Menü

ENDODONTİ ANABİLİM DALI

Endodonti anabilim dalı Pulpa (diş özü) ve periapikal (kök ucu çevresi) dokuların hastalıkları ile bu hastalıkların etyolojisi, önlenmesi, teşhis ve tedavilerini konu edinen diş hekimliği dalıdır. Endodonti Anabilim Dalında reverzibl ve irreverziblpulpa hastalıklarının tedavilerine yönelik işlem uygulanmaktadır. Reverziblpulpa hastalığı olan dişlerinde uygulanan kuafaj ve amputasyon tedavileri dişin canlılığının korunmasına yönelik tedavilerdir.

Dişin canlılığının korunamadığı veya enfeksiyon nedeniyle canlılığını kaybetmiş dişlerde kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisinin amacı hastaların diş hekimine acil başvuru nedenlerinden olan ağrılı dişlerde ağrının dindirilmesi ve sorunlu dişlerin ağızda kalmasını sağlayan tedavilerin uygulanmasıdır

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Dişin iç kısmında bulunan canlı dokuların (pulpa), çürük veya travma gibi nedenlerle iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Dişin doğal yapısı içerisinde diş sinirlerinin ve damarlarının bulunduğu kanallar mevcuttur. Kanal tedavisi, işte bu kanallar içerisinde bulunan, zarar görmüş pulpanın çıkartılması ve kanalların temizlenerek kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemine verilen addır.

KANAL TEDAVİSİNİN AŞAMALARI

1. Öncelikle ağrısız ve acısız bir tedavi olması için dişe anestezi yapılır.

2. Daha sonra çürük temizlenip, dişin özüne ulaşılınca hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir.

3. Kök ucuna kadar diş kanalına şekil verilir. Gerekirse bazı ilaçlar uygulanarak iyileşme hızlandırılabilir.

4. Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşıldıktan ve kök ucundan iltihap gelmesi sona erdikten sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir. Beyazlatma işlemi, gözenekli mineden dişin içine girmiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmeler için uygulanır. Dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar ve diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerde diş beyazlatma uygulanır. Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz karar verecektir

 

 

 


 

Yrd.Doç.Dr. İhsan Furkan ERTUĞRUL

Endodonti Anabilim Dalı

 

 

 

Yrd.Doç.Dr. Samet TOSUN

Endodonti Anabilim Dalı