Menü

 Bölüm Başkanı'nın Mesajı:

  18 Nisan 2020

Sevgili Öğrencilerimiz,

Öncelikle hepinizi sevgi ve iyi dileklerimle selamlıyorum. Hepimiz, bütün dünyada olduğu gibi Covid-19 tedbirleri kapsamında, evlerimize hayatlarımızı ve sorumluluklarımızı sığdırmaya çalışıyoruz. Kendimiz ve tüm sevdiklerimiz sağlıklı olalım da bir süreliğine evde kalalım; sorun değil! Evde kalmanın önemini ve gerekliliğini anladığınızdan eminim. EVDE KALMAK ve SOSYAL İZOLASYON, bulaşma riskini ve hızını azaltarak, hastanelere ve sağlık çalışanlarına anlık düşen yükün azalmasına, dolayısı ile de tedavi ihtiyacı olan insanlara daha nitelikli ve yeterli hizmetin ulaştırılabilmesi için OLDUKÇA ÖNEMLİ. Bilinçli bireyler olarak sizler de çevrenizi bilgilendirme konusunda çaba göstermelisiniz ve ülkemizde bu amaçla verilen mücadeleye destek olmalısınız.

Sevgili arkadaşlar, üniversitemiz yönetimi, dekanlığımız ve bölüm öğretim elemanlarımız ve çalışanlarımız, hepimiz sizlerin bu dönemi mümkün olduğunca en az sorunla atlatmanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu amaçla eğitim-öğretim süreçleri ile ilgili geçici birçok karar alınıyor ve düzenlemeler yapılıyor. Lütfen konu ile ilgili duyuruları inceleyeniz ve süreç içinde karşılaştığınız sorunlarınızı, talep/önerilerinizi lütfen danışmanlarınıza Pusula Mesaj Sistemi üzerinden iletiniz.

Birçoğunuzun, üniversite eğitiminin geri kalanı ve üniversite sonrası için dersler, kişisel gelişim, Erasmus, staj ve iş bulmak ile ilgili planlar yaptığını ve yaşadığımız sürecin bu planlarınızı etkilediğini, bunun da sizde kaygı yaratabileceğini biliyorum. Evet; planlarınız etkilendi ve hedeflerinizi ötelediniz. Geçenlerde tez öğrencilerime de ifade ettiğim gibi, bu durumu iki şekilde karşılayabiliriz: 1) Üzülür, moralimizi düşük tutar, vaktimizi üretmeden öylece asgari rutin işlerimizi yaparak geçiririz; ya da 2) Planlarımızın ötelenmesinden doğan boşluğu gelecek için daha hazırlıklı olmak adına kendimizi geliştirerek, yeni ilgi alanlarımızı keşfederek, dil becerilerimizi artırarak ve güncel araştırmalarla ilgilenerek geçirebiliriz. Böylece ötelediğimiz planlarımızın bize kazandıracağı gibi birçok değeri kendimize ekleriz. Bunu yapabilmek için önünüzde internet ve üniversitemizin uzaktan erişime açık kütüphanesinin sunduğu insanlığın bugüne kadar ürettiği tüm bilgiler var!

Endişe etmeyin; çok yakında yeniden normal yaşama döneceğiz ve okul ortamının sıcaklığında bir araya geleceğiz. Ama içinde bulunduğunuz zamanı, bir endüstri mühendisi adayından beklendiği gibi, kısıtlarınızı ve kaynaklarınızı yöneterek, kendinizi geliştirin, üretin ve pozitif olun.

Hepinizin yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlar; içinizdeki meraklı çocuğun gücünü her zaman hissederek, sevdiklerinizle mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Prof. Dr. Aşkıner Güngör
Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı