği ile kontrol edilebilmektedir.

            Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semin Fenkci her diyabet hastasının bu hastalıkla ilgili verilen eğitime mutlaka katılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi;

            “Biz üniversitemizde hastalarla iletişim kuruyoruz. Bu iletişimle telefon danışmanlığı ve birebir görüşmeler yapıyor, insülin kullanan bütün diyabet hastalarımıza belirli aralıklarla  grup eğitimleri düzenliyoruz. Yatarak tedavi gören diyabet hastalarına da yatak başı eğitimleri ile en iyi hizmeti veriyoruz. Bu eğitimler diyabet hastalarının yaşam kaliteleri için çok önemli.”

            Prof. Dr. Semin Fenkçi her ayın 15’inde PAÜ Hastanesinde düzenlenecek olan eğitimlere tüm diyabet hasta ve hasta yakınlarının katılmasının önemini vurgulayarak, diyabet hastalarının bu eğitimlere mutlaka katılması gerektiğini kaydetti.

            BİREBİR İLETİŞİM

                       PAÜ Hastanesi diyabet eğitimleri ile halkı bilgilendirmeye devam ediyor. Eğitimler Endokrin Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semin Fenkci koordinasyonunda Endokrinoloji Bilimdalı eğitim hemşireleri tarafından hastalara birebir anlatılırken, hastaların kan şekeri regülasyonları sağlanana kadar günlük ve haftalık takipleri de yapılıyor.

            Bu eğitimler kapsamında hastalara diyabet nedir, oral antidiyabetik kullanımı, insülin kullanımı, insülin saklama koşulları, enjeksiyon yapılma zamanları, insülin bölgeleri, bölge rotasyonları, glukometre ölçümü ve eğitimi, evde kan şekeri takibi, ayak bakım eğitimi,diyabet komplikasyonları, glucagen eğitimi veriliyor.